menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://zvtv.sk/

Skóre udelené komisiou: 9

Posudok vypracoval/a: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

 

Základná charakteristika webu

Webová stránka zvtv.sk publikuje videá v niekoľkých sekciách Dialógy, Svet budúcnosti, Poviedky, Monológy, Pod lupou a Dezert. Stránka Zem a Vek pri predstavovaní projektu zvtv.sk uvádza: „Sociálne siete ako Facebook alebo YouTube už začali pravidelne blokovať a vymazávať Rostasove divácky úspešné príspevky s desiatkami a stovkami tisíc videní – z tohto dôvodu nie je bezpečné spoliehať sa na korporátne platformy šírenia audiovizuálneho obsahu. Portál zvtv je prostredím vylučujúcim akúkoľvek cenzúru a vonkajšie zásahy.” Na webe sa aj dnes nachádzajú videá, ktoré boli odstránené z facebookového kanála zvtv kvôli tomu, že porušovali zásady sociálnej siete.

Pod zámienkou slobody slova respondenti vo videách dostávajú nekritický priestor na šírenie konšpiračných naratívov, zavádzajúcich tvrdení aj o pandémii covid-19 a naratívov v súlade s kremeľskou propagandou.

Facebookový profil ZVTV je v databáze blbec.online, ktorá monitoruje dezinformačné subjekty v slovenskom informačnom priestore, označená ako “konšpirátori.”

 

Pozadie webu

Webovú stránku zvtv.sk spravuje spoločnosť SOFIAN, s. r. o., ktorá stojí aj za portálom Zem a Vek. Webová stránka portálu Zem a Vek je zaradená na zoznam stránok s pochybným obsahom projektu Konšpirátori.sk. Web bol niekoľkými ďalšími zdrojmi označený za dezinformačný, konšpiračný a šíriaci proruské naratívy. V roku 2020 zrušila spoločnosť Facebook stránky tejto platformy z dôvodu opakovaného porušovania pravidiel siete. Majiteľ spoločnosti SOFIAN, s. r. o., ktorý je šéfredaktorom portálu Zem a Vek a na webe zvtv.sk má svoju rubriku Monológy, je vinný z hanobenia rasy a národa za článok „Klin Židov medzi Slovanmi.

 

Nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia o ochorení covid-19

Hostia vo videách zvtv.sk šíria naratív, že vakcíny proti covidu sú nebezpečné a zdraviu škodlivé. Moderátori a moderátorky tieto tvrdenia nekonfrontujú s vedeckým konsenzom a nechávajú im v reláciách nekritický priestor.

Na webovej stránke je niekoľko videí, v ktorých sa vakcínam venuje vedecký pracovník Slovenskej akadémie vied Ján Lakota. Na jeho mediálne vystúpenia reagovala Slovenská akadémia vied v stanovisku, v ktorom zaznie: „Zásadne nesúhlasíme s názormi Dr. Lakotu a odsudzujeme spôsob, akým deformuje, spochybňuje a selektívne zamlčuje vedecké a medicínske poznatky o význame očkovania v boji proti pandémii ochorenia COVID-19.” O vyjadreniach J. Lakotu napísal Denník N článok, v ktorom uznáva, že J. Lakota je „skutočný vedec a zároveň dlhoročný lekár – onkológ a hematológ s reálnymi vedeckými výstupmi” a v „takzvanom Hirschovom indexe, ktorý dokumentuje citovanosť autora, má Lakota číslo osem, čo nie je zanedbateľné.” Zároveň prináša vyjadrenia virologičky a riaditeľky Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková, ktorá označila za klamlivé vyjadrenie, že vakcíny proti covidu sú neúčinné, pretože nestimulujú tvorbu neutralizačných protilátok. J. Lakota tiež podľa S. Pastorekovej „vyvoláva iracionálne obavy“ z mRNA vakcín, keď hovorí, že pomocou nich sa do ľudského tela vnáša genetická informácia.

Ján Lakota sa k vakcínam proti covidu vyjadruje aj vo videu s názvom Je potvrdené, že “vakcína“ na COVID bol blud, čo bude ďalej? – Ján Lakota z 12.júla 2023: „Však tí ľudia hnali národ v rámci takzvaného očkovania to, že sme tým pojmom začali, oni národ hnali na ťažké poškodenie zdravia a často s následkom smrti.” V ďalšej časti na poznámku moderátorky: “ničiť deti, ničiť rodiny, ničiť starých ľudí” v kontexte očkovania, reaguje súhlasne: “no presne”. Tieto tvrdenia sú v rozpore s vedeckým konsenzom, podľa ktorého sú schválené vakcíny bezpečné a účinné.

V ďalšom videu Očkovanie proti covid-19 predstavuje väčšie riziko ako samotný vírus – Ján Lakota z 20. júna 2021 navodzuje dojem, že nie je preskúmané, aké účinky má očkovanie proti covidu: „Ale ja by som povedal, že sa stávame obetami nenažratosti doslova farmafiriem, ako takých. Ale poďme k tomu výskumu, viete, tá vakcína bola pravdepodobne, a ešte to musím jednoznačne zdôrazniť, navrhnutá zrejme systémom artificial intelligence od písacieho stola. Je to pekný konštrukt molekulárnej biológie, to sa nedá poprieť. No len viete, ako sa hovorí na Slovensku, čo z peknej misy, keď je prázdna. My nikto netušíme a obavám sa, že ani tamtí, ktorí ju konštruovali, že čo to nakoniec s tým človekom urobí a priori po očkovaní.”

To ako mRNA vakcíny fungujú popísali inštitúcie, odborníci ako aj výrobcovia vakcín (napríklad Centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu, Rada EÚ, Pfizer, aktuálně.cz). mRNA technológia je predmetom výskumu už desiatky rokov. Mediátorová ribonukleová kyselina alebo mRNA bola objavená už na začiatku 60. rokov a výskum ako ju dostať do buniek prebiehal už v 70. rokoch. Schválené vakcíny prejsť tromi kolami klinického testovanie, v ktorých preukázali, že sú bezpečné a účinné. Kvôli urgentnosti pandémie bol proces ich schvaľovania administratívne zjednodušený a zrýchlený, ale nie na úkor bezpečnosti, s čím súvisí aj ich podmienečná registrácia.

Vakcínam proti covid sa venuje aj Peter Staněk vo videu Komplexný výklad hrozby s názvom Covid-19 - Peter Staněk z 5. júla 2021: „nie je isté, či vakcína nezasiahne dokonca do základného kódu DNA,” čo majú priznávať aj samotní výrobcovia mRNA vakcín. Tvrdenie, že mRNA vakcíny menia DNA očkovaného bolo niekoľkokrát debunkované (AFP, Reuters).

To, že by mRNA vakcíny mohli manipulovať génmi pacientov, je „biologická nemožnost”, uviedla pre AFP Helen Petousisová-Harrisová, docentka vakcinológie na University of Auckland.

Tieto tvrdenia o vakcínach proti covid-19 mohli viesť k neochote sledovateľov dať sa zaočkovať, čo je  v rozpore vedeckým konsenzom, podľa ktorého sú regulačnými autoritami schválené vakcíny bezpečné a účinné.

 

Web ako prostriedok na šírenie videí, ktoré porušujú normy sociálnych sietí

Portál zvtv.sk má aj svoj YouTube kanál a facebookový účet. Niektoré príspevky však boli z týchto sociálnych sietí zmazané, pretože porušovali ich pravidlá. Na webovej stránke zvtv.sk sú dostupné dodnes. Príkladom je video Toto je očkovací fašizmus – Ľuboš Blaha z 30. novembra 2021. Denník N poukázal na niekoľko zavádzajúcich a nepravdivých tvrdení vo videu, napríklad na tvrdenie že aj očkovaní ľudia prenášajú covid a „predstavujú to isté riziko ako každý iný“. 

V skutočnosti majú zaočkovaní nižšie riziko, že sa nakazia, a tak aj v nižšej miere prenášajú ochorenie,” upresňuje Denník N. Ľ.Blaha vo videu tiež hovorí, že vakcíny spôsobuju mutovanie vírusu. Keby nebolo očkovania „už možno mohlo byť po pandémii”.  Podľa vedcov vakcinácia môže vo veľmi zriedkavých prípadoch spôsobiť nové mutácie, no vírusy mutujú najmä vtedy, keď sa šíria rýchlo a bez prekážok, čo platí najmä pre neočkovaných.

 

Tvrdenia v súlade s naratívmi prokremeľskej propagandy

Miroslav Kamenský vo videu Bude branná povinnosť predzvesťou mobilizácie? – Miroslav Kamenský z 13. marca 2023 navodzuje dojem, že Slováci budú mobilizovaní aby bojovali na Ukrajine:Americké elity najprv cez zapredané vlády, európske, použijú Slovanov ako potravu pre delá na ukrajinskom fronte, ale môže to byť aj pre ukrajinské delá, lebo tam je veľký problém lebo akonáhle im zlyhala satelitná navigácia a satelitná komunikácia NATovská na Ukrajinskom fronte, tak istú dobu tie ukrajinské drony a húfnice pálili aj na vlastné pozície. Takže pozor tam boli aj tieto straty.” Na to, že slovenský informačný priestor zahltili falošné správy o mobilizácii upozornil portál Infosecurity.sk už v januári. M. Kamenický pokračuje: Američania nenasadia svoje vojská, ale bude tlačiť na európske vlády. Budú nám hovoriť o ruskej hrozbe - treba si vysvetliť ako to je. Však Rusi nezvrhli legitímneho prezidenta v Mexiku. Rusi nezvrhli vládu v Mexico City a neurobili tam taký majdan, že jednoducho by tam nastolili antiamerickú vládu. A z Mexika nespravili Antimexiko. Rusi nenainštalovali vojenské zbraňové systémy na hranice Ameriky a Mexika. Toto všetko spravili Američania na Ukrajine. Takže trebárs sa zamyslieť, čo je tá ruská hrozba.” Tieto tvrdenia, ktoré navodzujú dojem, že za vojnu na Ukrajine sú zodpovedné USA sú v súlade s naratívmi kremeľskej propagandy, ktorá sa snaží odviesť pozornosť od faktu, že Ruská federácia porušila medzinárodné právo, keď napadla suverénnu Ukrajinu.

 

Konšpiračný naratív o sionistoch

Vo videu KTO ROZPÚTAVA VOJNY? – Tibor Eliot Rostas, ktoré bolo zverejnené 23. februára 2023 šéfredaktor portálu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas hovorí: „Táto vojna proti terorizmu bola výsledkom znova istého snaženia a deklarovania ľudí, ktorí majú za sebou jednoducho  túto ideológiu, ktorá bola ako som povedal na začiatku v roku 1975 medzinárodným spoločenstvom OSN označená ako tá, ktorá najviacej bráni svetovému mieru.” Predtým hovorí o rezolúcií Bezpečnostnej Rade OSN z roku 1975, ktorá mala označiť sionizmus ako hrozbu. Je pravdou, že v roku 1975 bola arabskými štátmi iniciovaná a pomocou komunistických krajín presadená rezolúcia OSN, ktorá sionizmus označila za formu rasizmu. T. E. Rostas však zachádza ešte ďalej, keď útoky z 11. septembra 2001 spája so sionistickým hnutím, ktoré chcelo rozpútať vojnu v Perzskom zálive. Útoky z 11. septembra sú častým terčom konšpiračných teórií a nezisková organizácia Anti-Defamation League poukazuje na niekoľko konšpiračných naratívov, ktoré obviňujú Židov z tohto útoku.

 

Záver

Webová stránka zvtv.sk je audiovizuálnych projektom portálu Zem a Vek, ktorý je niekoľkými subjektmi označený za dezinformačný a konšpiračný. Redaktori dávajú hosťom nekritický priestor na šírenie nepravdivých a zavádzajúcich tvrdení o pandémií covid-19, konšpiračné naratívy a naratívy v súlade s tvrdeniami kremeľskej propagandy. Z uvedených dôvodov projekt Konšpirátori.sk zaradil stránky zvtv.sk na zoznam webov so sporným obsahom.

 

Doplňujúce screenshoty: