menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu: https://www.magazinslovensko.online/ 

Skóre udelené komisiou: 7,9

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Základná charakteristika

Webové stránky sú koncipované ako tradičný webmagazín, ktorý obsahuje správy a komentáre o politickej situácii ako aj rubriky o životnom štýle. Veľkú časť obsahu webu však tvoria najmä príspevky z rubriky „Z Domova“ a „Svet“ ktoré sa venujú politickým, ideologickým a spoločenským témam.

Stránka obsahuje sekciu kontakt, v rámci ktorej sú uvedené mená a mailové adresy členov redakcie. Šéfredaktorom je Štefan Bánovecký, jeho zástupcom je Daniel Krempaský, ktorý vo voľbách 2020 kandidoval za stranu Vlasť Štefana Harabina.  

V popise stránky chýba jasné označenie prevádzkovateľa webu, plná adresa či daňová identifikácia osôb alebo združenia zodpovedného za obsah publikovaný na webe. Kto je prevádzkovateľom, nie je uvedené ani Zásadách ochrany osobných údajov, ktoré sú zverejnené na stránke.

Zodpovednosti za zverejňovaný obsah sa prevádzkovatelia stránky snažia zbaviť klauzulou: „Za pravdivosť príspevkov sú právne zodpovedné osoby, ktoré zasielajú svoje vlastné články, úvahy, glosy, komentáre, fotografie, videá a pod. (ďalej aj “príspevky”) na portály MAGAZÍN Slovensko.“

Paradoxne, samotné príspevky na stránke často nie sú podpísané menom autora, ale autorov uvádzajú krstnými menami ako „Fero“ a podobne.

Nedôveryhodné, dezinformačné a neetické zdroje

Významnú časť príspevkov tvoria prevzaté statusy zo sociálnych sietí, pričom prevádzkovatelia webu sa zameriavajú najmä na osoby, ktoré sú známe svojou náklonnosťou k extrémistickým častiam názorového spektra, prípadne také, ktoré sa tešia obľube v dezinformačnej scéne a v konšpiračných médiách. Príkladom môže byť poslanec ako Tomáš Taraba, neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin, bývalá politička strany SNS a neskôr zakladateľka politického zoskupenia Národ a spravodlivosť Anna Belousovová, analytik Ján Baránek a ďalší.

Napriek tomu, že uvedené príspevky sú neraz prekopírovanými statusmi zo sociálnych sietí, na webe Magazín Slovensko sa snažia vyvolať dojem plnohodnotných článkov s titulkou, ilustračnou fotkou a perexom. 

Okrem sociálnych sietí a správ zo štandardných médií web Magazín Slovensko využíva ako zdroj pre svoje príspevky aj weby, ktoré komisia Konšpirátori.sk zaradila medzi nebezpečné či nedôveryhodné. Príkladom je článok Nie vakcína, ale Ivermectin zachraňuje životy, ktorý je prebratý z webu Eurorespekt.

Autorom pôvodného textu na webe Eurorespekt je doktor Peter Lipták, pred ktorým v súvislosti so šírením hoaxov a nepravdivých informácií varovala aj polícia, od jeho konania sa dištancujú aj predstavitelia stavovských organizácie lekárov a za šírenie konšpirácií na neho podalo sťažnosť aj ministerstvo zdravotníctva. Autor vo svojom texte v rozpore so stanoviskami popredných svetových inštitúcií - napríklad EMA, ECDC, WHO - tvrdí, že "Ivermektín je liek, ktorý zodpovedá za vyliečenie pacientov a výrazne znižuje aj šírenie infekcie." Web Magazín Slovensko prevzal tento text bez redakčnej úpravy.

Podobným spôsobom web pracuje aj s textami z ďalších médií, ktoré boli komisiou Konšpirátori.sk zaradené do zoznamu nebezpečných či nedôveryhodných webov, ako Hlavné správy, z ktorých web Magazín Slovensko prevzal článok propagujúci liek Ivermectin na liečbu ochorenia COVID-19 pod názvom Kde udĕlali soudruzi z EÚ chybu?

Na inom mieste v rubrike Príroda a Zdravie možno nájsť tvrdenie, že „trnka zabraňuje rastu rakovinových buniek a znižuje ich množenie“. Tvrdenie je uverejnené bez uvedenia zdroja, pričom ako autorka článku je podpísaná „Olívia“.

Hoci zástupca šéfredaktora Daniel Krempaský kandidoval v roku 2020 za stranu Vlasť Štefana Harabina, pri článkoch podpísaných menom "Daniel" nie je čitateľ na konflikt záujmov nijako upozornený. Textov o Harabinovi a strane Vlasť zverejnil Daniel viacero. 

Screenshoty

 

 

Záver 

Webstránky Magazín Slovensko nemajú jasne definované vlastníctvo, zodpovednosť za obsah ani autorstvo článkov. Bez redakčnej úpravy preberajú texty z pochybných zdrojov a z médií, ktoré komisia Konšpirátori.sk radí medzi nebezpečné alebo nedôveryhodné. Súčasťou stránky sú aj tvrdenia medicínskeho charakteru, ktoré sú v rozpore so stanoviskami odborných inštitúcií a ktoré môžu čitateľom spôsobiť zdravotné problémy či zanedbanie liečby. Autori sú tiež v konflikte záujmov, keďže zástupca šéfredaktora kandidoval za stranu Vlasť.