menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu: https://tadesco.org/

Skóre udelené komisiou: 9.5

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia. Nevzťahuje sa na tradičné alternatívne spôsoby liečby, propagáciu zdravého životného štýlu, prírode blízkych postupov a podobne.

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika

Tadesco.org je webstránka, ktorá svojou štruktúrou pripomína spravodajské platformy. Hlavičke webu dominuje písmeno Q, ktoré je v dezinformačnej komunite spájané s konšpiračnou teóriou QAnon

Podnadpis stránky charakterizuje projekt takto: „Tomáš Marný a kolektív autorov – správy z celého sveta“. Podľa verejne dostupných informácií sa za pseudonymom Tomáš Marný skrýva známy dezinformátor, ezoterik a konšpiračný teoretik René Koukal.

České Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám o autorovi a tvorcovi webu Tadesco uvádza: „René Koukal (alias Tomáš Marný) a jeho Tadesco tradične ťaží zo strachu a zúfalstva, ktoré približuje svojimi konšpiráciami apokalyptickými bludmi – napríklad o konci sveta či vojenskom prevrate v Európe, ktorý mal prísť počas prvej vlny pandémie covid-19. Teraz opakuje propagandu Kremľa o tom, že ruská armáda neútočí na miesta, kde sú civilisti, alebo že Rusko svojím vpádom na Ukrajinu zachránilo Európu pred jadrovou katastrofou.“ 

Stránka Tadesco neuvádza transparentne svoju redakčnú štruktúru, vlastníkov a v prípade mnohých textov ani ich autorov. V sekcii Kontakt môžeme nájsť iba mailové adresy na osoby, ktoré s výnimkou pseudonymu Tomáša Marného neuvádzajú svoje celé meno. 

Intenzita publikovania nových textov sa rôzni, no v roku 2022 boli na webe denne zverejnené jeden až tri články. Pro-kremeľská propaganda

Web Tadesco šíri správy a informácie, ktoré zapadajú do línie pro-kremeľskej propagandy a opakovane čerpajú či už priamo z oficiálnych zdrojov Ruska alebo z informačných zdrojov, ktoré sú dlhodobo definované ako pro-ruské. 

Viaceré správy sú priamo preberané od ruskej štátnej agentúry TASS, pričom naratív šírený ruskými štátnymi orgánmi vrátane vojnovej propagandy je uverejňovaný bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia a kontextu. Príklady:
 


Medzi ďalšie informačné zdroje ovládané ruským štátom, ktoré používa webstránka Tadesco, patrí spravodajská sieť Sputnik News, napríklad v texte "Vladimír Putin: USA lžou svým vlastním občanům, a kryjí se Ruskem".

Okrem informačných zdrojov, ktoré ovláda priamo ruský štát sa web Tadesco odvoláva aj na pro-ruské informačné zdroje, ktorých cieľom je šíriť kremeľskú propagandu v Európe a ďalších západných demokratických krajinách. Ako príklad môže slúžiť článok s názvom "Tajné americké laboratoře biologických zbraní na Ukrajině: jeden z důvodů ruské vojenské operace?". Uvádza sa v ňom napríklad: 

„Jedním z důvodů ruské vojenské operace na Ukrajině může být existence několika dosud světovou veřejností téměř nepovšimnutých biologických laboratoří, které provozují USA a kde se údajně provádí výzkum a práce s 'nejsmrtonosnějšími biologickými zbraněmi na světě'.“

Údajná výroba biologických zbraní na Ukrajine patrila k jedným z mnohých spôsobov, ktorými sa kremeľská propaganda snažila obhájiť vojenskú agresiu voči tejto krajine. Obvinenia z výroby biologických zbraní pritom odmietla nie len ukrajinská a americká strana, ale nepodporili ich ani nezávislé organizácie ako WHO. 

O tom, ako účelovo ruský štát šíri tento druh dezinformácií a prečo sú nebezpečné, napísal napríklad web The Conversation

V tomto prípade stojí za pozornosť aj zdroj, z ktoré čerpá autorka textu podpísaná ako „Tereza“. Ide o webstránku Unser Mitteleuropa, o ktorej zverejnil analytický text investigatívny projekt Netzpolitik:

„Pravicový portál Unser Mitteleuropa prevádzkuje londýnska schránková spoločnosť. Zameriava sa na Nemecko a jeho podporovatelia majú blízko k poslaneckému klubu AfD... V jednom zo svojich článkov Unser Mitteleuropa šíri strach z vakcín na koronavírus, ktoré majú údajne spôsobovať masové úmrtia v nemeckých domovoch dôchodcov. Toto tvrdenie je nepravdivé, pretože ľudia v domovoch dôchodcov nezomierajú kvôli očkovaniu, ale napriek nemu.“

Do podobnej kategórie patrí ďalší zdroj, z ktorého čerpá autorka „Tereza“ v článku s názvom „Americké laboratoře pro výrobu biologických zbraní na Ukrajině: Co v nich Rusko najde?“. V tomto prípade je zdrojom zdroj nemecký dezinformačný web anti-spiegel.ru, v minulosti o ňom písal napríklad magazín Exberliner.

Do série kremeľských dezinformácií, ktoré šíri web Tadesco z kremeľských zdrojov, patrí aj článok s názvom „Ministerstvo zahraničí USA uznalo provádění experimentů s biologickými zbraněmi na Ukrajině“. Zdrojom článku je stránka Rusvesna, o ktorej Atlas konspirací uvádza: „Rusko-jazyčný webový spravodajský server Ruskaja Vesna sa venuje spravodajstvu zameranému na Ukrajinu a prináša pro-kremeľskú interpretáciu politických a vojenských udalostí a to predovšetkým z Rusko-Ukrajinského vojnového konfliktu.“

 

Pandémia a zdravie

Šírenie pro-kremeľského naratívu nie je ani zďaleka jediným dezinformačným obsahom, ktorý šíri stránka Tadesco. Český projekt Atlas konspirací zaznamenal na webe Tadseco celé spektrum konšpiračných teórií - napríklad tvrdenia o zámernej islamizácii Európy, chemtrails, Iluminátoch alebo konšpiráciu o tom, že Angela Merkelová je dcérou Adolfa Hitlera.

Osobitnou kategóriou sú hoaxy, dezinformácie a konšpiračné teórie týkajúce sa ľudského zdravia a medicíny. Stránka aj v týchto prípadoch čerpá z pochybných zdrojov a šíri tak informácie, ktoré majú potenciál poškodiť ľudské zdravie. Príkladom môže byť článok s názvom „Zatímco vás rozptýlila speciální ruská operace, vláda Spojeného království vydala zprávu, která potvrzuje, že plně očkovaní nyní představují 9 z 10 úmrtí na Covid-19 v Anglii“.

V článku sa napríklad uvádza, že v Británii stúpa počet úmrtí u očkovaných, "zatiaľ čo medzi neočkovanou populáciou neustále klesá". Ide o zavádzajúce tvrdenie, ktorého cieľom je navodiť dojem, že očkovanie nielen nechráni pred ochorením covid-19, ale dokonca zvyšuje riziko úmrtia. Ako zdroj tohto tvrdenia pritom článok uvádza stránku Daily Expose. Novinári z projektov PolitfactFullfact pritom upozorňujú, že stránka opakovane šíri dezinformácie a hoaxy o ochorení covid-19.

Z kategórie medicínskych dezinformácii je aj článok s názvom „Mohou 5G mobilní sítě blokovat okysličení krve a tím zvyšovat úmrtnost na COVID-19?“ V článku sa okrem iného píše: 

„Žijeme vo svete, v ktorom majú všetky príbehy pod kontrolou veľké technologické spoločnosti a cenzurujú všetkých, čo spochybňuje bezpečnosť 5G, zdá sa teraz pre ľudstvo nemožné, aby sa z tejto už spustenej misie masovej samovraždy vymanilo. A to ani nehovoríme o téme vakcín. Čo ak sú vakcíny Billa Gatesa zámerne zostrojené tak, aby obsahovali toxické látky, ktoré dostane do buniek vystavenie 5G, spôsobiac rozsiahle úmrtia z vystavenia predchádzaného bunkovou toxicitou? Pre Billa Gatesa by to bol jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť svoje sny o globálnej depopulácii, vykonajúc pritom globálny IQ test na zistenie toho, ktorí ľudia sú natoľko hlúpi, aby sa postavili do radu a dali sa zaočkovať zbraňovým systémom pre eutanáziu.“

Za pozornosť stojí opäť zdroj týchto lživých tvrdení. Je ním známy konšpiračný web Bádateľ, ktorý sa stal známym aj šírením nebezpečných informácií o ľudskom zdraví a liečení chorôb. V projekte Konšpirátori.sk je Bádateľ zaradený medzi stránky s najvyšším negatívnym skóre (9,6).

Dezinformáciám pochádzajúcim zo stránok Tadesco o tom, že antigénové testy obsahujú látky, ktoré majú „zmrzačiť národ“ sa venoval aj portál Hoax.sk. Ten vo svojom článku úvádza: „Portál tadesco.org, bez akejkoľvek profesionálnej žurnalistiky vplával do vôd médií, žiada finančnú podporu pre svoj portál a vydáva články, ktoré majú nebezpečné nadpisy.“ 


Screenshot

https://tadesco.org/ukrajinska-armada-planovala-zacatkem-brezna-zautocit-na-rusko-a-belorusko-sdelil-vudce-dlr/ 

https://tadesco.org/ministerstvo-obrany-rf-ukrajinsti-neonaciste-drzi-jako-rukojmi-pres-45-milionu-ukrajincu-a-7000-cizincu/ 

https://tadesco.org/tak-a-uz-vieme-co-robi-putin-na-ukrajine-zachranuje-ludstvo-sveta-a-to-doslova-bojuje-aj-za-nas/ 

https://tadesco.org/mohou-5g-mobilni-site-blokovat-okysliceni-krve-a-tim-zvysovat-umrtnost-na-covid-19/ 

https://tadesco.org/zatimco-vas-rozptylila-specialni-ruska-operace-vlada-spojeneho-kralovstvi-vydala-zpravu-ktera-potvrzuje-ze-plne-ockovani-nyni-predstavuji-9-z-10-umrti-na-covid-19-v-anglii/

https://tadesco.org/

 

Záver

Web Tadesco dáva priestor pro-kremeľskej vojnovej propagande, šíri klamlivé informácie o pandémii, očkovaní a ďalších témach súvisiacich so zdravím. Popri tom šíri široké spektrum ďalších dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií. Opakovane pritom využíva nedôveryhodné zdroje, odkazuje na iné konšpiračné média a dezinformačné stránky. 

Pod mnohými článkami neuvádza skutočné mená autorov, používa pseudonymy alebo krstné mená, nezverejňuje transparentne štruktúru redakcie ani vlastníctva stránok.