menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.hlavnydennik.sk/

Skóre udelené komisiou: 7,9 (pôvodné hodnotenie), 8,6 (hodnotenie po prehodnotení - jún 2023)

Posudok vypracoval: Filip Struhárik

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisia k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Podrobnejšie zdôvodnenie

Hlavný denník v minulosti šíril informácie z dezinformačných stránok, šíril kremeľskú propagandu a aj viaceré zdravotnícke nezmysly.

Prvým šéfredaktorom webu bol Peter Králik, ktorý predtým zakladal dezinformačné stránky Medzičas, Konzervatívny výber či Slobodný výber.

Hlavný denník bol od svojho vzniku prepojený na politickú stranu Národná koalícia. Jej predstavitelia – Slavěna Vorobelová, Peter Sokol, Sergej Kozlík či Peter Tomeček – na ňom zverejňovali svoje názory a portál sa ich snažil zviditeľniť pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019 a pred parlamentnými voľbami 2020. Prepojenie portálu na Národnú koalíciu potvrdzuje aj jedna facebooková stránka, ktorú portál využíva na propagáciu svojich článkov. Vznikla v roku 2017 pod názvom „Ovečky – brzda civilizácie“, o rok sa premenovala na „NÁRODNÁ KOALÍCIA 3“ a v roku 2019 na „Národná koalícia denník“. Aktuálne sa stránka volá „Denník“, má takmer 22-tisíc sledovateľov a zdieľa obsah dezinformačného portálu. Hlavný denník tak Národnú koalíciu nielen podporoval vo svojich článkoch, ale aj využíva jeden z jej účtov na sociálnej sieti.

       

Hlavný denník má nejasné finančné pozadie. Len na reklamu na Facebooku dala redakcia do konca marca 2021 viac ako 14-tisíc eur, mnohonásobne viac, ako iné, oveľa väčšie profesionálne slovenské médiá. V čase mimoriadnych výdavkov na takúto inzerciu bola prevádzkovateľom webu akciová spoločnosť Hlavné štúdio. Tá bola podľa Finstatu v roku 2019 v strate takmer 158-tisíc eur a tržby firmy dosiahli len 13 539 eur. Vedenie redakcie odmietlo vysvetliť, odkiaľ vzalo zdroje na tak veľkú kampaň, príjmy z online reklamy nemohli uživiť redakciu a zároveň pokryť výdavky na kampaň. Viac o fungovaní Hlavného denníka v článku na Denníku N.

V roku 2022 Národný bezpečnostný úrad zablokoval web Hlavný denník, dôvodom bolo šírenie ruskej propagandy. Portál bol známy svojimi sympatiami k Vladimirovi Putinovi, ešte tri dni pred ruskou inváziou na Ukrajinu označil Hlavný denník uznanie separatistických republík na Donbase za „ďalší ťah šachového veľmajstra“, ktorý vraj ukončil vojnu.

Pred vojnou na Ukrajine redakcia v článku s názvom „Falošný príbeh o ruskom útoku“ nekriticky šírila tvrdenia Slovensko-ruskej spoločnosti a ruskej agentúry RIA Novosti, že „americké, britské a estónske médiá pripravujú falošný príbeh o ruskom útoku“, ktorý vraj má poslúžiť Západu „ako zámienka na agresiu“. Hlavný denník konšpiroval, že západná novinári sú nútení „umelo vyrábať“ konflikt na Donbase.