menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.svobodny-vysilac.cz/

Skóre udelené komisiou: 8,4

Posudok vypracoval/a: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. "vyrovnávanie si účtov", hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.

 

Základná charakteristika webu

Webová stránka Svobodný vysílač CZ patrí rovnomennému internetovému rádiu, ktoré prostredníctvom webu zverejňuje aktuálne vysielanie aj archív relácií. Samotný portál sa označuje ako „integračný projekt svobodných a nezávislých rádiových studií po celé republice.“ Pod zámienkou slobody a nezávislosti však dáva priestor aj naratívom a tvrdeniam, ktoré boli nezávislými fact-checkermi označené za konšpiračné, manipulatívne alebo neoverené.

Subjekty vystupujúce ako partneri českého Svobodného vysílača sú stránky zaradené komisiou projektu Konšpirátori.sk na zoznam webov s pochybným obsahom. Patrí k nim Freeglobe.cz (momentálne nefunkčné), freepub.cz (momentálne nefunkčné), Czechfreepress, protiproud.info a slovenský Slobodný vysielač.

Na pravej strane webu Svobodný vysílač CZ je viacero odkazov na iné stránky, medzi nimi aj Infovojna, AC24 či Zem a Vek, ktoré sú taktiež na zozname webov s pochybným obsahom.

Český fact-checkingový portál Manipulátoři.cz sa webu venoval v texte Svobodný vysílač aneb vysílač konspiračních teorií všech druhu. Podľa šéfredaktora projektu Jana Cempera web často šíri „různé dezinformace, konspirace a i ruskou propagandu,“ pričom ako príklad dezinformačného naratívu dáva spochybňovanie využitia sarínu sýrskou armádou pri vojenských operáciách. Upozorňuje tiež na to, že „Svobodný vysílač kromě šíření dezinformací poskytuje prostor šéfredaktorovi dalšího dezinformačního webu Aeronet vystupujícím pod pseudonymem VK (Vedoucí kolotoče).

V roku 2019 bol vymazaný YouTube kanál portálu Svobodný vysílač, ktorý slúžil ako archív relácií. YouTube to odôvodnil „opakovaným nebo vážnym porušením zásad služby YouTube, která zakazuje projevy nenávisti.

V článku z roku 2018 novinárka Deníka Referendum Petra Dvořáková upozornila, že Svobodný vysílač nemá právnu subjektivitu a „pokud na tento nedostatek někdo upozorní, dostane se mu odkazu na Hlávkovu firmu ESOTOP, která prodává modelářské součástky.“ Podľa obchodného registra však spoločnosť za viac ako 20 rokov svojho fungovania nezverejnila ani jednu účtovnú uzávierku.

 

Pozadie webu

Na Slovensku pôsobí webová stránka Slobodný vysielač, ktorá bola komisiou projektu Konšpirátori.sk zaradená na zoznam webov s pochybným obsahom. Zhoda nie je len v názve, ale slovenský subjekt je uvedený aj medzi partnermi projektu a český portál sa na neho odvoláva aj v sekcii O nás.

Vznik Svobodného vysílača CZ inicioval Pavel Hlávka, ktorý bol obžalovaný za šírenie poplašnej správy a za ohováranie v súvislosti s jeho vyjadreniami o zabíjaní pacientov s covidom vo Fakultnej nemocnici v Plzni.

 

Konšpiračný naratív QAnon

V niekoľkých reláciách v archíve Svobodného vysílača spomína Helena Heclová QAnon. Helena Heclová sa na stránkach štúdia Na Dotek predstavuje ako astrologička, ktorá sa venuje masážam, najmä ajurvedským. QAnon je súbor konšpiračných teórií, ktoré zastrešujú veľké množstvo pravicovo extrémistických myšlienok a neustále sa vyvíja a mení. Spája ich presvedčenie, že existuje sprisahanie skupiny pedofilov, ktorú zvyknú nazývať Kabala, a ktorej cieľom je vytvoriť tzv. deep state. Podľa stúpencov QAnon mal viesť proti týmto elitám z vlády, biznisu a médií tajný boj Donald Trump. To, že D. Trump bojuje proti deep state, spomína aj H. Heclová v nahrávke zo 14.05.2020 Helena Heclová – Q anon aktuality. Co jsme a k čemu se musíme vrátit. Studio Morava: “Ale teda, pokud je od toho Trumpa, mnoho lidí si ani neuvědomuje, že Trump a deep state je něco úplně jiného, že on bojuje s tím deep statem, že Amerika taková není ten deep state sám o sobe.”

O nebezpečenstve konšpiračnej teórie QAnon informoval aj Denník N. V máji 2020 zaradila hnutie QAnon americká FBI medzi potencionálne domáce teroristické organizácie. Predcházalo tomu zatknutie podporovateľky hnutia, ktorá tvrdila, že chce “odstrániť” demokratického kandidáta na prezidenta a bola nájdená s nožmi v aute. V roku 2018 ďalší ozbrojený stúpenec hnutia zablokoval most na priehrade Hoover Dam, neskôr sa priznal k obvineniam z terorizmu. Aj v dave, ktorý v januári 2021 zaútočil na sídlo Kongresu v USA potom, čo prezidentské voľby vyhral Joe Biden bolo množstvo stúpencov hnutia QAnon.

 

Konšpirácie o vakcínach

V nahrávke pridanej do archive 7.7.2021 pod názvom 2021-07-06 – Helena Heclová – Smazané video na YouTube- Co jste neměli slyšet! H. Heclová hovorí o pláne satanistov pokaziť krv ľudstva „aby sa Mesiáš nemohl narodit z čistě lidské krve” Nadväzuje na to slovami, že je presvedčená, že „určitě ten deep state, ti satanisti vědí moc dobře, co způsobuje, když my konzumujeme cokoliv, co pochází z lidí.” Ako nástroj, ktorým majú satanisti meniť DNA ľudstva opisuje H. Heclová aj vakcíny: „Oni ty vakcíny taky vlastně jako mají, který nám píchají, taky mají nějaké buňky z potracených lidských plodů, my to víme, že jo, jako už o tom jsou články, a to taky jako něco musí dělat. Ty vakcíny, ty současný mají měnit naší DNA a mají poskvrnit tu naší krev, což nás vlastně učiní neopravitelně, neopravitelnýma.”

H. Heclová znova spomína konšpiračnú teóriu o deep state a tiež zaznievajú tvrdenia označené fact-checkermi za nepravdivé.

Tvrdenie, že mRNA vakcíny menia ľudské DNA bolo už opakovane označené za nepravdivé (UNICEF, USA Today, Reuters, AFP). „To, že vakcína obsahuje kyselinu ribonukleovú, teda RNA, nijakým spôsobom nemôže ovplyvniť ľudskú DNA. Vakcína obsahuje len časť genetickej zložky vírusu, ktorá dáva telu pokyny na tvorbu rovnakej bielkoviny, aká je na povrchu koronavírusu. A tá je zodpovedná za imunitnú odpoveď. Ak sa nakazíme koronavírusom, dostaneme do organizmu oveľa väčšie množstvo RNA, ktorá sa v našom organizme ďalej množí,“ citovalo ministerstvo zdravotníctva slovenskú epidemiologičku Zuzanu Krištúfkovú. „To, že by mRNA vakcíny mohli manipulovať gény pacientov, je „biologicky nemožné“, povedala tiež pre AFP docentka vakcinológie na University of Auckland Helen Petousisová-Harrisová.

Aj tvrdenie o tom, že vakcíny obsahujú bunky potratených detí, bolo už niekoľkokrát odmietnuté vedcami a odborníkmi (AFP, National Geographic, FactCheck.org)

Podľa agentúry AFP bolo viacero vakcín za posledné polstoročie vyvinutých pomocou bunkových kultúr, ktoré boli odvodené niekoľkých ľudských plodov zo 60. rokov. Tieto kultúry boli odvtedy opakovane replikované, resp. klonované, a slúžia iba na namnoženie aktívnej zložky vakcín. Preto je nepravdivé tvrdiť, že súčasné vakcíny obsahujú pôvodné tkanivo z plodu.

Klamlivé tvrdenia o vakcínach môžu viesť k neochote poslucháča dať sa zaočkovať napriek vedeckému konsenzu o bezpečnosti a účinnosti vakcín a ohroziť tak jeho zdravie ako aj verejné zdravie v krajine.

 

Dezinformačný naratív o biolaboratóriách na Ukrajine

V archíve Svobodného vysílače sú aj relácie, ktoré rozširujú naratív o tom, že USA financovali na Ukrajine biolaboratória, ktoré mali vykonávať “vojenský biologický výskum a vývoj.” Tento naratív rozoberá moderátor v relácii 2022-06-24 – Hovory při víně s Karlem Světničkou 227. díl 127 min., pričom hovorí, že „Putin nechce Ukrajinu. Putin chce mít jenom na Ukrajine čisto, aby mu tam teď nehrozilo nebezpečenství.“ Ako dôkaz číta text s názvom Prohlášení stálého zástupce Vasilije Nebenzie na brífinku Rady bezpečnosti OSN o biologických, v ktorom sa píše: „Stále dostáváme velmi znepokojivé dokumentární důkazy o tom, že se Ministerstvo obrany USA přímo podílí na realizaci nebezpečných biologických projektů v této zemi, které mají charakteristické rysy tajného vojenského biologického programu. Tato činnost byla prováděna uprostřed východní Evropy a v blízkosti západních hranic Ruska. A představuje tak skutečnou hrozbu pro biologickou bezpečnost naší zem.”

V nahrávke 2023-02-10 – Hovory při víně s hostem Karlem Světničkou 256. díl – 125 min. zase naznačuje, že sú tieto biolaboratóriá presúvané na Slovensko a do Čiech, kde vládni predstavitelia spolupracujú s USA, prípadne sú nimi dosadení: „Jsme říkali, že to je předpolí, co se chce, chce se vyvolat důvod, aby NATO vstoupilo na Ukrajinu. Už oficiálně. Všimni si, Karle oni na začátku tvrdili, že vlastně ne ne na, tam Amerika na na na. Dneska už je úplně normální, že říkají, že tam ti američtí experti byli a že tam trénovali a tak dál ty nácky. Četl sem někde, že se tisíce bio laboratoří z Ukrajiny přesunuli někam a že jich tam ale ještě pořád asi já nevím 300, na území Ukrajiny zůstává.”

Bezpečnostná rada OSN sa skutočne zišla na žiadosť Ruska, aby prediskutovala tvrdenia Moskvy o americkom financovaní „vojenských biologickým aktivít“ na Ukrajine. Zástupcovia viacerých medzinárodných organizácií však potvrdili, že na tieto tvrdenia neexistujú dôkazy. Podľa New York Times a Denníka N ide o naratív, ktorý šíri Kremeľ. Je pravdou, že na Ukrajine existujú biologické laboratória financované USA. Americké financovanie laboratórií začalo po páde Sovietskeho zväzu, keď boli financie poskytnuté bývalým sovietskym republikám s cieľom preniesť vedecké poznatky zo zbrojných programov do projektov verejného zdravia. Vedecká pracovníčka z Johns Hopkins Center for Health Security tvrdí, že väčšinu činnosti ukrajinských laboratórií dnes tvorí dohľad nad chorobami zvierat a ľudí ako systém včasného varovania pred chorobami. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že nevie o činnosti Ukrajiny porušujúcej akúkoľvek medzinárodnú zmluvu vrátane zákazu biologických zbraní. Rovnako aj vysoký komisár OSN pre odzbrojenie Izumi Nakamitsu potvrdil, že OSN nevie o žiadnych programoch biologických zbraní na Ukrajine. 

Tvrdenia o vojenskom biologickom výskume a vývoji na Ukrajine zapadajú do komunikačnej línie Kremľa, ktorého cieľom je legitimizovať napadnutie Ukrajiny Ruskou federáciou a odviesť pozornosť od faktu, že medzinárodné právo porušila Ruská federácia, keď vojensky napadla suverénnu Ukrajinu.

 

Záver

Internetové rádio Svobodný vysílač má na svojom webe archív relácií, ktoré pokrývajú široké množstvo tém. Pod zámienkou slobody slova moderátori a respondenti šíria dezinformačné naratívy o vakcínach, nekriticky preberajú tvrdenia ruských štátnych predstaviteľov o vojne na Ukrajine, ako aj rôzne konšpiračné teórie. Z týchto dôvodov ho odborná komisia projektu Konšpirátori.sk zaradila na zoznam stránok so sporným obsahom.

 

Doplňujúce screenshoty: