menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.napalete.sk/ 

Skóre udelené komisiou: 7,6

Posudok vypracoval: Tomáš Kriššák

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. 

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Podrobnejšie zdôvodnenie

Portál Na palete vytvoril a vedie Pavel Kapusta, ktorý sa zviditeľnil v 90. rokoch neslávne známou “satirickou" reláciou Fašírka, ktorú produkoval počas vlády Vladimíra Mečiara v Slovenskej televízii. Viac o tejto relácii písal napríklad bloger Ján Benčík.

Po nedobrovoľnom odchode z televízie bol šéfredaktorom časopisov Extra a Extra plus. Extra plus označila novinárka Miroslava Kernová za Fašírku v tlačenej podobe. Pôsobenie Pavla Kapustu v digitálnych médiách a na sociálnych sieťach sa tiež vyznačuje absenciou úrovne a novinárskej etiky. 

Kapusta je tiež aktívny v politike - členom SNS je od 90. rokov, za stranu kandidoval napríklad v rokoch 2010, 2012 či 2016. Bol tiež asistentom poslancov Jána Cupera či Stanislava Kmeca.

Obsah portálu Na palete je zmesou subjektívnych hodnotení, autor si tiež pomáha rôznymi manipulatívnymi technikami, propagandou, "hahagandou" a dezinformáciami. Autor neskrýva svoju silnú ideologickú orientáciu a snaží sa osloviť široké publikum.

Portál tiež preberá články z iných dezinformačných webov, napríklad Hlavný denník, Hlavné správy či Zem a vek. 

Príklady článkov

Upozornenie: Tieto príklady slúžia iba na ilustráciu obsahu daného webu. Nie sú jediným a výlučným podkladom pre hodnotenie komisie. 


Manipulatívny komentár, ktorý publiku predostiera naratív, že sankcie uvalené na Rusko majú pôvod v úsilí vyvolať voči Rusku ekonomický tlak pre zvyšujúce sa ceny energií. V skutočnosti sú sankcie voči Rusku výsledkom ruskej agresie na Ukrajine a konštantného porušovania práv a slobôd jej občanov od roku 2014. Pod článkom nie je nik podpísaný, a tak je možné sa len domnievať, že autorom je šéfredaktor webu Kapusta. Naratív, ktorý anonym v texte rozvíja, je modifikovanou verziou naratívov, ktorými súčasnú medzinárodnú politiku popisujú predstavitelia Ruskej federácie a ich zdroje propagandy. Podobné nekritické preberanie propagandy zo zahraničných zdrojov je vlastné ekosystému nedôveryhodných a manipulatívnych informácií, kde objektívne patrí aj projekt Na palete.

Je neprofesionálne, ak médiá tvoria články len z nasrdených komentárov používateľov Facebooku. Avšak na portáli Na palete sa takýto obsah nachádza. Útok proti prezidentke Zuzane Čaputovej vznikol bez akejkoľvek novinárskej snahy o analýzu kontextu či vyváženie zverejnených tvrdení s realitou a faktami. 

Nepomer medzi nadbiehaním autoritárom, ako Putin či Lukašenko, a výlučnou kritikou na adresu liberálnejších politikov ako Biden, Merkelová či Čaputová je na portáli Na palete evidentný. V duchu porekadla "kto chce psa biť, palicu si nájde", si portál vyberá čokoľvek, čo možno použiť ako kritiku liberálne zmýšľajúcich politikov. Objektívne médium by kritický komentár z Facebooku doplnilo o dôvody, pre ktoré účastníci medzinárodného stretnutia neboli nútení nosiť rúška. Dôvody totiž boli dlhodobo známe - očkovanie a negatívne testy účastníkom konferencie takýto režim umožnili.