menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.inenoviny.sk/

Skóre udelené komisiou: 8,7

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Základná charakteristika webu:

Webstránka Iné noviny nesie podnadpis „informácie bez cenzúry“ a na prvý pohľad pôsobí dojmom spravodajského portálu. Hlavné menu je členené do rubrík: Politické kauzy, Politické dianie, Nevyriešené prípady, Prezidenti SR, Zaujímavosti, Naša investigatíva, Zdravie, O nás.

Na stránke je uvedený iba e-mail, facebookový profil a telegramový profil. Redakcia, zodpovedné osoby ani redakčná štruktúra na stránke uvedené nie sú.

V rubrike O nás sa píše: „Čo nájdeme, to zverejníme. Prispievať a posielať informácie môže každý, ak to za to stojí. Zaručujeme anonymitu. Nie sme prepojení na žiadnu politickú stranu, finančnú skupinu. Sme samostatní a to, že nevedia koho uplatiť…to niekoho veľmi hnevá…“Pod viacerými článkami nie sú uvedení autori, pod niektorými textami je podpísaný Ivan Štubňa, pričom autor s rovnakým menom prispieva aj na ďalšie weby na zozname projektu Konšpirátori.sk, napríklad Zem a Vek alebo Dav Dva.

 

Proti očkovaniu a pandemickým opatreniam

Témy, ktorým sa portál pomerne intenzívne venuje sú pandémia, opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 a očkovanie. K týmto témam sa portál vracal pravidelne aj v lete roku 2023, kedy otázka očkovania a pandémie v mediálnom priestore až tak nerezonuje.

Keď v júli 2023 média priniesli informáciu o úmrtí ekológa a ochranára Andreja Kovarika, portál Iné noviny jeho smrť spojil s faktom, že bol očkovaný, a že v čase pandémie robil osvetu v téme očkovania.


Podobnú prax, teda informovanie o každom jednotlivom prípade, kedy zomrel alebo ochorel očkovaný človek, možno vidieť na webstránke opakovane: