menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://nezavislamedia.cz/

Skóre udelené komisiou: 8,3

Posudok vypracoval/a: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:  

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika:

Webstránky nezavislamedia.cz prevádzkuje Asociácia nezávislých médií, ktorá v rubrike O nás okrem iného uvádza:
„Je zřejmé, že monopolní postavení tradičních médií – printů, terestrické televize a rozhlasu – se pomalu stává minulostí. Nezávislá média tvoří alternativu k mediálním obsahům nabízeným tradičními médii, u nichž navíc dochází k pozvolné erozi důvěry ze strany veřejnosti. Novináři mainstreamových médií velmi často podléhají politické objednávce, neinformují dostatečně komplexně, nestranně a objektivně, a proto veřejnost hledá – a nachází – chybějící informace u nezávislých médií.“

Asociácia nezávislých médií si dáva za cieľ združovať, zastupovať a hájiť takzvané nezávisle médiá. Medzi tie však Asociácia zaraďuje aj dezinformačné mediálne projekty, pričom podľa Českej televízie za Asociáciou priamo stoja ľudia spojení s najvýraznejšími českými dezinformačnými webmi. V článku s názvom Příbuzní Jána Kuciaka nepřevezmou Krameriovu cenu. V pořádající asociaci jsou i zástupci dezinformačních webů portál Českej televízie uvádza: „Mezi zakladatele Asociace patří jeden z nejznámějších českých konspirátorů Jan Korál, který stojí za webem NWOO. Sám Korál píše, že má jeho web za cíl nedopustit nadvládu zednářů nebo iluminátů. Druhým kontroverzním jménem je pak Ondřej Geršl, zakladatel serveru AC24. Podle materiálu, který získal server Aktuálně.cz, jde o web, jehož obsah sleduje dokonce i ministerstvo vnitra.“

 

Krameriové ceny a propagácia dezinformačných médií

Udeľovanie Krameriových cien je jednou z najvýraznejších aktivít Asociácie nezávislých médií a tejto aktivite je vyhradený aj hlavný priestor na úvodnej strane webu nezavislamedia.cz. O Krameriových cenách priniesol článok aj slovenský Denník N, v ktorom sa píše: „Kritici Krameriových cien naopak zdôrazňujú, že im neprekáža iný názor, ale to, že alternatívne médiá šíria dezinformácie. Česká televízia  zhromaždila niekoľko titulkov z webov AC24 a NWOO.org: ‚Piloti, lekári a vedci odhaľujú chemtrails‘, ‚Šesť židovských spoločností ovláda 96 percent židovských médií‘, ‚Na Mesiaci žije 250 miliónov bytostí, tvrdí bývalý pilot CIA‘“.

Skutočnosť, že Asociácia nezávislých médií skutočne nedokáže rozlišovať medzi nezávislými médiami a dezinformačnými zdrojmi svedčí aj samotná wesbtránka nezavislamedia.cz. Hneď na úvodnej stránke si čitateľ môže v ľavom stĺpci čitateľ všimnúť výber najnovších textov a správ z takzvaného „nezávislého spravodajstva“. Nájsť tu možno informácie, ktoré pochádzajú z webov ako AC24, CzechFreePress, Hlavne Spravy, Skyrta Pravda, Nova republika, Prvni Zpravy. Všetky uvedené webstránky figurujú v zozname problematických webov projektu Konšpirátori.sk.

Ako na hlavnej stránke tak aj v samostatnej sekcii „Nezávislé zpravodajství“ môže čitateľ webu nájsť konšpiračné teórie, dezinformácie, hoaxy a prokremeľskú propagandu, ktorá pochádza z ruských štátnych médií. Príkladom je text s názvom Kyjevská protiofenzíva se nezdařila, – Putin, v ktorom sa uvádza: „Kyjevská protiofenzíva zcela selhala, ruské jednotky dnes zlepšují své postavení téměř v celé oblasti kontaktní linie, – Vladimir Putin o postupu speciální operace. Prezident poděkoval ruským vojákům na frontě za jejich odvahu a hrdinství.“

Správa je prebratá z webstránky Czech Free Press, pričom po preklinutí sa dostávame k pôvodnému zdroju, ktorým sú videá na ruskej sociálnej sieti VKontakte. Tie zachytávajú Vladimíra Putina v rozhovore s moderátorom ruskej štátnej televízie Rossija. Článok bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia preberá Putinov propagandistický naratív.

Ďalším príkladom pro-putinovskej propagandy, ktorá je zdieľaná bez kritického zhodnotenia, je článok s názvom Putin na Valdaji: Vybojujeme nový svět. Spolupráce místo globalismu. Oděsa je ruská. Od začátku ofenzivy ztratil Kyjev 90 tisíc vojáků. Západní teroristické útoky na Nord Stream. Jaderné zbraně použijeme jen ve dvou případech.

Text je prebratý z dezinformačného webu Protiproud.info a na stránkach nezavislemedia.cz je uvedený slovami: „ProtiProud – kontrarevoluční magazín Petra Hájka přináší nejdůležitější pasáže z vystoupení Vladimíra Putina na Valdajském fóru (neformální „anti-Davos“), kde vysvětlil různé aspekty aktuální ruské i světové politiky a nenechal na pochybách, že Moskva půjde vlastní cestou, bez ohledu na pokračující imperiální ambice Západu, jimž se Rusko postavilo.“ Pôvodným zdrojom textu je webstránka ukraine.ru, ktorá podľa viacerých zdrojov patrí medzi pro-kremeľské propagandistické médiá (zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3), čomu zodpovedá aj obsah – teda šírenie kremeľských a proti-ukrajinských naratívov: „Západ si chce podrobiť Rusko“, „Rusko postupne naplní všetky ciele Špeciálnej vojenskej operácie“, „Odesa je ruské mesto“.

 

Medicínske nezmysly

Okrem pro-kremeľskej propagandy šíri webstránka nezavislamedia.cz aj dezinformácie a konšpiračné teórie, ktoré sa týkajú medicíny a zdravia. Príkladom je text s nadpisom Zapomenutý objev německého držitele Nobelovy ceny, v ktorom sa okrem iného uvádza: „Chemoterapie neléčí, nýbrž zhoršuje kyselost organizmu, protože nejenže brutálně ničí imunitu, ale okyseluje tělo do té míry, že to musí sáhnout do svých zásaditých rezerv, aby neutralizovalo kyselost. Přitom musí obětovat minerály (vápník, hořčík, draslík), které se nacházejí v kostech, zubech, končetinách, nehtech a vlasech. Proto vidíme drastické změny na osobách, které dostávají chemoterapii, mimo jiné i padání vlasů. Ostatní léky rovněž zhoršují kyselost organizmu, takže je třeba se jim vyhýbat, jak jen je to možné.“

Na základe dezinformácie založenej na nesprávne interpretovanej práci lekára Dr. Otto Warburga (tejto medicínskej dezinformácií sa venoval MUDr. Maroš Rudnay, člen komisie Konšpirátori, vo svojom blogu s názvom Osudová rakovina) text spochybňuje medicínu založenú na dôkazoch a priamo odrádza pacientov od štandardných spôsobov liečby rakoviny, čím ohrozuje ich zdravie a život.

Príkladom ďalšej nebezpečnej dezinformácie, ktorá sa týka oblasti zdravia je text s názvom Hovor lékařů přináší další důkazy o tom, že vakcíny jsou hlavní příčinou autismu a SIDS. Popis k článku obsahuje aj tento text: „SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence) a autismus jsou převážně způsobeny vakcínami. Shodnou se na tom lékaři, kteří o tomto problému ví a nebojí se o něm mluvit.“ Článok je prevzatý z webstránky Otevrisvoumysl.cz, primárnym zdrojom je však Steve Kirsch's newsletter, teda webstránka známeho amerického podnikateľa a zároveň antivakcinačného dezinformátora. Tejto webstránke sa venoval napríklad fact-checkingový projekt Politfact, ktorý na nej našiel viacero klamlivých tvrdení a informácií týkajúcich sa vakcín a ochorenia COVID-19. Článok v magazíne MIT Technology Review popisuje, ako sa z úspešného podnikateľa stal významný šíriteľ dezinformácií. Zavádzajúcim a nepravdivým tvrdeniam, ktoré šíri Steve Kirsch sa venuje aj projekt Health Feedback, pričom jedno z tvrdení, ktoré projekt debunkuje, sa týka práve autizmu a očkovania. Autor textu imunológ Pablo Rougerie reaguje na zavádzajúce tvrdenia ohľadom autizmu a vakcinácie: „Desaťročia epidemiologických a klinických štúdií ukazujú, že vakcíny nespôsobujú autizmus a účinne znižujú riziko závažných a potenciálne smrteľných detských chorôb, ako sú osýpky a detská obrna.“

Dezinformácie o tom, že vakcinácia spôsobuje autizmus odmietajú aj popredné svetové zdravotnícke inštitúcie, ako napríklad americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

 

UFO a mimozemšťania

O nízkej kvalite obsahu či neexistujúcich procesoch overovania zdrojov svedčia ja texty, ktoré prinášajú na prvý pohľad bizarné a nepodložené správy. V texte s názvom UFO změnilo směr odpalovaných raket na Izrael sa napríklad dozvieme: „UFO sledovalo odpalované rakety na Izrael a změnilo jejich směr v Gaze.“ Zdrojom informácie je anonymný Twitter účet s názvom World War 3.

Ďalším textom podobného bizarného charakteru je článok s názvom Věže na Marsu: Na Rudé planetě byly nalezeny tři „kilometri vysoké budovy za sebou“, ktorý uvádza text: „Lovci mimozemšťanů tvrdí, že našli přesvědčivé důkazy o tom, že na Marsu kdysi existoval inteligentní život.“ Text pochádza z webstránky České zprávy, ale primárnym zdrojom je The Web Chronicle, ktorý sa podľa popisu venuje správam o mimozemšťanoch a paranormálnych aktivitách. O objave na Marse pritom informovali aj dôveryhodné zdroje, ktoré ale samozrejme neprichádzajú so senzačnými tvrdeniami, o mimozemských civilizáciách na Marse.


Samostatné sekcie na webstránke nezavislamedia.cz predstavujú rubriky Dualóg a Na prahu zmien, ktoré sú archívom relácii v rádiu Slobodný vysielač. Projektu Slobodný vysielač sme sa venovali v samostatnom posudku.

Záver

Asociácia nezávislých médií a jej stránka nezavislamedia.cz si dávajú za cieľ podporovať a rozvíjať nezávislé médiá a prispievať k informačnej pluralite. Avšak nedokážu alebo zámerne rezignujú na snahu rozlišovať medzi nezávislými informačnými zdrojmi, ktoré majú kredibilitu, a medzi dezinformáciami, konšpiračnými teóriami, hoaxami a jednostrannou propagandou. Na obsahu webstránky sa podpisuje absencia zásad serióznej žurnalistiky či akejkoľvek snahy o overovanie informácií, filtrovanie anonymných, nedôveryhodných či propagandistických zdrojov. Webstránka tak neprispieva k rozvoju a kultivácií nezávislých médií. Práve naopak - odporuje a propaguje negatívne javy spojené so šírením dezinformácií a informácií s nízkou kvalitou. Preto stránku nezavislamedia.cz odborná komisia projektu Konšpirátori.sk zaradila na zoznam problematických webov.

 

Doplňujúce screenshoty: