menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.dennik-republika.sk/

Skóre udelené komisiou: 8,2

Posudok vypracoval/a: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. "vyrovnávanie si účtov", hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.
  • Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika webu

Denník Republika sa predstavuje ako „fanúšikovský web tvorený sympatizantmi hnutia“ Republika, vystupuje však v silnej koordinácii s oficiálnym webom strany.

Portál nekriticky preberá príspevky publikované účtami politikov strany Republika na sociálnych sieťach. Tvoria ich prevažne originálne vyjadrenia poslancov Republiky, ako aj otitulkované videá zahraničných politikov, ktoré zapadajú do naratívov komunikovaných touto stranou. Texty sú rozdelené do piatich hlavných sekcií: Slovensko, Zahraničie, Národná Rada, Europarlament a Regióny. Návštevník webu tak môže ľahko nadobudnúť dojem, že sa nachádza na spravodajskom webe.  

Silné prepojenie na hnutie Republika je viditeľné na titulnej stránke, ktorej vrchnú časť tvorí výzva stať sa členom hnutia „Pridaj sa k nám!“ s odkazom na oficiálny web strany Republika. To, že oficiálny web strany Republika pôsobí koordinovane s webom dennik-republika.sk, ktorý sa prezentuje ako fanúšikovský, podporuje aj fakt, že otvorením sekcie „Naša práca“ na oficiálnom webe hnutia sa návštevník dostane priamo na web dennik-republika.sk.

Na webe nie je uvedené, kto je za publikovaný obsah zodpovedný. V sekcii „O nás“ je len e-mailová adresa a odkaz na oficiálnu webovú stránku hnutia Republika.

 

Pozadie webu

Denník Republika šíri politickú propagandu hnutia Republika, ktorá je tvorená odídencami z extrémistickej ĽSNS. Viacero popredných členov hnutia má tiež extrémistickú minulosť.

Predseda hnutia Milan Uhrík v roku 2017, ešte ako poslanec ĽSNS, povedal, že nie je historik, a tak nemôže odsúdiť transporty Židov do koncentračných táborov počas 2. svetovej vojny.  Po založení hnutia Republika toto tvrdenie korigoval a tvrdí, že transporty Židov sa udiali. O odsúdenom vojnovom zločincovi Jozefovi Tisovi hovorí: „Na druhej strane pán prezident Tiso robil v ťažkých okolnostiach, čo sa dalo, urobil aj chyby. Určite nebol dokonalý.“

Podpredsedom hnutia je Ondrej Ďurica, ktorý bol frontmanom neonacistickej kapely Biely odpor a Milan Mazurek, ktorý ešte predtým ako sa stal poslancom za ĽSNS, písal na sociálnych sieťach rasistické komentáre a popieral holokaust. M. Mazureka vidno aj vo videu, kde skupina mužov vulgárne kričí na moslimskú rodinu a hádžu ich smerom kamene. M. Mazurek tento čin neskôr označil za „mladícke pochybenia“ a ospravedlnil sa za neho. V roku 2019 musel skončiť v NRSR potom, ako ho súd uznal za vinného v prípade rasistických vyjadrení v rádiu Frontinus.

V súčasnosti sa hnutie snaží dištancovať od fašistickej minulosti a snaží sa stavať do pozície antifašistickej strany. Politológ a odborník na krajnú pravicu Tomáš Nociar však pre Denník N vysvetľuje: „Problém je v tom, že to, čo oni označujú ako prejavy fašizmu, teda protipandemické opatrenia či vojenská podpora Ukrajiny, nie sú v skutočnosti prejavy fašizmu, a preto je ich deklarovaný antifašizmus, vymedzujúci sa voči takzvanému liberálnemu fašizmu, len fantómovej a nie skutočnej povahy.“

 

Strašenie migrantami a konšpirácie o Sorosovi

Na webe publikované príspevky šíria v spoločnosti strach pred migrantmi, vykresľujú ich ako hrozbu, pred ktorou chcú politici Republiky Slovensko chrániť. Diskusia o migračnej a azylovej politike je legitímnou súčasťou politického programu každej strany. V diskusii by však mali zaznievať racionálne argumenty, fakty a dáta, a nie nepodložené konšpiračné tvrdenia a emočne podfarbený obsah.

Príspevok „Orbán: Sorosove mimovládky poznám podľa zápachu, hovorme jasne!“ z 2. januára 2023 obsahuje tri videá maďarského premiéra Viktora Orbána, ktoré publikoval Marián Ďuriš. V. Orbán v jednom z nich tvrdí, že moslimskí migranti prichádzajúci do Európy sú presvedčení, že „ich kultúra, viera a spôsob života sú silnejšie a nadradené nášmu“, a preto „prevýchova a integrácia nebudú úspešné“.

„Proti názoru bežných ľudí sa v Bruseli sformovala koalícia, koalíciu, ktorú tvoria byrokrati z Bruselu a vedúca zložka je to, čo nazývam Sorosove impérium. Je to koalícia proti Európanom a musíme si priznať, že dnes môže Soros svoje záujmy presadzovať ľahšie v Bruseli ako vo Washingtone a Tel Avive preto sa spojil s progresívcami Bruselu. Sorosov plán má 4 časti.“

Migrácia má byť nástrojom plánu, ktorého cieľom je podľa V. Orbána islamizácia Európy: „Dnes sa Európa pripravuje na odovzdanie vlastného územia islamizovanej Európe.“