menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu:  https://sk.news-front.info/

Skóre udelené komisiou: 8.8

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika

News Front je portál, ktorý sa prezentuje ako spravodajská agentúra pokrývajúca medzinárodné udalosti s dôrazom na geopolitické témy. Webstránka má rôzne jazykové mutácie, vrátane slovenskej. Poštová adresa uvedená v sekcii kontakt odkazuje na Ruskom anektovaný Krym. 

Hlavným tvorcom a majiteľom portálu je podľa Coda Story pro-putinovský nacionalistický politik a propagandista Konstantin Knyrik. Podľa britského inštitútu Institute for Strategic Dialogue, ktorý analyzuje extrémistické hrozby, bol portál News Front „opakovane identifikovaný, ako zdroj pro-ruskej a pro-putinovskej dezinformačnej siete“. 

Podľa správy, ktorú publikovalo zahraničné oddelenie amerického ministerstva financií v roku 2021, je portál News Front pod kontrolou ruskej tajnej služby FSB a jedným z jeho cieľom je podporovať ruské záujmy na Ukrajine. 

Portál opakovane vytváral a šíril zmanipulované informácie v dôsledku čoho mu bol zablokovaný prístup na rôzne platformy. V roku 2020 zablokovali profily spojené s portálom News Front sociálne siete Facebook aj Twitter. Ako uvádza portál NBC News, dôvodom bolo „šírenie dezinformácii zameraných proti Ukrajine a jej nezávislosti“. Facebook opäť zakročil proti portálu News Front aj vo februári 2022 po vypuknutí vojenskej agresie Ruska na Ukrajine.

 

Pro-kremeľská a pro-vojnová propaganda

Informácie a články uverejňované v slovenskej verzii stránky News Front vykazujú viaceré znaky systematickej pro-kremeľskej a pro-vojnovej propagandy. Od agresívneho útoku Ruska na Ukrajinu a vypuknutia vojny portál intenzívne preberá všetky hlavné naratívy ruskej propagandy.

Príkladom je séria správ o tom, že Ukrajina v spolupráci s USA vyvíjala biologické zbrane, či dokonca o snahe využiť sťahovavé vtáky na šírenie nebezpečných vírusov do Ruska. Portál uverejnil sériu článkov, ktoré šírili tieto klamlivé a propagandistické informácie, napríklad: Vývoj biologických zbraní v Európe je ďalším šokom roku 2022, Hrozný americký projekt na Ukrajine: sťahovavé vtáky sa chystali infikovať smrtiacimi vírusmi, Ukrajinské laboratóriá robili experimenty s koronavírusom u netopierov

Tieto a ďalšie texty šíriace pro-kremeľskú propagandu majú ako svoj zdroj uvedené výlučne ruské spravodajské zdroje. 

Samotné obvinenia z výroby biologických zbraní pritom odmietla nie len ukrajinská a americká strana, ale nepodporili ich ani nezávislé organizácie ako WHO. Téme sa rozsiahlejšie venoval aj Denník N.

Ďalším príkladom pro-kremeľskej a pro-putinovskej vojnovej propagandy je propagandistický hoax zverejnený 26. februára 2022, teda dva dni po začatí agresívnej vojny proti Ukrajine. Článok s názvom „Volodin: Zelenskij utiekol z Kyjeva“ prináša správu o tom, že ukrajinský prezident Zelenskij po začatí vojny utiekol z Kyjeva. Táto správa, ktorej cieľom bolo demoralizovať Ukrajincov, sa vzápätí ukázala ako nepravdivá a ukrajinský prezident sa stal na celom svete známy aj videami, ktoré priebežne natáčal v Kyjeve, aby ukázal, že nikam neuteká a je pripravený brániť svoju vlasť. 

Okrem ruských zdrojov pro-kremeľskej propagandy využíva portál News Front aj správy zo západných médií, ktoré však účelovo dezinterpretuje a manipuluje. Príkladom je text s názvom „Britská tlač priznala, že porážka Ukrajiny je len otázkou času“. Zdrojom pre tento článok je britský web The Times, ktorý uverejnil text s názvom „How will the war in Ukraine end? Five possible scenarios“ (Ako sa skončí vojna na Ukrajine? Päť možných scenárov). Ako už vyplýva zo samotného názvu, originálny text na základe vyjadrení analytikov prináša päť možných scenárov vývoja vojny na Ukrajine, vrátane scenárov, ktoré počítajú so porážkou ruskej armády. Front News sa však zameral iba na jeden z nich. Samozrejme na ten, ktorý predpovedal porážku Ukrajiny. Jedná sa o klamlivú interpretáciu, pričom propagandistický zámer je zrejmý – snaha demoralizovať Ukrajincov a demokratické krajiny, ktoré pomáhajú Ukrajine brániť sa pred ruskou agresiou.

 

Dezinformácie, nemecké voľby, koronavírus, vakcíny

Propagandistická línia portálu je jasná od doby jeho vzniku. V roku 2017 nemecké noviny Die Zeit uverejnili článok, v ktorom priniesli informácie o snahe portálu News Front ovplyvniť voľby v Nemecku a Francúzsku prostredníctvom šírenia nepravdivých tvrdení o Angele Merkelovej a Emmanuelovi Macronovi. „Práca tvorcov falošných správ ako News Front, RT alebo Sputnik spôsobuje v Nemecku vo volebnom roku 2017 infiltráciu dezinformácií kontrolovaných Kremľom. Prostredníctvom týchto kanálov prúdia dezinformácie do mediálnych platforiem, ktoré bežne využívajú Nemci,“ napísali nemecké noviny. „Ľudia nemusia uveriť každej jednej falošnej správe. Ak sa však dezinformácie hromadia, hranice toho, čo všetko možno vymyslieť a šíriť, sa posúvajú. Postupne sa extrém stane prijateľným a očividná lož sa môže stať pravdou,“ dodáva Die Zeit. 

Informačnú líniu, ktorej cieľom je slúžiť záujmom Putinovho režimu a kremeľskej propagandy, si portál zachovával aj počas pandémie. V marci 2020 napríklad gruzínska jazyková verzia portálu News Front šírila informáciu o tom, že nový koronavírus bol umelo vyrobený v USA a zámerne zavlečený do Číny. Dezinformáciu popisuje aj portál EU vs Disinfo.

Tému vakcinácie portál News Front taktiež pokrýva propagandisticky podľa jednoduchého vzorca – na jednej strane nekritické vyzdvihovanie účinnosti a kvality ruskej vakcíny Sputnik V, na strane druhej produkcia článkov spochybňujúcich bezpečnosť a účinnosť vakcín vyrobených na západe.   


Príklady správ vyzdvihujúcich úspechy ruskej vakcíny Sputnik V: 

Na druhej strane výhradne negatívne a kritické správy týkajúce sa západných vakcín:

Zdrojom podobných správ sú buď ruské tlačové agentúry (TASS), spravodajské portály kremeľskej propagandy (ako kremeľský think tank - RUSSTRAT), v niektorých prípadoch aj anti-vakcinačné webstránky ako Vaccines.news

Podľa časopisu Time patrí News Front k „najúspešnejší a najambicióznejším“ projektom šíriacim správy, ktoré spochybňujú americké či západné vakcíny a rozširujú pritom dezinformácie o ochorení covid-19. 

Podľa bývalého zamestnanca portálu News Front pochádza veľká časť rozpočtu stránky od ruskej tajnej služby, ako o tom informoval nemecký týždenník Zeit v roku 2017. 

 

Screenshoty

https://sk.news-front.info/2022/02/26/volodin-zelenskij-utiekol-z-kyjeva/
 https://sk.news-front.info/2022/03/10/hrozny-americky-projekt-na-ukrajine-stahovave-vtaky-sa-chystali-infikovat-smrtiacimi-virusmi/ 

 

https://sk.news-front.info/2022/03/12/vyvoj-biologickych-zbrani-v-europe-je-dalsim-sokom-roku-2022/ 


https://sk.news-front.info/2021/08/23/vyskum-dokazal-ze-vakcina-pfizer-oslabuje-imunitny-system/ 


https://sk.news-front.info/
 

Záver

Portál Front News prostredníctvom svojho majiteľa a tvorcu otvorene deklaruje svoje zámery a ciele. Na prvom mieste je to podpora pro-kremeľského naratívu vrátane šírenia vojnovej propagandy putinovského Ruska, ktoré zaradilo Slovensko na zoznam nepriateľských krajín. Výber, spracovanie a zdroje informácií na stránkach News Front dokazujú, že na dosiahnutie deklarovaných cieľov tvorcovia stránky systematicky využívajú lož, pochybné zdroje a manipulácie.