menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.rudovasky.com/

Skóre udelené komisiou: 8,8

Posudok vypracovala: Miroslava Sawiris

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. "vyrovnávanie si účtov", hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Podrobnejšie zdôvodnenie

Stránka známej postavy slovenskej dezinformačnej scény, Rudolfa Vaského, funguje ako kanál na propagáciu jeho osoby. Úvodná fotografia na hlavnej stránke deklaruje Vaského príslušnosť k Indymedia (Independent Media Center), medzinárodnej sieti krajne-ľavicových webstránok obviňovaných z propagácie násilia (viac informácií je dostupných na stránke Counter Extremism Project). 

A person holding a sign

Description automatically generated with medium confidence

Obrázok 1: Fotka na hlavnej stránke Rudolfa Vaského s odkazom na Indymedia, siete krajne-ľavicových webstránok obvinených z kriminálnych aktivít.

Vaského portál propaguje iné známe dezinformačné stránky. Obsah na tejto stránke, najmä vo forme videí, často propaguje násilie voči politickým oponentom. 

Redakcia, autori a zdroje

Rudolf Vaský je známy svojimi kontroverznými videami na YouTube, v ktorých vyzýva k násiliu. V roku 2015 tvrdil, že v rámci „roxorovej revolúcie... spravíme ďalšiu vec, a to zoznam ľudí, ktorí budú ubití na smrť roxorovými tyčami“. Za tieto výroky bol uznaný vinným z prečinu násilia proti skupine obyvateľstva a prečinu podnecovania, avšak po Vaského odvolaní Krajský súd v Banskej Bystrici pôvodný verdikt odňatia slobody na šesť mesiacov podmienečne zrušil. V roku 2019 bol za prečin výtržníctva spáchaný formou spolupáchateľstva a závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách spolu s ďalším youtuberom Martinom Daňom vzatý do väzby. Aj keď bol v januári nasledujúceho roka prepustený, porušoval zákaz publikovania videí, na základe čoho bol opätovne vzatý do väzby v apríli 2020 a v auguste znova prepustený.

V októbri 2021 bol Vaský opäť odsúdený Okresným súdom v Banskej Bystrici z prečinu násilia proti skupine obyvateľov a prečinu podnecovania, za čo mu bol udelený podmienečný trest. Vaský avizoval svoje odvolanie, pričom svoj čas na slobode trávi narušovaním protestov za očkovanie proti covidu-19 či produkovaním videí z antisystémových protestov, kde vyzýva k zabíjaniu politických oponentov a svojimi prejavmi radikalizuje verejnosť.

Príklady klamlivého obsahu

V sekcii „O mne“ sa nachádzajú informácie prevzaté z iného problematického zdroja Slobodný vysielač, ako aj odkaz na video na YouTube, v ktorom Vaský predkladá svoju víziu o „nevyhnutnosti Česko-Slovenskej krvavej revolúcie“. Vaský vysvetľuje, že „každý chce meniť, čo sa tu deje, ale nikto nechce násilie. Ale vážení, zmenu bez násilia už sme vyskúšali, v roku 1989 a ako to dopadlo? Všetko vyrabované. Prečo? Nikto nemal strach, že sa mu niečo stane.“ Vo videu tiež obhajuje nutnosť „budovania politickej kultúry cez násilie, cez krviprelievanie“.

TextDescription automatically generated

Obrázok 2: Úryvok zo sekcie "O mne" 

Vaský taktiež spochybňuje demokratické zriadenie Slovenskej republiky a aj jej členstvo v EÚ. Hoci má na podobné názory plné právo, v kombinácii s antisystémovým volaním po krvavej revolúcii a násilí môžu byť aj takéto prejavy nebezpečné - či už pre demokratické zriadenie krajiny, ale aj pre jednotlivcov, ktorí sa môžu stať terčmi útokov, na ktoré Vaský vyzýva.

Graphical user interface, text

Description automatically generated

Obrázok 3: Úvod zo sekcie "O mne" s odkazom na video „Historická nevyhnutnosť Česko-Slovenskej krvavej revolúcie - a čo po nej“ na YouTube, v ktorom Vaský obhajuje nutnosť "násilia a krviprelievania" na budovanie politickej kultúry.

Na videu z protestu zo 17. novembra 2021 napríklad Vaský prezentuje ministra financií Igora Matoviča ako nacistického pohlavára. Ostrá kritika ako aj satira politických predstaviteľov v demokratickej spoločnosti má svoje významné miesto, avšak zobrazovanie demokraticky zvolených predstaviteľov štátu ako nacistov nielenže bagatelizuje hrôzy nacizmu, ale zároveň konzumentom takéhoto obsahu ponúka falošnú predstavu o údajnej ekvivalentnosti nacistického režimu a demokratických predstaviteľov vlády. Takéto prirovnania je nutné vnímať aj v kontexte Vaského vyjadrení, keď vyhlasuje: „K*rvy fašistické, dáme ich dole“ (1. hodina a 5. minúta videa). 

Vaský aj na tomto videu vyzýva k radikalizácii a masovému zabíjaniu: „Tu nebudú žiadne väzenia. Tu napáchali toľko zločinov proti ľudskosti, proti Norimberskému kódexu. Že keď použijeme judikatúru zločinov proti ľudskosti, ktorá umožňuje popravy, toľko mŕtvol čo tu bude, tie budeme vedieť zlikvidovať. Žiadne väzenie, iba mŕtvoly tu budú… Po týchto popravách, ktoré tu musia zákonne prísť, na stáročia, naše národy Čechov a Slovákov budú zabezpečené voči takýchto excesom, čo tu títo páchajú.“ (od polovice 47. minúty)

A person in a uniformDescription automatically generated with medium confidence

Vaského kanál na YouTube má takmer 23-tisíc odberateľov, video zo 17. novembra má viac ako 6 000 videní.