menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.svobodny-vysilac.cz/

Skóre udelené komisiou: 8,4

Posudok vypracoval/a: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. "vyrovnávanie si účtov", hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.

 

Základná charakteristika webu

Webová stránka Svobodný vysílač CZ patrí rovnomennému internetovému rádiu, ktoré prostredníctvom webu zverejňuje aktuálne vysielanie aj archív relácií. Samotný portál sa označuje ako „integračný projekt svobodných a nezávislých rádiových studií po celé republice.“ Pod zámienkou slobody a nezávislosti však dáva priestor aj naratívom a tvrdeniam, ktoré boli nezávislými fact-checkermi označené za konšpiračné, manipulatívne alebo neoverené.

Subjekty vystupujúce ako partneri českého Svobodného vysílača sú stránky zaradené komisiou projektu Konšpirátori.sk na zoznam webov s pochybným obsahom. Patrí k nim Freeglobe.cz (momentálne nefunkčné), freepub.cz (momentálne nefunkčné), Czechfreepress, protiproud.info a slovenský Slobodný vysielač.

Obrázok 1

Na pravej strane webu Svobodný vysílač CZ je viacero odkazov na iné stránky, medzi nimi aj Infovojna, AC24 či Zem a Vek, ktoré sú taktiež na zozname webov s pochybným obsahom.

Obrázok 1

Český fact-checkingový portál Manipulátoři.cz sa webu venoval v texte Svobodný vysílač aneb vysílač konspiračních teorií všech druhu. Podľa šéfredaktora projektu Jana Cempera web často šíri „různé dezinformace, konspirace a i ruskou propagandu,“ pričom ako príklad dezinformačného naratívu dáva spochybňovanie využitia sarínu sýrskou armádou pri vojenských operáciách. Upozorňuje tiež na to, že „Svobodný vysílač kromě šíření dezinformací poskytuje prostor šéfredaktorovi dalšího dezinformačního webu Aeronet vystupujícím pod pseudonymem VK (Vedoucí kolotoče).

V roku 2019 bol vymazaný YouTube kanál portálu Svobodný vysílač, ktorý slúžil ako archív relácií. YouTube to odôvodnil „opakovaným nebo vážnym porušením zásad služby YouTube, která zakazuje projevy nenávisti.

V článku z roku 2018 novinárka Deníka Referendum Petra Dvořáková upozornila, že Svobodný vysílač nemá právnu subjektivitu a „pokud na tento nedostatek někdo upozorní, dostane se mu odkazu na Hlávkovu firmu ESOTOP, která prodává modelářské součástky.“ Podľa obchodného registra však spoločnosť za viac ako 20 rokov svojho fungovania nezverejnila ani jednu účtovnú uzávierku.

 

Pozadie webu

Na Slovensku pôsobí webová stránka Slobodný vysielač, ktorá bola komisiou projektu Konšpirátori.sk zaradená na zoznam webov s pochybným obsahom. Zhoda nie je len v názve, ale slovenský subjekt je uvedený aj medzi partnermi projektu a český portál sa na neho odvoláva aj v sekcii O nás.

Vznik Svobodného vysílača CZ inicioval Pavel Hlávka, ktorý bol obžalovaný za šírenie poplašnej správy a za ohováranie v súvislosti s jeho vyjadreniami o zabíjaní pacientov s covidom vo Fakultnej nemocnici v Plzni.

 

Konšpiračný naratív QAnon

V niekoľkých reláciách v archíve Svobodného vysílača spomína Helena Heclová QAnon. Helena Heclová sa na stránkach štúdia Na Dotek predstavuje ako astrologička, ktorá sa venuje masážam, najmä ajurvedským. QAnon je súbor konšpiračných teórií, ktoré zastrešujú veľké množstvo pravicovo extrémistických myšlienok a neustále sa vyvíja a mení. Spája ich presvedčenie, že existuje sprisahanie skupiny pedofilov, ktorú zvyknú nazývať Kabala, a ktorej cieľom je vytvoriť tzv. deep state. Podľa stúpencov QAnon mal viesť proti týmto elitám z vlády, biznisu a médií tajný boj Donald Trump. To, že D. Trump bojuje proti deep state, spomína aj H. Heclová v nahrávke zo 14.05.2020 Helena Heclová – Q anon aktuality. Co jsme a k čemu se musíme vrátit. Studio Morava: “Ale teda, pokud je od toho Trumpa, mnoho lidí si ani neuvědomuje, že Trump a deep state je něco úplně jiného, že on bojuje s tím deep statem, že Amerika taková není ten deep state sám o sobe.”

O nebezpečenstve konšpiračnej teórie QAnon informoval aj Denník N. V máji 2020 zaradila hnutie QAnon americká FBI medzi potencionálne domáce teroristické organizácie. Predcházalo tomu zatknutie podporovateľky hnutia, ktorá tvrdila, že chce “odstrániť” demokratického kandidáta na prezidenta a bola nájdená s nožmi v aute. V roku 2018 ďalší ozbrojený stúpenec hnutia zablokoval most na priehrade Hoover Dam, neskôr sa priznal k obvineniam z terorizmu. Aj v dave, ktorý v januári 2021 zaútočil na sídlo Kongresu v USA potom, čo prezidentské voľby vyhral Joe Biden bolo množstvo stúpencov hnutia QAnon.

Snímka obrazovky 2023-08-25 o 19.45.19.png

pasted-image.tiff
Snímka obrazovky 2023-08-25 o 19.44.48.png

 

 

Konšpirácie o vakcínach

V nahrávke pridanej do archive 7.7.2021 pod názvom 2021-07-06 – Helena Heclová – Smazané video na YouTube- Co jste neměli slyšet! H. Heclová hovorí o pláne satanistov pokaziť krv ľudstva „aby sa Mesiáš nemohl narodit z čistě lidské krve” Nadväzuje na to slovami, že je presvedčená, že „určitě ten deep state, ti satanisti vědí moc dobře, co způsobuje, když my konzumujeme cokoliv, co pochází z lidí.” Ako nástroj, ktorým majú satanisti meniť DNA ľudstva opisuje H. Heclová aj vakcíny: „Oni ty vakcíny taky vlastně jako mají, který nám píchají, taky mají nějaké buňky z potracených lidských plodů, my to víme, že jo, jako už o tom jsou články, a to taky jako něco musí dělat. Ty vakcíny, ty současný mají měnit naší DNA a mají poskvrnit tu naší krev, což nás vlastně učiní neopravitelně, neopravitelnýma.”