menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://slovanskenebe.com/

Skóre udelené komisiou: 7.9

Posudok vypracoval/a: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika webu:

Webstránka Slovanské nebe na prvý pohľad pôsobí ako spravodajský portál, ktorý sa orientuje predovšetkým na geopolitické udalosti a aktuálne spoločenské témy. Hlavné menu je rozdelené na rubriky Zo sveta, Z domova, Európska únia, Rusko, Videa a Kontakt. Ako napovedá už toto delenie, ťažiskové sú témy globálneho rozmeru a medzinárodné vzťahy medzi veľmocami, špeciálne medzi EÚ a Ruskom. V rubrike Kontakt je uvedený iba email, na stránke nie je uvedená redakcia, osoby zodpovedné za obsah webu ani jeho vlastník. Autori textov nie sú uvedení ani pod jednotlivými príspevkami.

Webstránka sa prezentuje ako alternatívny zdroj informácií, pričom jej anonymní tvorcovia sami o sebe uvádzajú: „Nabízíme alternativu k mainstreamu. Zveřejňujeme zprávy, které mainstreamová média zpravidla opomíjejí.“ Po podrobnejšom preskúmaní je zrejmé, že webstránky šíria prokremeľskú propagandu, nevyvážene a kriticky sa venujú najmä USA, EÚ, NATO a našim západným spojencom. Naopak, súčasné Rusko a jeho vládnuca garnitúra je vykresľovaná prevažne v pozitívnom svetle. Ako zdroje textov sú opakovane uvádzané prokremeľské dezinformačné zdroje, prípadne oficiálne zdroje pôsobiace pod kontrolou Putinovho režimu.


Na strane Ruska

Podľa Josefa Šlerka, mediálneho analytika z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, sa server Slovanské nebe výrazne aktivizoval začiatkom roku 2022, teda v čase, kedy sa pozornosť spoločnosti zameriavala najprv na hrozbu a neskôr na začiatok ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa Šlerku Slovanské nebe patrí k serverom, ktoré situáciu na Ukrajine hodnotia z Ruského pohľadu.

Aktivitu portálu Slovanské nebe bezprostredne po vypuknutí vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu mapoval aj projekt Čeští Elfové, ktorý konštatoval: „V týdnu 21.-27.2. se web Slovanské nebe zabývá výhradně válečným konfliktem na Ukrajině. Informace přebírá v drtivé většině z ruských webových portálů, a to včetně zpráv týkajících se České republiky“ V analýze sa ďalej uvádza: „Rétorika webu označuje za příčinu konfliktu na Ukrajině jednoznačně expanzi NATO, která se rovná agresi vůči RF,“ a neskôr pokračuje: „Neustále je opakován narativ, že „ruská armáda neútočí na města Ukrajiny, vojenská infrastruktura je vyřazena z provozu vysoce přesnými prostředky. Nic neohrožuje civilní obyvatelstvo“ a že ruské plány podle Putina „nezahrnují okupaci Ukrajiny“. Mluví se o její denacifikaci a demilitarizaci, „která pomůže osvobodit bratrský lid od útlaku neonacistů, kteří se chopili moci v zemi“.“

Postrehy a tvrdenia českých analytikov potvrdzujú mnohé texty na stránkach. Po vypuknutí vojenskej invázie na Ukrajinu server Slovanské nebe preberá správu ruskej mediálnej agentúry URA.RU a pod názvom Ukrajinská armáda se hromadně vzdává sa snaží navodiť dojem demoralizácie ukrajinskej armády, pričom v článku píše: „Je vidět, že většina ukrajinských vojáků si bere slova prezidenta Ruské federace Vladimira Putina k srdci – ať složí zbraně a vrátí se ke svým rodinám.“ Ako dnes vieme, vyhlásenia o demoralizovanej ukrajinskej armáde bol súčasťou kremeľskej propagandy, v realite sa však ukázali ako falošné.

Podobný charakter majú propagandistické vyhlásenia čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, ktoré bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia uverejnil web Slovanské nebe pod názvom Ukrajinští vojáci prchají při pohledu na čečenské bojovníky:
 

„Bojovníci čečenských speciálních jednotek se úspěšně přesouvají hluboko na území Ukrajiny a cestou osvobozují osady od nacionalistů.

Jak uvedla hlava republiky na svém Telegramu, národní prapory při pohledu na bojovníky opouštějí své pozice a zanechávají své zbraně a výstroj. Jak Kadyrov zdůraznil, ruská armáda brzy zbaví zemi „zla zvaného neonacismus“.

“V podmínkách boje prokazují čečenští bojovníci vybroušené dovednosti, dobře koordinovanou práci a vysokou morálku, což se o banderovské bandě říci nedá,” řekl Kadyrov.

Příchod bojovníků ruské gardy podle něj znamená osvobození od zvěrstev nacionalistů. Chápe to i místní obyvatelstvo, které ruskou armádu vítá vlídnými slovy.“
 

V citovanom úryvku je možné identifikovať viaceré naratívy kremeľskej propagandy – vykresľovanie ruských a čečenských vojakov ako hrdinov, ktorí oslobodzujú obyvateľov Ukrajiny spod útlaku nacionalistického režimu. Ukrajinskí vojaci sú naopak slabí a zbabelí, zatiaľ čo ukrajinské obyvateľstvo víta ruské vojská.

Kremeľské zdroje a naratívy bez kritického zhodnotenia sa objavujú aj v ďalšom texte s názvom Ukrajinu je třeba osvobodit od nacistů – Peskov. Zdrojom príspevku je ruská štátom vlastnená mediálna agentúra RIA, obsah tvorí vyhlásenie tlačového tajomníka ruského prezidenta Putina:

„Ministerstvo obrany zdůraznilo, že Rusko neútočí na města Ukrajiny a zaměřuje se výhradně na vojenskou strukturu ozbrojených sil země."

„V ideálním případě potřebujete osvobodit Ukrajinu, vyčistit ji od nacistů, od pronacistických lidí a ideologie. Demilitarizace Ukrajiny znamená neutralizaci vojenského potenciálu, který v poslední době značně vzrostl, a to i díky energické aktivitě cizích zemí,“ řekl Peskov během rozhovoru s novináři.“


Tieto tvrdenia predstaviteľov Putinovho režimu sa opakovane ukázali ako nepravdivé, podľa dostupných informácií ruská armáda už v prvých týždňoch vojny systematicky útočila na civilné obyvateľstvo. Podľa dokumentov, ktoré zhromaždil denník New York Times, Rusko v prvých týždňoch vojny zaútočilo minimálne na 23 nemocníc, 330 škôl, 27 kultúrnych budov, 98 obchodných budov a 900 obytných domov a panelákov. 

V texte bez kritického zhodnotenia zaznievajú aj ďalšie príklady kremeľských propagandistických naratívov, ako termíny „denacifikácia“ či „demilitarizácia“ Ukrajiny.

Kombinácie prokremeľských naratívov, oslava Putina a klasických konšpiračných teórii o sprisahaní zlých elít zo Západu (v tomto prípade „klanu Rotschildovcov“ a takzvanom „Novom svetovom poriadku“) možno nájsť aj v texte s názvom Putin zakázal Rothschildovi vstup na ruské území. Návštevník stránky sa v ňom okrem iného dočíta:  „Po pravdě řečeno, Putin vytváří lepší svět. Snaží se jít proti plánu Nového světového řádu sjednotit a vytvořit svět řízený jednou vládou..... Lidé se začínají probouzet a vnímat tyto souvislosti. Více než to, Nový světový řád se musí řešit, ať se děje cokoliv. S vědomím toho všeho, bude svět sedět a čekat, až lidé jako Rothschildové ovládnou svět?“

Podľa medzinárodnej organizácie Inštitút pre strategický dialóg (ISD) je konšpiračná teória o „Novom svetovom poriadku“ založená na tvrdení, že mocné elity v pozadí svetového diania sa snažia zaviesť totalitnú svetovú vládu. Podľa ISD sa táto teória výrazne šíri najmä medzi pravicovými extrémistickými hnutiami a násilnými antisystémovými hnutiami. Často sa spája s antisemitskými naratívmi, ktoré sú založené na tvrdení, že za globálnymi krízami a konfliktmi stojí židovská elita, najmä bankárske rodiny ako Rothschildovci.

V súlade s propagandistickou polaritou založenou na vyzdvihovaní dobrých správ o Rusku a zlých správ o Západe je aj text s názvom V roce 2040 může začít občanská válka a kolaps USA, v ktorom sa píše:

„Zprávu komentoval ruský senátor Alexej Puškov. „Ve Spojených státech se předpovídá občanská válka v souvislosti s jejich přechodem do nového stavu do roku 2040, kdy se běloši stanou menšinou, ale nebudou chtít dát moc černým a barevným. Předpovědi se zřídkakdy zcela naplní, ale rok 2020 již ukázal potenciál pro rasový konflikt ve Spojených státech,“ napsal politik na svém kanálu Telegram.

Je skutečně těžké nesouhlasit s vyjádřeným názorem. Ostatně hnutí BLM (Black Lives Matter) jasně ukázalo, jak lze s lidmi manipulovat, a prosazovalo myšlenku údajné „nerovnosti“ ve společnosti pomocí „diskriminace barevných lidí“.“

Text podprahovo narába s rasistickým motívom, ktorého súčasťou je tvrdenie, že sa  „belosi“ stávajú v USA utláčanou menšinou. Zdrojom textu je pritom prokremeľská propagandistická webstránka News Front Info, ktorá je zaradená aj na zoznam projektu Konšpirátori.sk.

Okrem narábania s rasistickým sentimentom môžeme na stránkach Slovanské nebe nájsť aj príklady islamofóbie, ktorá je využívaná na podnecovanie nálad nepriateľských k našim západným spojencom. Príkladom je text s názvom Slovanští vlastenci Slovanská síla:

Rozdělují nás, aby nás lépe ovládali! Západu se nikdy nelíbila myšlenka, že jsme sjednoceni – odolejte jejich propagandě. Čím menší jsme, tím snáze nás ovládají milovníci Islámu ze Západu. Slované! – ukončete to, začněte vzdělávat své přátele a jejich přátele. Jedna duše, jeden lid, jedna země!

Poláci, Slováci, Bělorusové, Rusové, Rusíni, Ukrajinci, Češi, Kašubové, Lužičtí Srbové, Bosňáci, Bulhaři, Chorvati, Makedonci, Černohorci, Srbové, Slovinci …

Vlastizrádci budou potrestáni!!! Ne NATU, ne EU!!!“

Už v roku 2021, teda pred vypuknutím invázie Ruska na Ukrajinu webstránka Slovanské nebe uverejňuje texty, v ktorom sa používa jazyk kremeľskej propagandy, ktorá predstaviteľov ukrajinskej armády či demokraticky zvolenej vlády označuje pojmom „ukrofašisti“. V článku s názvom Ukrajinští ukrofašisté použili dron: jeden voják DLR byl zabit sa píše: „Basurin poznamenal, že ukrajinské vedení se snaží uvést světové společenství v omyl a na různých mezinárodních platformách pravidelně deklaruje své odhodlání k mírovému urovnání konfliktu na Donbasu. Zároveň ukrofašisté stále více využívají represivní metody terorismu, kdy nasměrují bezpilotní letouny s improvizovanými výbušnými zařízeními k úderům na civilisty.“

Ako dnes už vieme, kremeľský naratív o „denacifikácii“ bol neskôr použitý na ospravedlnenie vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine. Denník New York Times v lete 2022 priniesol článok s názvom How the Russian Media Spread False Claims About Ukrainian Nazis, ktorý zmapoval ako sa klamstvá o tom, že vláda a kultúra Ukrajiny sú plné nebezpečných „nacistov“, stali ústrednou témou kremeľskej vojnovej propagandy.

New York Times pritom vo svojom texte uvádza vyjadrenia viacerých expertov na Ukrajinu a región východnej Európy, ktorí odmietajú tvrdenie o Ukrajine skorumpovanej nacistami a označujú ho za nepravdivé. „Prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý pri svojom zvolení v roku 2019 získal 73 percent hlasov, je Žid a všetky krajne pravicové strany spolu získali v roku 2019 len asi 2 percentá parlamentných hlasov, čo je pod hranicou 5 percent pre zastúpenie. „Vo väčšine západných demokracií tolerujeme výrazne vyššiu mieru krajne pravicového extrémizmu,“ povedala Monika Richter, vedúca výskumu a analýzy v inštitúte Semantic Visions a členka Americkej rady pre zahraničnú politiku,“ píše sa v článku New York Times.

Okrem geopolitických tém, ktoré sú pre stránku ťažiskové, je možné na webe Slovanské nebe nájsť aj dezinformácie týkajúce sa zdravotníckych tém, akou je ochorenie Covid-19. V článku s názvom Ředitel pohřební služby v Anglii: „Máme nárůst úmrtí na infarkty a trombózy od začátku covid očkování sme svedkami šírenia dezinformácií o tom, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 decimuje imunitný systém. Zdrojom textu prepísaného v článku je istý John O’Looney, riaditeľ pohrebného ústavu z Veľkej Británie, ktorý podľa agentúry Reuters opakovane šíril dezinformácie o ochorení COVID-19. Fact-checkingový tím agentúry Reuters spolu s odborníkmi analyzoval O’Looney-ho tvrdenia a označil ich za nepravdivé.

 

Záver

Stránka Slovanské nebe šíri pro-kremeľskú propagandu, konšpiračné teórie, nenávistné prejavy, medicínske hoaxy, a čerpá pri tom zo zdrojov s nízkou kredibilitou, z ruských štátom vlastnených médií alebo z dezinformačných webov. Aktivita stránky podľa expertov významne vzrástla po začatí ruskej invázie na Ukrajine, pričom nekriticky šíri informácie a naratívy presadzujúce záujmy Putinovho režimu. Slovanské nebe neuvádza majiteľov stránky, redakciu, autorov ani osoby zodpovedné za obsah webu. Z uvedených dôvodov sme webstránky Slovanské nebe zaradili za zoznam stránok s pochybným obsahom.

 

Doplňujúce screenshoty: