menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://ereport.sk/

Skóre udelené komisiou: 7,8

Posudok vypracoval/a: Michal Hvorecký, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

 

Základná charakteristika webu

Portál eReport založil v roku 2020 Fedor Flašík, ktorý má prepojenie na stranu SMER-SSD. Webová stránka kombinuje formát spravodajského webu (v rubrikách Aktuality, Politika, Správy, Rozhovory, Šport) a bulvárny obsah (najmä v rubrike Celebrity). V čase vzniku webu jeho zakladateľ pre Denník N povedal: „Má to byť normálny portál, kde nájdete všetko. Bude zameraný na politiku, šoubiznis, šport, zaujímavosti, blogy, varenie, horoskopy, televízne programy, divadelné programy… Čiže keď na ten web niekto príde, tak v princípe z neho nemusí odísť.“  Web kombinuje správy z tlačových agentúr s názorovými textami a dezinformačnými naratívmi. Šéfredaktorkou portálu je Soňa Baniarová, ktorá v minulosti pôsobila v denníkoch Nový Čas a Plus 1 deň.

Portál Omédiách.com tiež upozornil, že web eReport „nedodržiava zásady serióznej žurnalistiky. Hoci sa tvári ako spravodajský, dáva nekritický priestor hlavne predstaviteľom Smeru, Hlasu, Harabinovej strane, ale aj politickým ambíciám majiteľa - niekdajšieho autora kampaní HZDS či Smeru - Fedora Flašíka.

 

Pozadie webu

Portál eReport  STORYmedia s.r.o., ktorá patrí F. Flašíkovi. F. Flašík v 90. rokoch pomáhal v kampani strane HZDS a neskôr stál pri vzniku strany Smer, ktorej pomáhal s reklamou a marketingom. V nahrávke Gorila zaznie: „Fedor Flašík vybral 250 na stranu.“

F. Flašík je politicky angažovaná osoba, čo sa prejavuje aj v obsahu webu, na čo upozornil aj portál Omédiách.com. Ako príklad uvádzajú nekritický rozhovor redaktorky Mimi Šramovej s F. Flašíkom o jeho politickom projekte Aj ja som Slovensko.

Redaktor Denníka N a člen hodnotiacej komisie projektu Konšpirátori.sk Filip Struhárik v apríli 2022 upozornil na to, že eReport pôsobí ako „spriatelená internetová televízia“ politických strán Hlas a Smer. Argumentuje tým, že si redaktorka videorozhovorov Mimi Šramová volá do štúdia najčastejšie predstaviteľov Hlasu a Smeru a iných predstaviteľov verejného života, ktorí boli kritickí voči vtedajšej vláde. Upozornil tiež na nepomer vysielaných vystúpení politikov Smeru a Hlasu v porovnaní s inými politickými stranami.

 

Šírenie naratívov kremeľskej propagandy o vojne na Ukrajine

Článok Taliansky režisér a jeho dokument „Ukrajina-rok lží:“ Západ v súvislosti s vojnou vyrába históriu jednej pravdy! z 5.3.2023 propaguje video režiséra Massima Mazzucca z televízie contro tv, ktoré šíri dezinformácie a tvrdenia v súlade s kremeľskou propagandou. Na video upozornila aj Polícia SR, ktorá píše, že contro tv „sa pred začiatkom vojny angažovala v téme koronavírusu a šírila bludy a nezmysly o covide, vakcínach a podobne. Po vojne presedlala na vojnu na Ukrajine a bráni ruskú agresiu zubami-nechtami. [...] Z povahy videí jednoznačne vyplýva, že ide o hlásnu trúbu kremeľskej propagandy, pravdepodobne platenú z ruských zdrojov.

Video obsahuje viacero dezinformačných naratívov ohľadom vojny na Ukrajine podobné tým, ktoré šíri kremeľská propaganda s cieľom ospravedlniť a legitimizovať ruský vojenský útok na suverénny štát – Ukrajinu. Vo videu je nepravdivá informácia o tajných amerických laboratóriách na Ukrajine, ktorú debunkoval český portál Manipulátoři.cz, dezinformácia o utláčaní ruskojazyčného obyvateľstva na Ukrajine, ktorej sa venuje SME, či fotografia pamätníka na Ukrajine so zavádzajúcim, dopísaným popisom: „Na pamiatku detí pozabíjaných Banderovcami 2014-2022“. Ide o pamätník, ktorý na Donbase dala zriadiť International Children Commission. Táto komisia uvádza, že za šesť rokov vojny na Donbase bolo zabitých 147 detí, 98 mužov a 49 žien, 363 detí bolo zranených. Ako upozorňuje portál Manipulátoři.cz, International Children Commision nikde neuvádza, že má ísť o obete polovojenského oddielu Azov, ktorý je niekedy označovaný ako „banderovci“. Vo videu sa tiež nachádzajú fotografie masových hrobov žien a detí z východu Ukrajiny.

Na východe tejto krajiny bolo skutočne nájdených niekoľko skupinových alebo neoznačených hrobov, avšak nie je potvrdené, že by dochádzalo k vojnovým zločinom. Mohlo ísť napríklad o nelegálne hroby chudobných, čo potvrdili aj miestni obyvatelia. Jeden príklad zneužitia takéhoto hrobu ruskou propagandou opísala Charkovská skupina na ochranu ľudských práv.

Ďalšie dezinformácie objavujúce sa vo videu, na ktoré upozornila Polícia SR, zahŕňajú nepodložené tvrdenia o údajnej genocíde na východe Ukrajiny (tvrdenia debunkovali Manipulátoři.cz) či tvrdenia o fašistoch v ukrajinskej vláde (debunkované tiež portálom Manipulátoři.cz).

Na záver redakcia portálu upozorňuje, že „sa nemusí stotožňovať so všetkými vyjadreniami z dokumentu.“ Ich cieľom a poslaním má byť prinášanie „informácií týkajúce sa tak Ruska, ako i Ukrajiny.“  Ako sme ukázali vyššie, dokument šíri zavádzajúce a dezinformačné naratívy v súlade s kremeľskou propagandou a nielen informácie týkajúce sa Ruska a Ukrajiny, ako to tvrdí redakcia v poznámke.

V súlade s naratívmi kremeľskej propagandy je Rusko vykreslené ako brániaci sa štát aj v texte VIDEO Režisér Stone s ostrým odkazom Bidenovi: Chceš svet zatiahnuť do tretej svetovej vojny! z 31.7.2023, ktorý cituje amerického režiséra Olivera Stona: „nejde o nikým a ničím nevyprovokovanú agresiu“. Autor článku navodzuje dojem, že za vojnu môže Západ: „A ako potvrdila aj Merkelová a ďalší, od Majdanu v roku 2014, sa Západ chystal na vojnu s Ruskom.“  

Text VIDEO Trump: Tretia svetová vojna vďaka Bidenovi a vojnovým štváčom z Pentagónu, nikdy nebola bližšie! (23.2.2023) cituje Donalda Trumpa, ktorý tvrdí, že „ak by on bol teraz prezidentom, ukončil by ukrajinský konflikt do 24 hodín.“ a republikánskeho guvernéra Floridy Ron DeSantis: „za prepuknutie rusko-ukrajinského konfliktu je zodpovedná slabošská Bidenova administratíva.“

Tieto vyjadrenia odvádzajú pozornosť od faktu, že Ruská federácia porušila medzinárodné právo, keď zaútočila na suverénny štát a legitimizujú tento vojenský útok.

 

Zavádzajúce a nepravdivé tvrdenia o vakcínach proti covidu

Webová stránka eReport opakovane šírila zavádzajúce informácie o škodlivosti očkovania proti covidu, ktoré mohli viesť k neochote čitateľa dať sa zaočkovať, a to aj napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia opakovane zdôrazňovala, že benefity vakcíny prevyšujú jej riziká a očkovanie znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia. Tieto články tak mohli ohroziť nielen život čitateľa ako aj verejné zdravie v krajine.

Text Výskumníčka prirovnala vakcíny proti Covidu ku biologickým zbraniam. Takéto má dôkazy! z 23.1.2023 prirovnáva vakcíny proti covidu k „biologickým zbraniam“, pričom cituje Alexandru Latypovu. Alexandra Lapytova je opísaná ako osoba, ktorá „pracovala vo farmaceutickom priemysle a jej špecializáciou je výskum, vrátane analýzy údajov, či klinických skúšok“. Factcheckingový portál FactCheck.org, ktorý overoval jej výroky o vakcínach, upozorňuje, že sa objavovala v médiách najmä s organizáciami, ktoré sa zasadzovali proti očkovaniu ako napríklad Robert F. Kennedy Jr.’s Children’s Health Defense a písala pre pseudovedeckú stránku TrialSiteNews. Článok obsahuje viacero videí, ktoré hovoria o nebezpečnosti vakcín proti covidu.

Text VIDEO Riaditeľ z Pfizeru prehovoril o Wuchane i vakcínach. Republikáni žiadajú okamžité vyšetrovanie! z 28.1.2023 odkazuje na tajné video od aktivistickej skupiny Project Veritas, ktoré má dokazovať, že spoločnosť Pfizer zámerne mutuje koronavírus, aby dosiahla vyšší zisk z predaja vakcín. Na videu má byť Jordon Trishton Walker, údajný riaditeľ výskumu a vývoja pre strategické operácie a mRNA vedecké plánovanie. Portál FactCheck.org, ktorý video overoval, dospel k záveru, že „neexistujú dôkazy o tom, že by spoločnosť Pfizer vykonala nevhodný výskum, ani nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o nekalý plán na zvýšenie predaja vakcín proti covid-19.“ Spoločnosť Pfizer v reakcii na „utajované video“ uviedla, že „nevykonáva žiadny funkčný ani riadený evolučný výskum pre svoju vakcínu“. Spoločnosť ďalej dodáva, že vykonáva „in vitro“ prácu (napríklad v laboratórnej kultivačnej miske) na identifikáciu potenciálnych mutácií rezistencie voči nirmatrelviru pre perorálnu antivírusovú liečbu covid-19. Takýto výskum je žiadaný regulačnými autoritami a vykonávaný viacerými laboratóriami.

 

Konšpiračná teória o „deep state“

Na webe sa tiež nachádza niekoľko článkov, ktoré spomínajú „deep state“. Podľa konšpiračnej teórie o „deep state ovláda svet „tieňová vláda“, ku ktorej patria politici, najmä liberálny, hollywoodske hviezdy a bohatí ľudia. Podľa hnutia QAnon mal svet pred „tieňovou vládou“ ochrániť bývalý prezident USA Donald Trump.

Príspevok VIDEO Režisér Stone s ostrým odkazom Bidenovi: Chceš svet zatiahnuť do tretej svetovej vojny! z 31.7.2023 cituje amerického filmového režiséra Olivera Stona: „je veľká pravdepodobnosť toho, že práve „Deep state“ sa v Amerike podarí zatiahnuť celý svet do tretej svetovej vojny. A to vďaka túžbam „vojnových jastrabov a zbrojárov,“ ale i Bidenovej neschopnosti.“

Naratív o globalistickom „deep state“ a Bidenovej administratíve, ktoré „katapultovali USA na pokraj tretej svetovej vojny“ šíri aj text VIDEO Trump: Tretia svetová vojna vďaka Bidenovi a vojnovým štváčom z Pentagónu, nikdy nebola bližšie! z 23.2.2023, ktorý cituje Donalda Trumpa.

 

YouTube kanál: Videorozhovory, v ktorých dostávajú politici a iní respondenti nekritický priestor

Portál eReport uverejňuje aj videorozhovory, v ktorých sa objavujú politici najmä SMER-SD, Hlas-SD, SNS, Republika a SNS, menej aj Sme rodina a SaS ako aj iné verejne známe osoby, ktoré vystupovali kriticky voči vláde, medzi nimi aj Štefan Harabin, Ján Baránek či Peter Staněk.

Moderátor poskytuje respondentom nekritický priestor a nekonfrontuje ich s opačným pohľadom.

Spisovateľ Gustáv Murín v rozhovore Veľký reset pod taktovkou USA z 1.12.2022 tvrdí, že „feminizmus v Amerike je dnes ovládaný radikálnymi lesbičkami, ktoré chcú oslobodiť ženy od rodiny, aby bolo viac žien na výber pre lesbičky.“ Ide o ničím nepodložené tvrdenia.

Štefan Harabin vo videu Zodpovednosť je na súdružke advokátke Čaputovej z 24.2.2023 okrem iného tvrdí, že Zuzana Čaputová je „podvodne zapísaná v komore advokátov.“

Toto tvrdenie je vo väčšine prípadov odôvodňované tým, že počas svojej koncipientskej praxe mala Z. Čaputová živnosť, ktorú advokátskej komore neohlásila, čo je v rozpore so zákonom. Slovenská advokátska komora pripúšťa, že „ak by bola takáto žiadosť [Z. Čaputovej] komisii doručená dnes, s veľkou pravdepodobnosťou by komisia vyslovila nezlučiteľnosť živnosti s koncipientskou praxou“. Denník N, ale upozornil, že v roku 2006, keď Z. Čaputová žiadosť podávala, živnosť ohlasovať nemusela. Povinnosti sa zmenili až v roku 2013 novelizáciou zákona.

Moderátor nekonfrontuje svojho respondenta s uvedenými informáciami a pokračuje ďalej v rozhovore.

 

Odkazovanie na nedôveryhodné zdroje

Pri každom článku je uvedené meno zodpovednej osoby, čo slúži ku cti predmetného webu. Pri odvolávaní sa na zdroje odkazujú často na tlačové agentúry, ktoré miešajú s webmi s pochybným obsahom. Ide napríklad o kanadský konzervatívny web Life Site News, ktorého účet bol odstránený z FacebookuYoutube, z dôvodu šírenia zdravotníckych dezinformácií o covide.

 

Záver

eReport, ktorý sa charakterizuje ako web kombinujúci bulvár a spravodajstvo, mieša správy tlačových agentúr s názorovými článkami. Dáva nekritický priestor predstaviteľom určitých politických strán, šíri kremeľskú propagandu a zavádzajúce informácie o vakcínach proti covidu. Z týchto dôvodov ho odborná komisia projektu Konšpirátori.sk zaradila na zoznam stránok so sporným obsahom.

 

Doplňujúce screenshoty: