Formulár bol úspešne odoslaný
Ďakujeme.
URL adresa webu: https://slovensky-vecernik.sk/
Skóre udelené komisiou: 7,6
Posudok vypracoval: Matúš Ritomský
Webstránka Slovenský večerník na prvý pohľad pôsobí dojmom spravodajského portálu, ktorý dáva priestor aktuálnym informáciám z domova aj zo zahraničia, politickým, spoločenským témam aj oblastiam životného štýlu. Obsah je rozdelený do rubrík ako Slovensko, Politika, Ekonomika, Zahraničie, Názory bez cenzúry, Mestá a obce, Lifestyle, Šport, Recepty.
Podľa popisu uvedeného na samotnej stránke je Slovenský večerník „sociálna platforma na zdieľanie obsahu, ktorá vznikla so zámerom vytvoriť miesto, kde používatelia môžu zdieľať rôzne druhy obsahu vrátane textových príspevkov, obrázkov, videí a odkazov. Podobne ako na Facebooku, používatelia si môžu vytvoriť svoje profily, sledovať iných používateľov, dávať like príspevkom a komunikovať prostredníctvom komentárov.“ (rubrika O nás)
Stránka nemá jasne uvedenú redakciu, vlastníkov ani osoby zodpovedné za jej obsah. Ako kontakt resp. adresa prevádzkovateľa je uvedená adresa v USA (Kameniczki LLC, 16192 Coastal Highway, Lewes, DE 19958 United States).
Po podrobnejšom preštudovaní stránok sa ukazuje, že celý portál funguje ako akýsi „prietokový kanál“, teda platforma, na ktorej sa zlievajú informácie, komentáre a správy z rôznych zdrojov – od štandardných a dôveryhodných až po zdroje problematické, pochybné či priamo dezinformačné. Medzi zdrojmi textov na webe Slovenský večerník patria tlačové agentúry, rôzne inštitúcie (ako napríklad Bratislavský samosprávny kraj), sociálne siete (vrátane profilov politikov), blogovacie platformy (domáce aj zahraničné), ako aj dezinformačné stránky, ktoré sú v projekte Konšpirátori.sk zaradené medzi nedôveryhodné zdroje (Armádny magazín, Infovojna, Bádateľ, Veci verejné a ďalšie).
Príkladom textu, ktorý je prebratý zo zahraničnej blogovej stránky, a ktorý šíri prokremeľskú propagandu je článok s názvom Andrew Korybko: Rusko a Západ sú zapojené do politickej choreografie o použití zbraní s dlhým doletom na Ukrajine. Zdrojom článku je blog písaný v anglickom jazyku pod názvom „Andrew Korybko's Newsletter“. Stojí za ním autor, ktorý vystupuje ako „analytik pôsobiaci v Moskve.“ Tento autor komentuje geopolitické udalosti a vojnu na Ukrajine, pričom vo svojich komentároch nekriticky predkladá zdroje kremeľskej propagandy a jej naratívy.
V tomto konkrétnom článku autor komentuje rozhodovanie západných spojencov Ukrajiny vo veci používania západných zbraní na území Ruska. Text je vyskladaný z odkazov na ruské štátne zdroje, agentúry a prokremeľské médiá (RT.com, tlačové oddelenie Kremľa, vyhlásenia vládnych predstaviteľov Ruska, ruská tlačová agentúra TASS). Tieto zdroje autor podpísaný iba ako „redakcia“ predkladá bez kritického zhodnotenia a vo svojich vlastných hodnotiacich úsudkoch replikuje naratívy kremeľskej propagandy, keď napríklad uvádza: „‚riziko vypuknutia tretej svetovej vojny v dôsledku nesprávneho odhadu naďalej narastá v dôsledku týchto nezodpovedných západných eskalácií‘. Prípadné rozhodnutie západných spojencov povoliť používať Ukrajine západné zbrane na území Ruska hodnotí ako ‚čistú pomstychtivosť a snahu spôsobiť čo najväčšie škody Rusku, vrátane jeho civilistov.‘ ‚Opäť to nezmení hru, len dáva Kyjevu šancu zabiť ďalších Rusov,‘“ dodáva neznámy autor.
Autor podľa všetkého zámerne ignoruje kontext, v ktorom je Ukrajina aj podľa medzinárodného práva obeťou vojenskej agresie zo strany Ruska, kedy sa bráni pred okupáciou ďalších území a prípadné použitie zbraní na území útočiaceho štátu zdôvodňuje práve snahou oslabiť útočnú kapacitu agresora.
Blogovacia stránka autora Andrew Korybko sa ako zdroj informácií objavuje v Slovenskom večerníku pravidelne a systematicky prináša prokremeľské naratívy a protiamerickú či protizápadnú rétoriku. V texte s názvom RT je obetným baránkom za globálne zlyhania mäkkej energie v USA autor komentuje sankcie, ktoré na stanicu Russia Today uvalili USA slovami: „Sankcie USA proti RT na základe toho, že údajne funguje ako nedeklarovaná spravodajská agentúra „zapojená do operácií utajeného vplyvu“ sú pokračovaním úsilia ich liberálno – globalistickej elity oživiť konšpiračnú teóriu Russiagate pred novembrovými voľbami.“. Na inom mieste píše: „Všetko, čo RT urobila bolo, že upozornila na ‚nepohodlné pravdy‘ o americkej zahraničnej politike a zosilnené doteraz do značnej miery neznáme pravdy o ruskej, aby obišla západom kontrolovanú globálnu informačnú blokádu mainstreamových médií.“ V texte sa tak objavujú tradičné naratívy kremeľskej propagandy a tézy o „liberálno-globalistických elitách“, ktoré sa údajne snaží umlčať „nepohodlné pravdy“ prichádzajúce z Ruska.
V tejto súvislosti je užitočné si pripomenúť, že sankcie na ruskú televíziu Russia Today uvalila aj Európska únia v marci roku 2022 v reakcii na vojenskú agresiu Ruska na Ukrajine. V stanovisku Európskej komisie sa uvádza: „Sputnik a Russia Today sú dlhodobo pod kontrolou (priamou aj nepriamou) orgánov Ruskej federácie, pričom sú využívané k vytváraniu podpory vojenskej agresie proti Ukrajine a pri destabilizácii jej susedných krajín.“
Ďalším zdrojom prokremeľskej propagandy, ktorá sa systematicky objavuje na webe Slovenský večerník je internetová televízia TV OTV. TV OTV figuruje aj na zozname médií s problematickým obsahom, ktorý zostavuje projekt Konšpirátori.sk. Táto televízia pravidelne prináša rozhovory s respondentmi, ktorí zastávajú a šíria prokremeľské naratívy v súvislosti s vojnou na Ukrajine aj vo vzťahu ku geopolitickému konfliktu Ruska so západným svetom. Obsah, ktorý produkuje TV OTV bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia následne preberá Slovenský večerník. Príkladom je rozhovor s poslancom ruskej Štátnej dumy Dmitrij Gennadievič Gusevom, ktorý sa nachádza na viacerých sankčných zoznamoch západných spojencov, a ktorý svojim hlasovaním v ruskej Štátnej dume priamo podporil „opatrenia a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny a destabilizujú Ukrajinu.“
V rozhovore, ktorý zrealizovala TV OTV a publikoval Slovenský večerník, dostáva pro-kremeľský politik rozsiahly priestor šíriť svoju propagandu. Moderátorka mu pri tom asistuje kladením servilne koncipovaných otázok, ktoré nenútia respondenta konfrontovať sa s faktami, kritikou či odlišným pohľadom. Respondent tak bez kritickej reakcie môže o vojnovej agresii Ruska na Ukrajine hovoriť v súlade s kremeľskou propagandou ako o „špeciálnej vojenskej operácii“, má priestor šíriť protizápadný sortiment, v rámci ktorého je Rusko v spore so západnými spojencami vykresľované ako obhajca tradičných a rodinných hodnôt, a snahy EÚ o ochranu demokratických hodnôt na Slovensku môže v rozhovore vydávať za perzekúciu vládnucej garnitúry (Smer, Hlas a SNS) za názor.
Príkladom nekritického šírenia kremeľskej propagandy na stránkach Slovenský večerník, ktorých zdrojom je TV OTV, je aj zverejnenie príhovoru hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marie Zacharovej pod názvom Multi-genderová agenda západných krajín je deštruktívna. Tá vo svojom príhovore vykresľuje západné krajiny ako nositeľov agresívnej a deštruktívnej politiky. „Agresívny expanzionizmus je typickým znakom Anglosasov a ľudí podobného zmýšľania. Prevládajúca ultraliberálna ideológia ju rozširuje na duchovné a morálne hodnoty, vrátane univerzálnych ľudských hodnôt. Preto prebieha neúnavné vnucovanie tejto multigenderovej agendy. Tento proces je vo svojom jadre deštruktívny a vedie k rozpadu akéhokoľvek ľudského spoločenstva,“ citujú stránky Slovenského večerníka Zacharovú. Súčasťou článku je pôvodné video z jej prejavu preložené do slovenského jazyka. Tieto tézy kremeľskej propagandy sú šírené opäť bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia alebo bez toho aby boli zasadené do širšieho kontextu.
Podobne ladené príspevky pochádzajúce zo zdroja TV OTV uverejňuje Slovenský večerník systematicky, na webe je ich možné nájsť desiatky.
Pro-kremeľskú propagandu a naratívy zamerané na podkopávanie jednoty a dôveryhodnosti inštitúcií demokratického západu Slovenský večerník šíri aj z ďalších zdrojov, ktoré sú zaradené na zoznam problematických webov v projekte Konšpirátori.sk. Ako príklad môžeme uviesť zdroje Armádny magazín alebo Infovojna.
Stránky Slovenský večerník dávajú priestor dezinformačným zdrojom, ktoré okrem iného šíria zavádzajúce alebo klamlivé informácie týkajúce sa ľudského zdravia a liečenia chorôb. Tieto dezinformácie majú pritom potenciál poškodiť ľudské zdravie a skomplikovať čitateľom rozhodovanie o dôveryhodných medicínskych postupoch.
V článku s názvom Kazuhiro Haraguchi, bývalý japonský minister vnútra, sa stal prvým významným politikom, ktorý sa ospravedlnil neočkovaným spoluobčanom sa uvádza:
„Počas otváracieho prejavu na protestoch Haraguchi predniesol silné a emotívne ospravedlnenie za obrovské množstvo úmrtí, ku ktorým v súčasnosti dochádza v dôsledku smrtiacich mRNA vakcín.
Haraguchi začal tým, že sa poukázal na smútok a straty pociťované rodinami, čo stratili svojich blízkych, ktorí boli donútení podstúpiť covidové očkovanie. S hlbokou úprimnosťou vyjadril sústrasť a prevzal zodpovednosť za zlyhania tých, ktorí boli vtedy pri moci. ‚Ospravedlňujem sa vám všetkým. Toľko ľudí zomrelo, ktorí zomrieť nemali,‘ povedal. A ‚dezoláti‘ a ‚hoaxeri‘ mali opäť pravdu…“
Ako zdroj článku je uvedený dezinformačný web Bádateľ, známy šírením hoaxov ohrozujúcich ľudské zdravie. Pôvodným zdrojom je však stránka The Peoples Voice, ktorú Wikipédia popisuje ako americkú „fake news“ webstránku so sídlom v Los Angeles. Samotný text šíri a podporuje konšpiračnú teóriu o tom, že očkovanie proti covid-19 spôsobilo množstvo úmrtí a ochorení. Uvedený článok aj kľúčové tvrdenia v ňom obsiahnuté sa stali predmetom analýzy portálu Science Feedback, ktorý vo svojom závere uvádza: „Tvrdenie, že vakcíny proti covid-19 zabili milióny ľudí nie je vedecky podložené. Dôkazy z vedeckých štúdií a údajov z dohľadu nad vakcínami nenaznačujú, že ľudia očkovaní proti covid-19 majú väčšiu pravdepodobnosť úmrtia ako neočkovaní ľudia. Naopak, vedecké štúdie ukazujú, že očkovanie pravdepodobne znížilo úmrtnosť znížením rizika závažných ochorení a komplikácií covid-19, ktorý predstavuje oveľa vyššie riziko zdravotných problémov ako očkovanie.“
Ďalším príkladom hoaxu, ktorý ohrozuje ľudské zdravie spochybňovaním benefitov očkovania je článok s názvom: „Dušan Stríž: Úmrtnosť ľudí zaočkovaných anticovidovými injekciami je 2-krát vyššia ako tých, ktorí si nepichli vakcínu proti Covid-19, vyplýva zo štúdia vedcov z Ohio State University.“
V texte na stránkach Slovenského večerníku sa uvádza: „Úmrtnosť ľudí zaočkovaných anticovidovými injekciami je 2-krát vyššia ako tých, ktorí si nepichli vakcínu proti Covid-19, vyplýva zo štúdia vedcov z Ohio State University
Pacienti hospitalizovaní v dôsledkoch ochorenia na Covid-19, ktorí boli zaočkovaní proti koronavírusu, zomierali takmer dvojnásobne častejšie v porovnaní s neočkovanými pacientami. Uvádza sa v dva a polročnej štúdii vedenej výskumníkmi z Ohio State University.“
Slovenský večerník sa pri preberaní tejto správy odvoláva na facebookový status Dušana Stríža, ktorý kandidoval v roku 2023 za stranu SNS. Ten svoj status vytvoril na základe článku uverejneného na dezinformačnom webe Infovojna, pričom pôvodným zdrojom dezinformácie sú anglicky písané stránky Vigilantnews.com. Projekt Infodemiology, ktorého cieľom je monitorovať informácie týkajúce sa zdravotnej starostlivosti poukazuje na to, ako bola pôvodná štúdia od Ohio State University dezinterpretovaná a zneužitá na sociálnych sieťach a v konšpiračných médiách:
„Selektívny výber údajov je bežnou taktikou, ktorú používajú odporcovia očkovania na odradenie od očkovania. V tomto prípade odporcovia očkovania ignorujú záver štúdie, v ktorej vedci napísali:
‘Napriek malej veľkosti našej kohorty naznačujú naše výsledky, že očkovací stav hospitalizovaných pacientov s covid-19 nemusí byť informatívny pri určovaní rizika mortality. To môže odrážať skutočnosť, že v rámci všeobecnej populácie sú osoby s najvyšším rizikom úmrtnosti/imunitného zlyhania pravdepodobne očkované.‘
Tento záver popiera tvrdenia používateľov sociálnych médií, že vakcíny proti covid-19 zvyšujú riziko úmrtia na covid. Pri rozhovoroch s pacientmi možno zdôrazniť, že vakcíny proti covid-19 predchádzajú úmrtiu na covid, ako aj ťažkým ochoreniam, hospitalizácii a dlhému covidu. CDC odporúča aktualizovanú vakcínu proti covid-19 pre každého vo veku 6 mesiacov a staršieho.“
V tomto prípade teda ide o ukážkový prípad zneužitia a dezinterpretácie vedeckej štúdie, ktorej výsledky sú v rozpore so záverom jej samotných autorov používané spôsobom, aký vyhovuje prevádzkovateľom konšpiračných a dezinformačných médií a šíriteľom dezinformácií na sociálnych sieťach. Slovenský večerník sa tak v tomto prípade stáva jedným z článkov reťaze, ktorá dezinformácie podobného charakteru nekriticky preberá a šíri ďalej.
V portfóliu medicínskych dezinformácií, ktoré zverejňujú stránky Slovenský večerník sa nachádza aj tvrdenie: „Nedávny výskum v Japonsku a Austrálii ukázal, že rakovina kostí, žalúdka a čriev sa dá účinne liečiť. Ľudia s týmito chorobami by mali konzumovať jednu lyžicu medu a jednu lyžicu škorice trikrát denne po dobu jedného mesiaca.“ Uvedené tvrdenie je súčasťou textu s názvom: Škorica je tým doslova skutočným pokladom: Je liekom proti rakovine, zlému cholesterolu, bolestiam zubov, artritíde, nachladnutiu a mnohým ďalším chorobám! Takto ju správne používať, ako liek
Zdrojom textu je webstránka sikovnynapad.sk, ale ani tá neuvádza žiadny primárny a dôveryhodný zdroj tohto závažného tvrdenia. Text neobsahuje ani žiadnu referenciu, na základe ktorej by sa dalo určiť o aký „nedávny výskum“ sa článok opiera. Tvrdenie, že rakovinu možno vyliečiť konzumovaním škorice nepodporuje žiadna dôveryhodná vedecká inštitúcia ani organizácia. Tieto tvrdenia môžu mať pôvod v niektorých pozitívnych výsledkoch pri testovaní účinkov škorice v laboratórnych podmienkach a na zvieratách. Ako sa uvádza napríklad na stránkach Healthline, „niekoľko štúdií na zvieratách a v skúmavkách (in vitro) zistilo, že škorica môže inhibovať rast a rozmnožovanie rakovinových buniek. Avšak tieto výsledky zatiaľ neboli potvrdené štúdiami na ľuďoch.“
Tvrdenie, že konzumácia škorice je liekom proti rakovine pri súčasnom stave vedeckého poznania tak znamená zavádzajúcu informáciu, ktorá môže poškodiť zdravie pacienta v prípade, ak pred konzultáciou s odborníkmi a rozhodovaním založenom na medicíne postavenej na dôkazoch uprednostní zavádzajúce rady z nedôveryhodných zdrojov.
Webstránky Slovenský večerník sa snažia pôsobiť dojmom štandardného spravodajského webu, pričom preberajú bez editácie a redakčných úprav texty a informácie zo širokej škály zdrojov. Od dôveryhodných, akými sú spravodajské agentúry alebo oficiálne informácie štátnych inštitúcií, cez správy publikované politickými stranami a jednotlivými politikmi na sociálnych sieťach až po nedôveryhodné a konšpiračné média šíriace dezinformačný a klamlivý obsah. Uvedená zmes informácií je problematická okrem iného aj preto, že u bežných konzumentov stránok môže vyvolávať dojem dôveryhodnosti a serióznosti, pričom v skutočnosti ponúka aj obsah pochybného charakteru a pôvodu. Táto skutočnosť je podčiarknutá faktom, že stránky nemajú transparentnú vlastnícku štruktúru, redakciu, zodpovedné osoby ani kontaktné údaje. Z týchto dôvodov zaraďujeme stránky Slovenský večerník na zoznam problematických webstránok.