menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.hlavnydennik.sk/

Skóre udelené komisiou: 7,9

Posudok vypracoval: Filip Struhárik

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisia k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Podrobnejšie zdôvodnenie

  • Hlavný denník v minulosti šíril viaceré informácie z dezinformačných stránok, šíril kremeľskú propagandu a aj viaceré zdravotnícke nezmysly.
  • Hlavný denník bol od svojho vzniku prepojený na politickú stranu Národná koalícia. Jej predstavitelia – Slavěna Vorobelová, Peter Sokol, Sergej Kozlík či Peter Tomeček – na ňom zverejňovali svoje názory a portál sa ich snažil zviditeľniť pred eurovoľbami v roku 2019 a pred parlamentnými voľbami 2020. Prepojenie portálu na Národnú koalíciu potvrdzuje aj jedna facebooková stránka, ktorú portál využíva na propagáciu svojich článkov. Vznikla v roku 2017 pod názvom „Ovečky – brzda civilizácie“, o rok sa premenovala na „NÁRODNÁ KOALÍCIA 3“ a v roku 2019 na „Národná koalícia denník“. Aktuálne sa stránka volá „Denník“, má takmer 20-tisíc fanúšikov a zdieľa rovnaký obsah ako oficiálna stránka Hlavného denníka. Hlavný denník tak Národnú koalíciu nielen podporuje vo svojich článkoch, ale aj využíva jeden z jej účtov na sociálnej sieti. Dodnes sa na tejto facebookovej stránke dajú nájsť predvolebné videá strany.

       

  • Hlavný denník má tiež nejasné finančné pozadie. Len na reklamu na Facebooku dala redakcie do konca marca 2021 viac ako 14-tisíc eur, mnohonásobne viac, ako iné, oveľa väčšie profesionálne slovenské médiá. V čase mimoriadnych výdavkov na takúto inzerciu bola prevádzkovateľom webu akciová spoločnosť Hlavné štúdio. Tá bola podľa Finstatu v roku 2019 v strate takmer 158-tisíc eur a tržby firmy dosiahli len 13 539 eur. Vedenie redakcie odmietlo vysvetliť, odkiaľ vzalo zdroje na tak veľkú kampaň, príjmy z online reklamy nemohli uživiť redakciu a zároveň pokryť výdavky na kampaň.
  • Viac o fungovaní Hlavného denníka v článku na Denníku N.

Príklady článkov

Upozornenie: Tieto príklady slúžia iba na ilustráciu obsahu daného webu. Nie sú jediným a výlučným podkladom pre hodnotenie komisie. 

Na začiatku pandémie covid-19 napríklad tvrdil, že „koronavírus je biologická zbraň“, ktorá má „vážny vplyv na žltú rasu“. 

"Scenár pandémie korony údajne napísali Rockefellerovci už v roku 2010," tvrdil tiež portál

V covide-19 vraj vedci našli stopy vírusu HIV. Bill Gates zasa podľa tohto webu „organizoval nácvik epidémie koronavírusu“ ešte pred objavením nákazy v Číne. Hlavný denník tiež tvrdil, že „zástupcovia bielej rasy sú za štandardných podmienok voči koronavírusu v podstate imúnni“. Opäť išlo o nepravdivé tvrdenia. 

30. novembra 2020 web oznamoval, že „vakcíny netreba, pandémia sa končí“. Tieto informácie boli nepravdivé a podobných článkov odporujúcich vedeckým poznatkom a overeným faktom zverejnila redakcia omnoho viac. 

Hlavný denník tiež zverejňuje komentáre nitrianskeho politika Petra Oremusa, ktorý tiež kandidoval za Národnú koalíciu a ĽSNS. Vo svojich textoch napríklad tvrdil, že predstavitelia mimovládnych organizácií majú „parazitovanie v krvi“, varoval pred Majdanom na Slovensku a Rómov označil za „chránený druh“.

Web spochybňuje vedecké dôkazy o klimatickej kríze, šíri konšpiračné teórie o Novom svetovom poriadku a čipovaní obyvateľstva

Portál manipuluje verejnosť aj sugestívne upravenými obrázkami k článkom, bulvárnymi nadpismi a cieleným vyvolávaním negatívnych emócií. Šírenie takých článkov Hlavný denník podporil aj reklamou na Facebooku.