menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu:  https://www.infovojna.bz/

Skóre udelené komisiou: 8.8

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. "vyrovnávanie si účtov", hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika

Infovojna má formát spravodajského portálu, ktorý na dennej báze prináša nové informácie a texty. Zdrojom pre články a príspevky sú vo väčšine prípadov iné média a webstránky, pričom vedľa seba môžeme nájsť články prevzaté zo štandardných médií, ako aj z médií, ktoré sú považované za konšpiračné či dezinformačné. 

Infovojna nemá transparentne zverejnených súčasných členov redakcie. Podľa dostupných informácií za vznikom a prevádzkou portálu Infovojna stojí Norbert Lichtner, ktorý pred tým pôsobil v Slobodnom vysielači. Lichtner v roku 2019 kandidoval za stranu Mariana Kotlebu ĽSNS do europarlamentu, z kandidátky však neskôr odstúpil.

Podľa ministerstva obrany sa Infovojna radí na druhé miesto v rebríčku najlepšie zarábajúcich dezinformačných webov na Slovensku. Podľa odhadov mohol web v období od októbra 2020 do marca 2021 zarábať na reklamách vyše 3000 eur mesačne.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine bola Infovojna od konca marca 2022 do konca júna 2022 zablokovaná Národným bezpečnostným úradom ako škodlivý web na základe zákona o kybernetickej bezpečnosti. Web preto presťahoval svoju doménu zo Slovenska (.sk) na Belize (.bz). 

 

Konšpiračné a dezinformačné zdroje

Stránka Infovojna na pravidelnej báze publikuje texty prevzaté z rôznych konšpiračných, dezinformačných a nedôveryhodných médií či portálov. 

Portál zverejnil napríklad video a text pod názvom "VIDEO: V Austrálii bez covidového pasu už nezaplatíte na pumpě za benzín, zatímco na Slovensku vás bez covidového pasu a očkování nepustí k volbám, chystá se zákon na omezení osobní svobody z titulu ochrany veřejného zdraví!" Zdrojom textu bol český dezinformačný web Aeronet, ktorý česká bezpečnostná služba BIS označila za zdroj nebezpečnej pro-ruskej propagandy. Medzi dezinformačné weby zaradilo Aeronet aj české ministerstvo vnútra. Podľa projektu Hlídací pes pracuje Aeronet často s anonymnými zdrojmi a príspevky na webe nie sú podpísané autormi, pričom web šíri pro-ruskú propagandu. V roku 2020 sa podarilo reportérom ČT a časopisu Respekt zistiť, že za webom Aeronet stojí Marek Pešl, ktorý používal na prevod peňazí biele kone.

V samotnom texte, ktorý z webu Aeronet prevzal portál Infovojna.sk sa okrem iného píše: „Slovensko zavedlo na podnět Open Society George Sorose vloni na podzim jako první země na světě celoplošné antigenní testování veškerého obyvatelstva, zatímco Austrálie zavedla první covidové koncentrační tábory moderní doby.“

V tejto vete sa nachádzajú hneď dve klamlivé informácie. Projekt plošného testovania na jeseň roku 2020 realizovala vláda vtedajšieho premiéra Igora Matoviča, ale žiadne dôkazy o tom, že by tento projekt iniciovala Nadácia otvorenej spoločnosti neboli nikdy publikované. Zdroj tohto tvrdenia neuvádza ani samotný článok na Infovojne. 

Druhou klamlivou informáciou je tvrdenie o „covidových koncentračných táboroch v Austrálii“. Tu sa opäť autor textu neopiera o žiadny dôveryhodný zdroj, tvrdenie ma zrejme pôvod v hoaxe, ktorý vyvrátili overovaci faktov z APP Factcheck.

„Umiestnenie všetkých Austrálčanov, ktorí nie sú úplne zaočkovaní, do táborov sa neplánuje. Príspevok na sociálnych sieťach, ktorý šíri toto tvrdenie sa neopiera o fakty,“ napísal APP Factcheck.

 

Ďalším príkladom šírenia klamlivých informácií je príspevok s názvom "VIDEO: Zavraždili Dr. Noacka za kritiku mRNA vakcín?" 

Príspevok je založený na hoaxe, ktorý sa šíril sociálnymi sieťami a ktorý tvrdí, že vláda nechala zavraždiť nemeckého chemika Andreasa Noacka po tom, čo odhalil, že vakcína od spoločnosti Pfizer proti ochoreniu covid-19 obsahuje grafén. Hoax detailne rozoberal projekt PolitiFact, ktorý kauzu uzavrel takto: „Vakcína od spoločnosti Pfizer neobsahuje grafén. Noackova partnerka potvrdila, že zomrel na infarkt a prirodzenú príčinu smrti potvrdila aj rakúska polícia.“

Tento klamlivý príspevok prevzal portál Infovojna zo stránky Zvedavec.org, ktorá patrí podľa projektu Konšpirátori medzi nedôveryhodné a problematické webstránky.

Spriaznenosť webu Infovojna so svetom konšpiračných teórii dokresľuje aj zdieľanie videorozhovorov so svetoznámym konšpiračným teoretikom a autorom rôznych dezinformácii Davidom Ickeom. Jeden rozhovor je prebratý z  webu otevrisvoumysl,cz, ktorý komisia projektu Konšpirátori tiež zaraďuje medzi nedôveryhodné a problematické.

Konšpiračné teórie, ktoré rozširuje David Icke sa môžu zdať na prvý pohľad iba bláznivé (napríklad teória o tom, že svet ovládajú tzv. reptiliáni - jašteričie bytosti, ktoré majú ľudské rysy), ale ako upozorňuje napríklad nemecká televízia Deutsche Welle, na ich pozadí sa skrývajú aj nebezpečné ideológie ako antisemitizmus:

„Kritici Davida Icke upozorňujú, že používa antisemitské argumenty a obrazy. Ako mnoho rasistických konšpiračných teoretikov, aj on predstavuje Georga Sorosa ako nepriateľa ľudstva a odkazuje sa na 'Protokoly sionských mudrcov', ruskú antisemitskú knihu vydanú v roku 1903, ktorá prináša klamlivý a historicky vyvrátený popis globálneho Židovského sprisahanie, ktorého cieľom je ovládnuť svet. Kniha ovplyvnila Adolfa Hitlera a nacisti ju používali na agitáciu proti židovskému ľudu v 30. rokoch 20. storočia – hoci Icke sám popiera, že by bol antisemita a hovorí, že kniha nie je dôkazom židovského, ale reptiliánskeho sprisahania.“

 

Porušovanie zásad novinárskej etiky

Okrem konšpiračných médií používa portál Infovojna ako zdroje pre svoje príspevky aj média štandardné. Opakovane pri tom od slova do slova kopíruje celé články z iných médií. Táto prax je v rozpore so zásadami novinárskej etiky, poctivého citovania a narábania so zdrojmi. 

Ako príklad takéhoto článku môže slúžiť príspevok s názvom "Většina nakažených omikronem jsou plně očkovaní, ukazují data z USA". Text príspevku je kompletne okopírovaný zo stránok spravodajského portálu televízie CNN Prima News

O tom, že kradnutie článkov z iných médií je pre portál Infovojna bežná prax svedčí aj prípad z roku 2019, kedy Infovojna odcudzila článok z webu Glob.sk, ktorý patril pod Zoznam.sk.
 

Spoločenský extrém

Ďalšou kategóriou príspevkov na webe Infovojna sú príspevky poskytujúci nekritický priestor politikom, ktorí patria až k extrémnym častiam politického spektra. Ide o osoby ako Ľuboš Blaha, Štefan Harabin, Marian Kotleba (publikované video bolo navádzaním na porušovanie pandemických opatrení, keďže ho Kotleba natáča bez rúška v autobuse MHD), Milan Uhrík a Milan Mazurek.

O tom, že sa web Infovojna nevyhýba zverejňovaniu textov, ktoré obsahujú hrubý slovník svedčí ďalší úryvok z článku o údajných koncentračných táboroch v Austrálii:

„Lékaři dnes mnohdy fungují v roli dozorců v Auschwitz-Birkenau, nutí své pacienty do očkování, a když zemřou, tak tvrdí, že pacient se přišel očkovat pozdě a měl nějaké komorbidity, tedy souběžné nemoci. Ani na okamžik vám nepřijde, že jednáte s lékařem, ale máte pocit, že jde o dozorce. Když přijdete za lékařem do ordinace, vyhodí vás a začne na vás řvát, že máte volat telefonicky a nechodit za ním osobně, že ho nakazíte.
Pokaždé, když tohle lékař řekne, vpalte mu do ksichtu, proč se bojí svých pacientů, vždyť je přece jako lékař očkovaný, už nejméně 2 dávkami, ne? To je pouze důkaz toho, že lékaři vakcínám nevěří, ale vědí o tom, že vakcíny rozšiřují nákazu, očkovaní ji rozšiřují pomocí spike proteinů. A lékař se bojí, že ho pacient těmito spike proteiny nakazí. Proto ta hysterie mezi lékaři, když k nim přijdete osobně.
A tento teror se nezmenší a nepřestane, dokud národ nepovstane, dokud nedojde k demonstracím, ke stávkám a k obléhání parlamentu a vlády.“

Okrem toho, že článok obsahuje zavádzajúce a klamlivé informácie, vidieť v ňom tiež hrubý slovník a prejavy agresivity voči lekárom. Celý text Infovojna prebrala bez redakčnej úpravy či akéhokoľvek komentára. 

 

Screenshoty


 

 


 

Záver

Portál Infovojna patrí podľa dostupných informácií k najčítanejším dezinformačným webom na Slovensku. Jeho obsah predstavuje pre spoločnosť hrozbu z viacerých dôvodov. Rozširuje informácie a texty z iných konšpiračných zdrojov, šíri hoaxy a vyvrátené nepravdy, používa odcudzený obsah, nedodržiava základy novinárskej etiky, poskytuje priestor politickému extrému a textom obsahujúcim agresívny a hrubý slovník.