menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://spolok-archa.info/

Skóre udelené komisiou: 9.1

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisia k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

 

Základná charakteristika

Web Spolku Archa podľa informácií dostupných na webstránke prevádzkuje občianske združenie Spolok Archa. Ide o združenie, ktoré v roku 2021 zakladali šéfredaktor konšpiračného média Zem a vek Tibor Eliot Rostas, advokát Peter Weis a bývalá diplomatka Iveta Michalíková, teda všetko známe mená na slovenskej dezinformačnej scéne.

Podľa medializovaných informácií neskôr prišlo v rámci Spolku Archa k nezhodám. Denník N o tom napísal: „Hnutie sa po pár týždňoch rozpadlo; Rostas tvrdil, že sa doň ‚infiltrovali agenti spravodajských služieb‘, a od Archy sa dištancoval s tým, že nemá prístup k peniazom, ktoré ľudia hnutiu poslali.“

Spolok Archa stál tiež za organizovaním tzv. pochodov za mier, ktoré sa konali v roku 2023, a ktoré propagovali pro-ruské naratívy o vojne na Ukrajine. Iveta Michalíková, ktorá je na webstránkach Spolku Archa uvedená ako členka predsedníctva občianskeho združenia, podľa Denníka N minulosti vzbudila pozornosť napríklad tvrdením, že sa prezident Andrej Kiska v roku 2010 zúčastnil „pokusu o štátny prevrat v Stredoafrickej republike“.

Samotný web vyvoláva dojem, že ide o spravodajský portál, ktorý ponúka aktuálne správy z domova aj zo sveta. Po podrobnejšom preštudovaní je však zrejmé, že ide zväčša o prebrané texty z iných konšpiračných portálov a zdrojov, medzi ktorými sa opakovane vyskytujú aj webstránky zaradené projektom Konšpirátori.sk medzi nedôveryhodné.  

 

Medicínske hoaxy

„Významná imunologička varuje, že každý, kto dostal vakcínu proti Covid-19, zomrie počas najbližších rokov,“ znie nadpis článku, ktorý je bol webe publikovaný 13. 5. 2024. Článok je postavený na tvrdeniach írskej lekárky Dolores Cahillovej, ktorá od roku 2021 tvrdí, že ľudia očkovaní vakcínami proti ochoreniu covid-19 v priebehu niekoľkých rokov zomrú.

„Doktorka Cahillová měla od začátku ke covidovým vakcínám výhrady a varovala, že mohou mít zničující vliv na lidské zdraví. Zatímco mnozí lidé byli znepokojeni potenciálem neznámých vedlejších účinků z dlouhodobého hlediska, obavy Dr. Cahillovy jsou mnohem hrozivější – varuje, že nakonec zabijí každého, kdo dostal byť jen jednu dávku!“, uvádza sa v texte publikovanom na stránkach Spolku Archa.

Tvrdenia Dolores Cahillovej, ktoré si počas pandémie získali pozornosť na sociálnych sieťach a v médiách, vyvrátili viaceré renomované inštitúcie. Agentúra Reuters sa im venovala vo fact-checku s názvom „Neexistuje žiadny dôkaz, že mRNA vakcíny znižujú očakávanú dĺžku života alebo spôsobujú vážne zdravotné problémy vrátane neplodnosti a neurokognitívnych problémov“. Text prináša reakcie odborníkov a vedcov, pričom v závere konštatuje, že tvrdenia Dolores Cahillovej sú nepravdivé. Reuters zároveň upozorňuje, že Cahillová šírilia nepravdivé správy o ochorení COVID-19 opakovane.

Analýzu nepravdivých tvrdení Dolores Cahillovej o očkovaní a ochorení COVID-19 prináša aj portál FactCheck.org v texte s názvom „Írska profesorka šíri nepodložené tvrdenia o dlhodobých účinkoch mRNA vakcín“.

Proti tvrdeniam Dolores Cahillovej a jej verejnému pôsobeniu sa postavili aj jej študenti z lekárskej fakulty Univerzity v Dubline. Oddelenie pre vedu a spoločnosť pôsobiace na McGill University v Kanade venovalo verejnému pôsobeniu Dolores Cahillovej text, v ktorom sa okrem iného uvádza, že „[v]edecké resumé profesorky Dolores Cahillovej môže legitimizovať jej nepravdivé tvrdenia o covide-19. Jej krížová výprava dezinformácií vyvoláva otázku, kam až siaha akademická sloboda.“

Text článku, ktorý na webe Spolok Archa nekriticky preberá a propaguje tvrdenia Dolores Cahillovej je okopírovaný zo známeho  dezinformačného webu Bádateľ a pôvodným zdrojom článku je pritom stránka Natural News.

Konšpiračné stránky Natural News sa na webe Spolok Archa objavujú ako zdroj textov aj v iných prípadoch. Pre ilustráciu niekoľko nadpisov článkov z webu Spolok Archa, u ktorých je zdroj uvedený portál Natural News: „Podľa tajného nemeckého vojnového plánu budú vojaci USA nasadení do predných línii v boji proti Rusku“, „Ľudia, ktorí odmietli toxické depopulačné vakcíny, musia dnes opatrovať dôverčivé masy, čo sa dali zaočkovať“, „Najčastejšou príčinou úmrtia v západných krajinách sú dnes farmaceutické lieky“ a ďalšie.

Natural News patria k najväčším globálnym zdrojom dezinformácií, hoaxov a konšpirácií, ktorý šíri pseudovedecké texty, medicínske bludy, ale aj krajne pravicovú propagandu. Dezinformácie šírené stránkou Natural News analyzovali viaceré svetové média, ako napríklad The Atlantic, Daily Beast  alebo Mother Jones. Wikipédia popisuje tento zdroj nasledovne: „Natural News (predtým NewsTarget, z ktorého sa stala samostatná sesterská stránka) sú stránky šíriace falošné správy s krajne pravicovým, anti-očkovacím a  konšpiračne teoretickým pozadím. Webová stránka sa stala známou vďaka propagácii alternatívnej medicíny, pseudovedy, dezinformácií a krajne pravicového extrémizmu.“

Ďalší článok, v ktorom zaznievajú dezinformácie týkajúce sa zdravia a liečenia závažných chorôb má názov „Dr. Judy Mikovitsová: Zdravotnícke úrady ukrývajú lieky a terapie na rakovinu“. Text je opäť prebratý z webu Bádateľ, primárnym zdrojom je stránka Natural News. V článku sa okrem iného píše: „Renomovaná vedkyňa v oblasti biomedicínskeho výskumu Dr. Judy Mikovitsová varuje, že vládne zdravotnícke úrady ukrývajú lieky a terapie na rakovinu kvôli vlastnej chamtivosti a korupcii. Mikovitsová to prezradila počas nedávnej epizódy podcastu stránky Natural News. Hovorí, že objavili rastliny a bylinky, ktoré dokážu vyliečiť rakovinu, napríklad rakovinu prostaty, no vláda im nedovolila napredovať vo výskume a objav potlačila.“ Judy Mikovitsová, na ktorej tvrdeniach je postavený článok, je bývalá vedecká výskumníčka, ktorá sa angažuje v antivakcinačnom hnutí, propagovala konšpiračné teórie a okrem iného šírila nepravdivé tvrdenia o vakcínach, covide-19 a ochorení ME/CFS. Počas pandémie (rok 2020) YouTube a Facebook zablokoval video, v ktorom vystupovala Judy Mikovitsová a šírila nepravdivé tvrdenia o ochorení COVID-19. Fact-checkingový projekt PolitiFact ako aj verejnoprávna NPR jej tvrdenia vyvrátili.

V článku na webe Archa sa uvádza, že Judy Mikovitsová bola za svoje vedecké zistenia perzekvovaná. Ide o falošný príbeh, ktorý o sebe tvrdí ona sama, v skutočnosti bola zadržaná kvôli krádeži vybavenia z inštitútu, v ktorom pôvodne pracovala a ktorý s ňou rozviazal pracovný pomer pre pochybnosti o jej odbornej integrite. Konšpiračné tvrdenia o tom, že vláda tají pred ľuďmi liek na rakovinu v podobe rastlín a byliniek je tak iba ďalším v rade senzačných tvrdení, ktoré nie sú podložené dôveryhodnými zdrojmi a nie sú v súlade s renomovanými vedeckými inštitúciami. Tieto tvrdenia majú potenciál odradiť pacientov od štandardnej liečby závažných ochorení a znižujú dôveru v medicínske postupy založené na dôkazoch. 

 

Nekritické preberanie pro-kremeľských naratívov

Okrem šírenia dezinformácií z oblasti medicíny a verejného zdravia sa webstránky Spolku Archa venuje aj nekritickému preberaniu tvrdení z pro-kremeľských zdrojov, a to aj po roku 2022, kedy ruské ozbrojené sily otvorene a v rozpore s medzinárodným právom napadli Ukrajinu. V texte s názvom „ÚTOK NA PARÍŽ A LONDÝN! To by už mohli pochopiť aj tí deb*li zo Západu, pohrozil Medvedev“ sa bez kritického zhodnotenia preberajú a citujú výroky bývalého ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. V texte sa napríklad uvádza: „Medvedevovi prekáža, že niektoré západné krajiny zvažujú, že na Ukrajinu vyšlú vojakov. Tých, ktorí o tom uvažujú, nazval zborom nezodpovedných darebákov z radov západnej politickej elity. V prípade, že by k tomuto kroku došlo, muselo by podľa neho Rusko reagovať – a to nielen na území Ukrajiny. Podľa jeho slov by následne došlo ku svetovej katastrofe. ‚Mimochodom Kennedy a Chruščov to dokázali pochopiť už pred viac ako 60 rokmi. Súčasní infantilní hlupáci, ktorí sa chopili moci na Západe, to ale pochopiť nechcú,‘ uviedol Medvedev.“

Medvedev v texte pomenúva predstaviteľov západných krajín, ktoré pomáhajú Ukrajine brániť sa pred ruskou agresiou, „debilmi“ a „hlupákmi“, pričom zároveň šíri strach pred svetovou katastrofou, ktorá má byť dôsledkom konania našich západných spojencov. Cieľom týchto výrokov je vyvolávať strach, nedôveru a narušiť tak odhodlanie západných demokracií pomáhať Ukrajine. Dikcia aj obsah sú plne v súlade s pro-kremeľskou vojnovou propagandou. Ako zdroj textu je uvedený účet Dmitrija Medvedeva na sociálnej sieti Telegram.

Príkladom šírenia pro-kremeľských naratívov a spochybňovania spoločného postupu západných demokracií proti agresii putinovského Ruska na Ukrajine je aj článok s názvom „Ukrajina. Všetci na front“. V texte sa okrem iného uvádza: „USA a Veľká Británia jasne sledujú svoje geopolitické záujmy oslabiť Rusko, izolovať Európu od Ruska a svojou ďalšou kolonizáciou zničiť ekonomiku európskych krajín. Všetko toto potešenie je zaplatené ‚lacnými‘ životmi Ukrajincov pod nevysloveným heslom ‚do posledného Ukrajinca!‘”

Ide opäť o spochybňovanie Ukrajiny ako samostatného štátu, ktorý má právo brániť sa proti narušeniu svojej územnej integrity, pričom pomoc brániacej sa Ukrajine zo strany západných krajín a spojencov Slovenskej republiky je interpretovaná ako snaha o zničenie európskych krajín zo strany USA a Veľkej Británie. Text pochádza z webu Armádny magazín, ktorá bol zaradený projektom Konšpirátori.sk medzi problematické a nedôveryhodné weby okrem iného aj z dôvodu nekritického šírenia kremeľskej propagandy.

V ďalšom texte s názvom „Predsmrtná agónia kyjevskej chunty — nacistické vedenie žiada Západ, aby vyslal vojakov“, môžeme nájsť slovník a vyjadrenia, ktoré priamo útočia na legitímnu a demokraticky zvolenú vládu Ukrajiny, spochybňujú právo aj schopnosti Ukrajiny brániť sa pred agresorom, pričom používajú slovník najhrubšej kremeľskej a proti-ukrajinskej propagandy: „Vladimir Zelenskij a jeho tím z Kancelárie prezidenta si dobre uvedomujú, že finančná a vojenská pomoc zo strany Západu nepomôže ukrajinským ozbrojeným silám zastaviť ofenzívu ruských jednotiek v avdejevskom smere. Tento trend by mohol viesť ku kolapsu obrany a ústupu ukrowehrmachtu k rieke Dneper.“ Termín „ukrowehrmacht“ rovnako ako samotný nadpis článku má navodiť dojem, že na Ukrajine vládnu neonacistické či fašistické sily. Tento naratív patrí k oficiálnej komunikačnej línii Kremľa, ktorej cieľom je obhájiť vojenskú agresiu voči suverénnemu štátu. Zdrojom textu je web NewsFront, ktorý sa tiež nachádza na zozname nedôveryhodných a problematických webov projektu Konšpirátori.sk.

 

Hoax, na ktorý upozornila Polícia SR

Na hoaxy a dezinformácie šírené stránkou Spolok Archa upozornila aj Polícia SR. Informuje o tom Zoznam.sk v článku s názvom AKTUÁLNE: Slovenskom sa šíri HOAX, ktorý pracuje so strachom ľudí. Ak na toto narazíte, je to lož!

V správe publikovanej na webe Archa sa uvádzalo, že v Lučenci v textilke Poľana šijú vo veľkom uniformy pre brancov. Miestnym krajčírkam bolo podľa textu povedané, že ide o uniformy pre vojakov, ktorí majú byť vyslaní na Ukrajinu. Krajčírkam zároveň prízvukovali, že ide o tajnú informáciu. „Polícia hovorí, že ide o falošnú správu. O tejto „zákazke“ netuší nikto a to ani v rámci štátnej správy, tak dokonca ani v spomínanom podniku,“ uvádza zoznam.sk

Zoznam.sk ďalej cituje vyjadrenie Polície SR: „Téma vymyslenej mobilizácie je súčasťou kremeľskej propagandy, ktorej cieľom je destabilizovať demokratické režimy v rámci Európy. Vznikla na dezinformačných portáloch a rezonuje aj v okolitých štátoch napriek tomu, že pre ňu niet reálnej dôkaznej podpory. Živia ju účty, ktoré nepriniesli ŽIADNU informáciu z relevantného zdroja, iba tvrdenia ako toto. Nikto iný o nich nepočul, ale skupinka prokremeľských lokajov spoza svojich počítačov ich dokonale odhalila. Neverte im. Neslúžia záujmom Slovenska, ale Ruskej federácie.“

Tvrdenia na webe Spolku Archa sú vyvrátene aj priamo zástupcami textilky Poľana, v ktorej sa podľa dezinformačného webu mali uniformy šiť: „„Informácia, že šijeme uniformy je nepravdivá. Nešijeme vôbec nič. Ani potajomky, ani verejne. Vyrábame vlnené deky a tkaniny na uniformy z dôb napoleonských, na husárske uniformy, prvej a druhej svetovej vojny, tkaniny z dôb keltských, súkna pre uchovanie ľudových tradícií, vlnené tkaniny na kabáty – velúr, a iné podľa požiadaviek. Ešte raz opakujem nemáme žiadnu objednávku na uniformy a nešijeme nič. Šitie nie je náš výrobný program.“, uviedla Judita Magová z Poľany.

 

Záver

Web Spolok Archa predstavuje internetovú platformu pre zdieľanie, preberanie a šírenie dezinformácií, konšpiračných teórií, medicínskych hoaxov a pro-kremeľských naratívov. Medzi zdroje textov publikovaných na webe patria notoricky známe konšpiračné a dezinformačné zdroje pôsobiace v zahraničí, v Česku aj na Slovensku. Združenie, ktoré stojí za prevádzkovaním stránok zakladali známe mená slovenskej dezinformačnej scény a na nepravdivé a poplašné správy šírené webom Spolok Archa upozornila v minulosti aj Polícia SR.  Z uvedených dôvodov zaradil projekt Konšpirátori.sk web Spolok Archa medzi nedôveryhodné a problematické weby.