Formulár bol úspešne odoslaný
Ďakujeme.
URL adresa webu: https://abybylojasno.cz/
Skóre udelené komisiou: 7,4
Posudok vypracoval/a: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová
Obsah webovej stránky Aby bylo jasno tvorí archív videí, ktoré sú rozdelené do šiestich relácií - Reportáže Jany Bobošíkové, Rozhovory Jany Bobošíkové, Svobodný trh s Hanou Lipovskou, Napravo s Kateřinou Dostálovou, Právni džungle s Onřejem Dostálem a Otázky Luboše Prochádzky.
Vo vrchnej časti webu je označenie #Freespeechabsolutists. Free speech absolutism (absolutizmus slobody slova) nadväzuje na myšlienky filozofa Alexandra Meiklejohna, ktorý žil v 20. storočí a veril, že národ sa mohol považovať za autonómny vtedy, keď mali ľudia možnosť vyjadrovať sa k otázkam súvisiacim so samosprávou bez toho, aby ich prejav obmedzovala vláda alebo štát. Dnes je základom presvedčenia myšlienka, že len slobodnou výmenou názorov môžeme dospieť k „pravde“. V súčasnosti však ani medzi ľuďmi, ktorí sa hlásia k týmto myšlienkam, neexistuje zhoda na tom, čo všetko by malo spadať pod neobmedzenú slobodu prejavu.
K neobmedzenej slobode slova sa prihlásil aj Elon Musk, ktorý svoj vlastný X (predtým Twitter) účet použil na nepodložené obvinenie britského potápača z pedofílie a po tom, čo sa stal majiteľom tejto sociálnej siete, chcel obnoviť účty ľudí, ktorí šírili dezinformácie o covide-19 a podnecovali násilie po voľbách v USA v roku 2020. Spoločnosť X však pod jeho vedením zablokovala účty viacerým zahraničným novinárom.
V reláciách portálu Aby bylo jasno dostávajú hostia pod zámienkou absolútnej slobody slova nekritický priestor na šírenie nepodložených a zavádzajúcich tvrdení, ktoré môžu mať škodlivý spoločenský dopad a na šírenie naratívov propagandy ruského režimu, ktorý Národná rada SR označila za teroristický.
V sekcii Kontakt webu Aby bylo jasno sú informácie o spoločnosti ABJ, s. r. o., ktorej konateľkami sú podľa českého obchodného registra Jana Bobošíková a Hana Lipovská. Obe konateľky zároveň pôsobia ako moderátorky portálu Aby bylo jasno.
Jana Bobošíková pracovala v niekoľkých médiách a má za sebou aj politickú kariéru. Svoju novinársku kariéru začala v Československej televízii a neskôr prešla celou radou médií vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu a Hospodárskych novín. Do politiky vstúpila ako poradkyňa Václava Klausa a neskôr bola zvolená do Európskeho parlamentu, kde pôsobila jedno volebné obdobie. Neúspešne kandidovala na prezidentku ČR, primátorku Prahy a do Poslaneckej snemovne a Senátu ČR. V roku 2015 sa stala predsedníčkou Českého svazu bojovníků za svobodu, čo viedlo k odchodu posledných troch žijúcich dospelých svedkýň lidickej tragédie z organizácie. Dôvodom boli ich obavy zo zneužitia organizácie na zviditeľnenie J. Bobošíkovej v rámci jej politickej kariéry a jej údajne xenofóbne výroky.
Hana Lipovská je členkou správnej rady Institutu svobody a demokracie, ktorý založila Jana Bobošíková. Od mája 2020 do septembra 2021 bola členkou Rady Českej televízie, z ktorej bola odvolaná na základe jej kandidatúry do Poslaneckej smenovne. Je členkou niekoľkých organizácií ekonómov a matematikov a získala Cenu prof. Františka Vencovského pre mladých ekonómov do 35 rokov. Jiří Novák z Inštitútu ekonomických štúdíí Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity však vyjadril pochybnosti o odbornosti H. Lipovskej: „Hana Lipovská tedy zjevně renomovanou ekonomkou není.” Svoje tvrdenia zakladá na skutočnosti, že v septembri 2021 nemala publikovaný žiaden článok v ekonomických časopisoch uvedených v Academic Journal Guide, ktorý je štandardom pre hodnotenie kvality ekonomického výskumu. V časopisoch v databáze Web of Science bol publikovaný len jeden jej článok a v časopisoch na alternatívnom zozname SCImago mala dve publikácie, obe v časopisoch, ktoré sú hodnotené vo štvrtom, najmenej prestížnom kvadrante. Ide o nízke počty publikácií aj v porovnaní s inými mladými českými ekonómami.
V rozhovore z 13.9.2023 Putinův vzkaz České republice podle Vojtěcha Filipa: "Rusko vás obsadit nechce” preberá bývalý predseda Komunistickej strany Čech a Moravy Vojtěch Filip naratívy, ktoré sú v súlade s tvrdeniami kremeľskej propagandy. V rozhovore interpretuje postoj Vladimíra Putina takto: „Vy tvrdíte, že mi vás chceme obsadiť ako Rusko, že máme stále imperiálne sklony, ale ja hovorím, že to nieje náš názor. My sme, my riešime momentálne špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, ochranu rusko-hovoriacich obyvateľov Ukrajiny. A to aby tu nezostal fašizmus a nemáme žiadny záujem na tom, aby sme znovu vstupovali do iného suverénneho štátu.”
Tvrdenie o prítomnosti fašizmu na Ukrajine a potrebe “denacifikovať” krajinu je často využívané kremeľskou propagandou. Je pravdou, že na Ukrajine existujú krajne pravicoví extrémisti. Ruská propaganda však týmto „úplne zanedbateľným ukrajinským pravicovým extrémistickým skupinám dáva neprimeraný politický význam ako údajne dominantnému fenoménu. V zásade sa dá niečo podobné urobiť s každou krajinou, z drobných problematických aspektov urobiť významné a démonizovať každú krajinu sveta,” povedal pre portál Factcheck.org expert na ukrajinský nacionalizmus Andreas Umland. Portál Infosecurity.sk dodáva, že tento naratív patrí k „základným komunikačným stratégiám Kremľa a jeho obhajcov na Slovensku” a „ich snahou je legitimizovať ruskú vojnu na Ukrajine”.
Rovnako používa kremeľská propaganda na ospravedlnenie porušenia základných zásad medzinárodného práva aj tvrdenia o ochrane ruskojazyčného obyvateľstva. Denník Sme zaradil toto tvrdenie medzi „falošné zdôvodnenia a ospravedlnenia pre štart vojny”. Od júla 2019 platí na Ukrajine zákon, ktorý ustanovuje ukrajinčinu za „jediný úradný štátny jazyk” na Ukrajine. Zákon sa vzťahuje na vysoké verejné posty, úradné dokumenty, súdne záznamy a pracovné zmluvy, ale v žiadnej časti nezakazuje používanie ruštiny ako takej, napríklad v súkromnej konverzácii alebo počas náboženských obradov.
V. Filip sa v rozhovore venuje aj okupácií Krymu: „Okrem iného ukrajinská ústava predpokladá, tak ako to predpokladala pri Kryme, kde prebehlo referendum podľa ukrajinskej ústavy a kde Krym vystúpil zo zväzku Ukrajiny a potom pristúpil k Ruskej federácii. Tam, myslím si, že to bolo aj niekoľkokrát publikované, dokonca ta asociovaná skupina právnikov pri EÚ to konštatovala, že ten postup bol v súlade s ukrajinskou ústavou. Také tie hlúposti, ktoré sa tu hovoria, v niektorých médiách, že šlo o okupácie, že šlo o niečo také, nie sú pravdivé, proste prebehlo to podľa ústavy a to, že Ukrajina momentálne decimuje celú opozíciu, že zakázali politické strany, že zakázali niektoré média, že zakázali ruský jazyk rusky hovoriacim.”
Tieto tvrdenia sú v rozpore so skutočnosťou. Podľa portálu EU vs Disinfo bolo referendum nelegálne. Denník Sme upozornil, že ukrajinský zákon stanovuje, že v prípade referenda o odtrhnutí územia musí o tom hlasovať celá krajina, nielen dotknutá časť. Nie je jasné, akú skupinu právnikov pri EÚ V. Filip myslí. Stanovisko EÚ je však v súvislosti s Krymom jednotné. Predseda Európskej komisie a Európskeho parlamentu v spoločnom stanovisku konštatovali, že referendum na Kryme nebolo v súlade s ukrajinskou ústavou, ani medzinárodným právom. Za nelegálnu označil anexiu Krymu v mene EÚ aj Vysoký predstaviteľ EÚ. Rovnaký postoj zdieľajú aj USA a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Webová stránka Aby bylo jasno 13.8.2023 zverejnila rozhovor s ekonómom Jeffrey Sachsom Jeffrey Sachs: USA chtějí rozšířit své vojenské impérium. Chtějí NATO všude, kde se jim zachce. Tomáš Čorej z Denníka N napísal o tomto ekonómovi text Kto je Jeffrey Sachs: Z liberálneho ekonóma sa stal miláčik ruskej propagandy. Podľa slovenského politológa Grigorija Mesežnikova sa počas pandémie ekonóm prezentoval ako “úplny konšpirátor.” V poslednom čase J. Sachs dáva rozhovory o vojne na Ukrajine, pričom zodpovednosť pripisuje najmä USA. Preto od neho dištancoval aj dlhoročný kolega a priateľ Anders Åslund, ktorý tvrdí, že J. Sachs otvorene „napáda demokratickú Ukrajinu a Západ v prospech Putinovej autokratickej kleptokracie“.
11.6.2023 zverejnil portál videorozhovor Istanbulská úmluva: každý heterosexuální muž je automaticky brán jako násilník s predsedníčkou Spolku Tradičnej rodiny Ivanou Schneiderovou. I. Schneiderová hovorí, že pri presadzovaní svojich cieľov spolupracujú s organizáciou Ordo Iuris, ktoré je podľa Investigatívneho centra Jána Kuciaka súčasťou siete ultrakonzeratívnych organizácií. Podľa nemeckého spisovateľa Tobiasa Ginsburga má poľská organizácia Ordo Iuris napojenie na konzervatívne hnutia v Európe a vo svete a vytvára pre nich „‘kuchárky', ako v rôznych krajinách presadzovať zákazy potratov, obmedzovať práva sexuálnych menšín alebo zabrániť prijatiu Istanbulského dohovoru.”
I. Schneiderová vykresľuje Dohovor Rady Európy o predchádzaní násilia na ženách a domácemu násiliu ako nebezpečný a tvrdí, že dohovor je „nespravodlivý voči mužom”, pretože „každý heterosexuálny muž je automaticky braní ako násilník a nemá prezumpciu neviny. Nemá možnosť sa obhajovať na súde.” Dohovor v žiadnom bode nespomína odobratie prezumpcie neviny heterosexuálnym mužom. Jeho cieľom je „zabezpečiť, aby ženy a dievčatá nemuseli žiť v strachu z násilia. […] Chce dosiahnuť, aby štáty zosúladili svoje právne normy a politiky, a zabezpečili tak rovnakú úroveň ochrany žien, dievčat a ďalších skupín ohrozených násilím v celej Európe. Dohovor sa zameriava najmä na odstránenie násilia páchaného na
ženách. Zároveň však štáty nabáda, aby rozšírili ochranu na všetky obete domáceho násilia,” píše sa v materiáli, ktorý vznikol aj vďaka finančnej podpore Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Webová stránka Aby bylo jasno má znaky dôveryhodného média, akými sú napr. jasná vlastnícka štruktúra a zverejnené informácie o ochrane osobných údajov. Obsah tvoria videá, v ktorých sa redaktori a hostia venujú ekonomike, politike a spoločenským témam. Portál sa hlási k myšlienkam absolútnej slobody slova. Pod zámienkou slobody slova však dostávajú hostia nekritický priestor na šírenie naratívov v súlade s kremeľskou propagandou a zavádzajúcich tvrdení. Z týchto dôvodov ho odborná komisia projektu Konšpirátori.sk zaradila na zoznam stránok so sporným obsahom.