menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.srspol.sk/

Skóre udelené komisiou: 7,9

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika webu

Slovensko-ruská spoločnosť si za cieľ kladie “informovať [svojich] členov aj širšiu verejnosť o zaujímavostiach v ruskej kultúre, ekonomike a politike” a “komentovať slovenské postoje voči Rusku.” Spoločnosť podľa vlastných slov združuje ľudí so záujmom a náklonnosťou k Rusku, ktorí v dnešnej dobe hľadajú uplatnenie “pre ono kollárovské: O mocné tomu tam opri se dubisko.

Po tom, ako vo februári 2022 Ruská federácia nezákonne, nevyprovokovane a neodôvodnene vojensky napadla suverénnu Ukrajinu, Rusko za agresora označila väčšina krajín, vrátane poslancov NR SREurópskeho parlamentu. Aj v takejto situácii je legitímne mať pozitívny vzťah k ruskej kultúre, umeniu a literatúre. Slovensko-ruská spoločnosť však zachádza ďalej a nekriticky preberá lživú ruskú propagandu, ktorá obhajuje konanie Kremľa a legitimizuje jeho politiku, vrátane vojenskej agresie.

Denník N v roku 2015 upozornil na anketu, v ktorej Slovensko-ruská spoločnosť hľadala medzi svojimi čitateľmi odpoveď, kto je “najhorší rusofób na Slovensku.” Prezident a spoluzakladateľ Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov, ktorý je zároveň odborníkom na ruskú politiku, označil za škandál, že občianske združenie, ktorá sa hlási k rusko-slovenskému priateľstvu, známkuje postoje rôznych ľudí k politickým otázkam a zaraďuje ich do pozície rusofóbov. “Je to prevzatie takýchto vzorcov z Ruska a ich aplikovanie u nás. Je to vyhlasovanie verejných nepriateľov,“ dodal.

 

Pozadie webu

Predsedom združenia je Ján Čarnogutský - bývalý disident a súčasný člen Valdajského klubu, ktorého pravidelným návštevníkom je aj ruský prezident Vladimír Putin.

J. Čarnogurský sa v roku 2019 zúčastnil ako hosť na letnom cvičení Slovenských brancov. O rok neskôr predniesol prejav na oslavách založenia tejto polovojenskej organizácie, ktorú odborník na extrémizmus Daniel Milo označil za bezpečnostnú hrozbu. Podľa zistení Inverstigatívneho centra Jána Kuciaka spolupracovali Slovenskí branci s poľskými extrémistami spájanými s útokom na Ukrajine s proruským pozadím. S polovojenskou organizáciou Strzelec absolvovali výcvik taktickej medicíny a neskôr, v novembri 2021 mali spoločné cvičenie v oblasti “protiteroristických techník”.

J. Čarnogurský sa pridal aj k šíreniu konšpiračných teórii o tom, že americký finančník George Soros zasahoval do vnútropolitického diania na Slovensku po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice.

Klamlivé naratívy v súlade s prokremeľskou propagandou: Za agresiu je zodpovedný Západ

Autor článku Miroslav Kulhavý: Bylo zasažení dětské nemocnice v Kyjevě cílené?, ktorý bol na webe uverejnený 14. júla 2024, preberá naratívy prokremeľskej propagandy ohľadom útoku na detskú kliniku Ochmatdyt z 8. júla 2024. Ruské ministerstvo obrany odmietlo zodpovednosť za útok a vyhlásilo, že nemocnicu zasiahla raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany. V podobnej argumentačnej línii sa nesie aj článok uverejený na webe Slovensko-ruskej spoločnosti. Tvrdí, že by nebolo v záujme Ruskej federácie útočiť na nemocnicu: “Už několik dní si mohu „zlomit hlavu“, co by ze zásahu dětské nemocnice Rusák mohl mít. Stále mně vychází NIC, nebo velké mínus v podobě silného mezinárodního odsouzení.” Autor ďalej naznačuje, že by mohlo ísť o “selhání naváděcího systému a nebo z druhé strany, – město mělo zcela jistě silnou protiraketovou obranu – rušení signálu nebo jakákoli jiná snaha o vychýlení rakety ze směru s nadějí, že místo určeného cíle nadělá někde jinde méně škody.” Tieto tvrdenia môžu navodzovať dojem, že za zničenie nemocnice je zodpovedná Ukrajina. Podľa dôveryhodných informácií AP, Polygraph a Bellingcat zasiahla nemocnicu ruská raketa Ch-101. Z analýzy videozáznamov je zreteľné, že raketu nezasiahla protivzdušná obrana, ale presne zmenila smer, aby vrazila do detskej nemocnice. Vedúci misie OSN na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine uviedol, že zásah bol pravdepodobne spôsobený priamym útokom ruskej rakety. Ruské priame útoky na civilný objekt nie sú nič výnimočné. V súvislosti s vlnou ruských raketových útokov, ktorých terčom boli 8. júla 2024 viaceré mestá na Ukrajine – vrátane útoku na detskú nemocnicu – najvyšší humanitárny predstaviteľ OSN varoval pred vzorcom systematických útokov poškodzujúcich zdravotnícku a inú civilnú infraštruktúru a Medzinárodný trestný súd už vydal zatykač na predstaviteľov Ruskej federácie pre obvinenia z vedenia útokov proti civilným objektom a civilistom na Ukrajine.

V pokračovaní textu autor pripomína, že “bez válečného stavu by nelétaly rakety a pokládání si řadu otázek, jak se to stalo, by bylo bezpředmětné” a dodáva, že najväčším vinníkom je ten, kto vojnu vyvolal a “sýti její nenažranost.” Problematické je však pokračovanie textu, v ktorom autor vyvoláva dojem, že za vojnu je zodpovedný Západ a USA. Autor opomína skutočnosť, že to bola Ruská federácia, ktorá nevyprovokovane napadla Ukrajinu a je to Ruská federácia, ktorá môže vojnu ukončiť, keď stiahne svoje vojská z územia cudzieho suverénneho štátu.

 

Obhajovanie vojny ruským nacionalistom: Ruská vojenská agresia má zachrániť svet pred “skazeným” Západom

V marci 2024 publikoval web preklad príhovoru Alexandra Dugina pod názvom Alexander Dugin: Multipolárne ľudstvo. A. Dugin, ktorý je popredným predstaviteľom ruského nacionalizmu. Vníma Rusku federáciu ako štát, ktorý vzdoruje “dekadentnému” Západu. Podarilo sa mu oživiť pojem “Novorossiya” (Nové Rusko), ktorý zahŕňa aj časť Ukrajiny a ktorý V. Putin použil pri vyhlásení Krymu ako súčasti ruského územia. Po tom, ako v máji 2014 zahynuli v Odese desiatky proruských demonštrantov, povedal: “Ukrajina musí buď zmiznúť zo Zeme a vybudovať sa od základov, alebo ju musia dostať ľudia. Myslím si, že ľudia na Ukrajine potrebujú totálnu revoltu na všetkých úrovniach a vo všetkých regiónoch. Ozbrojenú vzburu proti junte. Nielen na juhovýchode.”

Myslím si, že zabíjať, zabíjať a zabíjať. Už žiadne reči. To je môj názor ako profesora,“ povedal.

V podobnom duchu sa nesie aj preklad jeho príhovoru na webe Slovensko-ruskej spoločnosti. Autor vykresľuje vojnu v Ukrajine ako vojnu Ruskej federácie s “hegemóniou” Západu, ktorý “trpí všemocnosťou zvrátených globalistov.

Éra výlučnej hegemónie Západu sa však skončila. Ukončil ju postoj Ruska a osobne nášho prezidenta Vladimíra V. Putina, keď sme odmietli obetovať svoju suverenitu a pustili sa na Ukrajine do smrteľného súboja so Západom. Na Ukrajine sme vo vojne nie s Ukrajincami, ale s unipolárnym svetom. A naše blížiace sa víťazstvo nebude len naším víťazstvom, ale víťazstvom celého ľudstva, ktoré na vlastné oči uvidí, že moc Západu nie je absolútna, že Západu a jeho politike neokolonializmu a desuverenizácie možno povedať rozhodné NIE a trvať na svojom.” Víťazstvo Ruska má byť aj záchranou Západu: “Preto skutočným víťazstvom multipolarity nebude porážka kolektívneho Západu, ale jeho záchrana, jeho návrat k vlastným – západným, tradičným (nie zvráteným) hodnotám, k jeho kultúre (nie cancel culture), k jeho klasickým grécko-rímskym a kresťanským koreňom. Verím, že národy súčasného Západu, oslobodené spod globalistického jarma, sa niekedy v budúcnosti tiež pripoja k multipolárnemu ľudstvu.”

A. Dugin týmito slovami obhajuje vojenskú agresiu a Slovensko-ruská spoločnosť jeho argumentáciu nekriticky preberá.

Historický revizionizmus ako ďalší spôsob legitimizácie vojenskej agresie

Text A je to tu: Rozhovor Tuckera Carlsona s ruským prezidentom Vladimirom Putinom (zhrnutie + video) z februára 2024 prináša video a zhrnutie rozhovoru, ktorý s ruským prezidentom V. Putinom urobil Tucker Carlson. T. Carlson roky pracoval ako komentátor v americkej stanici Fox News a bol známy šírením krajne pravicových naratívov, konšpiračných teórií o covide-19, útokoch na americký Kapitol z januára 2021, alebo demografickej Veľkej výmene. Stanicu Fox News musel opustiť po tom, čo sa konšpirácie a nepravdy, ktoré šíril v súvislosti s falšovaním amerických prezidentských volieb, stali súčasťou žaloby spoločnosti vyrábajúcej hlasovacie zariadenia.

Oliver Darcy z CNN napísal, že v rozhovore, ktorý popisuje aj text na stránke Slovensko-ruskej spoločnosti, T. Carlson “poskytol Putinovi platformu na šírenie jeho propagandy smerom ku globálnemu publiku s minimálnou alebo žiadnou kritickou kontrolou jeho tvrdení.” Fact-checkingový projekt Polygraph označil rozhovor za zmes “lží a nebezpečnej propagandy” BBC debunkovala Putinove “nezmyselné” tvrdenia o histórii, ktoré v rozhovore zazneli.

Manipuláciam o histórii Ukrajiny dáva priestor aj text na webe Slovensko-ruskej spoločnosti. Jedným z príkladov je tvrdenie, že Ukrajina pred rokom 1992 neexistovala a “máme všetky dôvody tvrdiť, že Ukrajina je v istom zmysle umelý štát vytvorený zo Stalinovej vôle. ”  “V istom zmysle má pravdu,” reagoval na tieto tvrdenia historik Sergey Radchenko z Johns Hopkins School of Advanced International Studies. Vedenie Sovietskeho zväzu vytýčilo hranice sovietskych republík podobne, ako to urobili západné koloniálne mocnosti v Afrike - tak trochu náhodne. Neznamená to však, že Ukrajinci neexistovali. V širšom kontexte S. Radchenko odmieta, že Ukrajina nie je skutočnou krajinou, pretože sa vo svojej modernej podobe sformovala až v 20. storočí. “Každá krajina je umelá  krajina v tom zmysle, že krajiny vznikajú ako výsledok historického procesu. Rusko vzniklo ako výsledok rozhodnutí ruských cárov, napríklad kolonizácie Sibíru, ktorá sa uskutočnila na značné náklady miestneho obyvateľstva.” “Ak je Ukrajina umelou krajinou, tak potom je ňou aj Rusko,” dodáva historik.

Daľším príkladom je tvrdenie o tom, že Západ sľúbil, že “nedôjde k rozšíreniu NATO na východ, ale stalo sa to päťkrát, päť vĺn rozšírenia.” Fact-checkingový projekt Politifact poukázal na to, že zástupcovia Ruskej federácie interpretujú vyjadrenia západných lídrov počas rokovaní k zjednotení Nemecka ako prísľub NATO, že sa nebude rozširovať za hranice vtedajšieho východného Nemecka. Tieto tvrdenia vyvolali desaťročia trvajúcu diskusiu medzi účastníkmi týchto udalostí a historikmi, ktorí ich študujú. Pripomína však, že žiadna právna dohoda nezakazuje NATO rozširovať sa na východ. Podľa projektu EU vs. Disinfo ide o dezinformačný naratív prokremeľskej propagandy a Rusko takýto prísľub nikdy nedostalo. Samotný Michail Gorbačov, ktorému mal byť prísľub daný, v roku 2014 vyvrátil, že by sa hovorilo o rozširovaní NATO smerom na východ.

Cieľom historického revizionizmu, ktorý je používaný ako manipulatívna technika proruskej propagandy, je nakloniť verejný diskurz k podpore politík Kremľa, vrátane vojenskej agresie v Ukrajine.

Platforma pre voľné šírenie kremeľskej propagandy 

Ďalší text, ktorý dáva voľný priestor naratívom kremeľskej propagandy  má názov „Prečítajte si odpovede Putina z diskusie na fóre SPIEF“.  Obsahom textu sú vyjadrenia Vladimíra Putina, ktoré zazneli na konferencii St. Petersburg International Economic Forum v roku 2023. Putin vo svojich vyjadreniach tvrdí: „Vojnu na juhovýchode Ukrajiny, začal ukrajinský režim s podporou svojich sponzorov na Západe v roku 2014. Nikto sa nesnaží o tom na Západe nehovoriť. Ale musím vám pripomenúť: letectvo, tanky, delostrelectvo boli použité na severozápade proti Donbasu. Čo ak toto nie je vojna? Toto je vojna. A trvalo to takmer deväť rokov. A potom sa naši takzvaní partneri, antipartneri verejne zriekli urovnania mierovými prostriedkami. A to nás prinútilo použiť ozbrojené sily v snahe ukončiť túto vojnu.“

Stránky bez kritického zhodnotenia či oponentúry uverejňujú propagandistické tvrdenia o tom, že vojnu na Ukrajine začala Ukrajina s podporou západných spojencov. Tieto tvrdenia sú v rozpore so stanoviskami medzinárodných inštitúcii, vyhláseniami ich čelných predstaviteľov, ako aj s rezolúciou Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov. Katarína Šmigová, docentka Fakulty práva na Paneurópskej vysokej škole a členka výboru Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri SAV na margo snáh ruskej propagandy vysvetľuje: „Ruská agresia voči Ukrajine nemá žiadne ospravedlnenie v medzinárodnom práve.“  Mýtus o tom, že ruská agresia je vynútenou reakciou na provokácie Ukrajiny a Západu vyvracia aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky na svojich stránkach.

Na inom mieste Putin bez kritického zhodnotenia a oponentúry opakuje tézy o tom, že legitímna ukrajinská vláda podporuje neonacistov. „Bandera je antisemita a neonacista. Ale to akosi nikto nechce počuť kvôli tomu, že Zelenskyj je človek so židovskou krvou. Ale svojimi činmi kryje týchto netvorov, neonacistov. No dobre sochu Lenina zhodili, nedávno som sa rozprával s novinármi na stretnutí, no, je to na vás, hoci je zakladateľom modernej Ukrajiny, Boh s nimi. Ale prečo staviate nacistov na tento piedestál?“ a neskôr Putin pokračuje: „Toto je Bandera a jeho stúpenci. Sú to tí, ktorí sú dnes hrdinami Ukrajiny a sú to tí, ktorých chránia súčasné ukrajinské úrady: osobne aj svojou ideológiou. Ako s tým nemôžete bojovať? S týmto musíme bojovať.“

Potreba „denacifikovať“ Ukrajinu je jedným z hlavných naratívov, ktorými sa kremeľská a pro-putinosvká propaganda snaží legitimizovať svoju vojenskú agresiu na Ukrajine. Analytický text o tom, ako sa tieto tvrdenia stali kľúčovým prvkom ruskej informačnej vojny priniesol denník New York Times.  Fact-checkingový tím média DW niektoré z týchto tvrdení analyzuje a konštatuje: „Ruský prezident a ruskí propagandisti konštantne šíria falošné informácie o Ukrajinských neonacistoch“. Falošným naratívom o „denacifikácii Ukrajiny“ sa venoval aj ďalší projekt na kontrolu falošných správ FactCheck.org. Andreas Umland, analytik organizácie Stockholm Centre for Eastern European Studies, v ňom konštatuje: „Na Ukrajine pôsobí krajná pravica rovnako, ako vo väčšine krajín sveta. Ale jej organizačná sila a volebná podpora je menšia, ako v mnohých európskych krajinách a tiež menšia ako v Rusku.“

Webové stránky Slovensko-ruskej spoločnosti dávajú priestor ruským vojnovým naratívom bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia či zasadenia do širšieho kontextu. Stávajú sa tak platformou, cez ktorú sa na Slovensku voľne šíri kremeľská propaganda.

 

Nekritické preberanie statusov názorovo spriaznených politikov

Webová stránka nekriticky preberá statusy slovenských politikov, ktorí sa netaja svojimi proruskými postojmi. Ide napríklad o statusy politika Jozefa Viktorína zo strany Republika, ktorú historik Ivan Kamenec označil za extrémistickú, bývalého poradcu premiera Eduarda Chmelára, poslanca Smeru-SD Mariána Kéryho a ministra zahraničných vecí za Smer-SD Juraja Blanára.

Sporné zdroje

Portál preberá články aj z webov, ktoré sú zaradené na zozname webov so sporným obsahom projektu Konšpirátori.sk. Na stránke čitateľ nájde aj texty z portálov Hlavné správy, Štandard alebo Nové slovo.

Záver

Webová stránka Slovensko-ruskej spoločnosti nekriticky preberá a šíri lživú a manipulatívnu prokremeľskú vojenskú propagandu. Preberá naratívy, ktorých cieľom je legitimizovať politiky Kremľa prostredníctvom historického revizionizmu, alebo prostredníctvom argumentov o skazenosti Západu, prípadne provokáciách západných krajín. Aj z uvedených dôvodov sa komisia projektu Konšpirátori.sk rozhodla zaradiť tento web na zoznam webov so sporným obsahom.