URL adresa webu: https://www.hlavnespravy.sk/
Skóre udelené komisiou: 8,5
Posudok vypracovala: Dominika Hajdu
Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.
Zistené kritériá zaradenia na zoznam:
- Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
- Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
- Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé.
- Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.
Podrobnejšie zdôvodnenie
Portál Hlavné správy je už niekoľko rokov rôznymi aktérmi na Slovensku identifikovaný ako šíriteľ dezinformácií a prokremeľskej propagandy.
V marci 2022 bola stránka dočasne zablokovaná Národným bezpečnostným úradom, ktorý využil mimoriadne právomoci v rámci opatrení súvisiacich s vojnou na Ukrajine. Web bol podľa NBÚ zablokovaný z dôvodu „škodlivej aktivity“, pod ktorú spadá aj šírenie závažných dezinformácií a iné formy hybridných hrozieb. Minister vnútra Roman Mikulec v reakcii na blokovanie portálu na svojej facebookovej stránke naznačil, že blokovanie bolo okrem iného podnietené šírením dezinformácií o utečencoch.
Šírenie dezinformácií na stránke Hlavných správ bolo od existencie portálu v roku 2014 zdokumentované niekoľkokrát a na rôzne témy:
- Genéza šírenia dezinformácií, proruských naratívov a konšpiračných teórií bola spracovaná napríklad Jurajom Smatanom alebo Vladimírom Šnídlom.
- V roku 2018 sa voči článku Hlavných správ ohradila KBS za prekrútenie ich vyjadrení tak, aby zneli ako kritika štandardných médií.
- Portál Antipropaganda, ktorý pravidelne upozorňoval na pochybný obsah, identifikoval napríklad dezinformácie prispievajúce k šíreniu homofóbie či podkopávaniu dôvery v EÚ.
- V auguste 2022 portál Infosecurity upozornil na zdieľanie konšpiračnej teórie a dezinformácií o pôvode covidu-19
Prispievatelia do portálu boli navyše dvakrát v podozrení z priamej spolupráce s Ruskom. V roku 2018 bola odhalená skutočnosť, že Rus, ktorý sa stretával s pracovníkmi ruskej mediálnej agentúry financovanej Kremľom, Rossija Segodnja, Jevgenij Paľcev, písal pre Hlavné správy prokremeľské a propagandistické články pod pseudonymom Eugen Rusnák. Posledný článok podpísaný týmto menom, ktorý sa dal na portáli nájsť, bol z roku 2020.
Druhým prípadom podozrenia spolupráce s Ruskom bolo video zverejnené Denníkom N v marci 2022, v ktorom zamestnanec ruskej ambasády verbuje prispievateľa do Hlavných správ, Bohuša Garbára, ktorý bol neskôr zadržaný, do služieb ruskej rozviedky GRU. Hlavné správy, vrátane majiteľa, sa po zverejnení od Garbára dištancovali, Denník N však zistil, že Garbár používal auto registrované na firmu Róberta Sopka, ktorý vlastní aj združenie vydávajúce Hlavné správy. Garbár tiež v minulosti daroval 10-tisíc eur extrémistickej strane ĽSNS.
Dezinformačný a manipulatívny obsah sa na portáli nachádza aj dnes. Portál vzhľadom aj názvom pôsobí ako médium, ktoré informuje o aktuálnom dianí a poskytuje spravodajský obsah. V sekciách „Z domova“ a „Zo zahraničia“ však strieda správy prebraté z tlačových agentúr s komentármi, ktoré zväčša nemajú autorov. Čitateľ môže nadobudnúť dojem, že číta spravodajstvo, často však konzumuje tendenčný obsah, ktorý je len názorom anonymných tvorcov.
Šírenie naratívov, ktoré súhlasia s proruskými a prokremeľskými záujmami je citeľné v časti „Zo zahraničia“. Články, teda komentáre, sú zväčša mierené proti západu, najmä USA, a pravidelne citujú ruských predstaviteľov. Články opomínajú alebo odvádzajú pozornosť od agresie Ruska a stavajú ho spolu so zvyškom sveta do role obetí „agresie USA“. Len v rámci jedného dňa (28. 1. 2023) boli v danej sekcii publikované minimálne štyri články, ktoré šíria ničím nepodložené, často ironické komentáre, ktorým cieľom je podkopávať dôveru v západné štruktúry a USA.
Príklady:
- Článok o správe think tanku RAND s titulkom „Správa amerického RAND v plnej nahote odhaľuje falošnú politiku USA voči Kyjevu“ v úvode konšpiruje a podporuje prokremeľský naratív o nesamostatnosti Ukrajiny ignorujúci jej právo na sebaurčenie a o tom, že vojna iniciovaná a vedená Ruskom je v skutočnosti vojna „západu“: „Je zrejmé, že Ukrajina v súčasnej podobe nemá žiadne vlastné záujmy – slúži len ako baranidlo Západu proti Rusku.“
- Článok „Moskva už nedôveruje žiadnym sľubom Američanov“ cituje a súhlasne komentuje protizápadné a aj nepravdivé a ničím nepodložené vyjadrenia ruských predstaviteľov, napr. Nikolaja Patruševa, generálneho tajomníka Bezpečnostnej rady RF: „Pokrok v špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine naznačuje, že Spojené štáty a NATO majú v úmysle pokračovať v úsilí o predĺženie tohto vojenského konfliktu a že sa už stali jeho účastníkmi,“ či „Dnešné udalosti na Ukrajine sú výsledkom dlhoročných príprav USA na hybridnú vojnu proti Rusku a pokusom zabrániť vzniku multipolárneho sveta.“ Vyjadrenia opäť kopírujú vojenskú propagandu Ruska, ktoré sa snažia navodiť dojem, že ruská agresia na Ukrajine nie je dôsledok rozhodnutia Kremľa, ale reakcia na kroky Západu.
- Článok „Úradník EÚ propagandisticky obrátil situáciu: Rusko útočí na „NATO a Západ” viní „Západ“ z propagandistického myslenia, citujúc vyjadrenia generálneho tajomníka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS) EÚ, ktorý podporil dodávku tankov Ukrajine. V prvom rade sa článok snaží naznačiť, že poskytnutie vojenskej techniky Ukrajine je vyvolávanie agresie voči Rusku zo strany NATO, ignorujúc 1) skutočnosť, že Rusko zaútočilo na suverénny štát – Ukrajinu, voči ktorej vedie vojnu a teda je priamym agresorom a 2) dlhodobé snahy Ruska oslabiť EÚ a NATO, vrátane Slovenska, hybridnými prostriedkami, vrátane informačných operácií, energetického vydierania či kyberútokmi. Článok odkláňa pozornosť od Ruska ako kľúčového agresora a spúšťača konfliktu a dezinformuje o role západných krajín v konflikte: „Stefano Sannino, generálny tajomník Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Európskej únie, obhajoval nemecké a americké poskytnutie vojenskej techniky Ukrajine a kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina za to, že vedie vojnu proti NATO a Západu. Toto jeho vyhlásenie, ktoré obracia situáciu na hlavu, sa stane pravdepodobne novým naratívom uvažovania a propagandy Západu, ktorý bude tvrdiť, že Putin vyvolal vojnu s NATO nie naopak. To, že NATO vstúpilo do konfliktu na strane Ukrajiny bude podávané tak, že Putin zaútočil na NATO.“
- Článok „Zlomový moment v ukrajinskej kríze. Môže sa to zmeniť aj na jadrovú vojnu“, ktorý je takmer doslovným prekladom článku z portálu moderndiplomacy.eu podobne ako príspevky vyššie viní z konfliktu USA, nie Rusko, pričom čitateľov straší treťou svetovou vojnou, v prípade, že si „Rusko bude hľadať pomoc u svojich spojencov a gangov, aby sa prispôsobilo agresii NATO“.
Na stránke sa objavujú aj ďalšie prejavy, ktoré kopírujú oficiálnu komunikačnú líniu a dezinformácie Kremľa, ako napríklad článok, ktorý obhajuje ruskú inváziu na báze „denacifikácie“ Ukrajiny, ohradzujúci sa voči tvrdeniam, ktoré odsudzujú ruskú inváziu na Ukrajine slovami: „Jediné, čo môjho bývalého priateľa presvedčí, že prehltol veľkú propagandu, bude, keď Rusko porazí Ukrajinu a škodlivých podporovateľov nacizmu odstráni z verejného diskurzu.“
Žiaden z týchto článkov nespĺňa kritériá novinárskej etiky. Sú to autorské komentáre subjektívne popisujúce geopolitické dianie bez jasného uvedenia autora. Prípadne sú články takmer doslovnými prekladmi komentárov z rôznych stránok zo zahraničia, mnohé z nich sú osobnými blogmi ako napr. sonar21.com, ktorá šíri konšpiračné teórie o deep state alebo dezinformácie o tom, že vakcíny proti ochoreniu covid-19 zabíjajú ľudí. Zdroj zvykne byť identifikovaný v úvode v zátvorke, avšak to, aká časť, resp. časti z článkov boli prebraté, sa čitateľ dozvie len priamym porovnaním.
Portál Hlavné správy nezverejňuje informácie o redakcii, prispievateľoch či sídle. Po kliknutí na “Kontakt” sa zobrazí prázdna stránka. Jediná možnosť ako sa dozvedieť viac o prevádzkovateľoch je v časti “Podporte HS”, kde sa čitateľ dozvie len o spoločnosti HEURÉKA EVOLUTION. S financovaním portálu bol v roku 2019 spájaný Marian Kočner, ktorý o podpore pre portál informoval cez súkromné správy. Tie boli zverejnené v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, z ktorej je Kočner podozrivý ako objednávateľ.
Prázdna stránka po kliknutí na „kontakt“:
Doplňujúce screenshoty: