menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.slovanskenoviny.sk/ 

Skóre udelené komisiou: 8.6

Posudok vypracoval: Pavol Hardoš

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia. 

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a "bludy", ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. 

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Podrobnejšie zdôvodnenie

Slovanské noviny sa prezentuje ako spravodajský portál, ktorý sa zameriava najmä na správy týkajúce sa Ruska, širšieho slovanského sveta a jeho kultúry, histórie a politiky.

Ide však v podstate o štandardný dezinformačný web, na ktorom sa masovo preberajú rozličné správy z alternatívneho sveta dezinformačných webov, v ktorých sa vysmieva a vyhraňuje voči mediálnemu mainstreamu, demokracii, EÚ a podobne. Portál sa profiluje najmä šírením proruskej propagandy a dezinformácií, pozostávajúcich predovšetkým z démonizácie Ukrajincov („ukronacistov“, alebo „kyjevskej chunty“, ako ich portál nazýva) v ich konflikte s Ruskom, alebo šírenia naratívov o obrane Ruska pred provokáciami USA, západu, či EÚ. Portál ponúka klasickú jednostrannú proruskú propagandu, ktorá v rozpore s faktami vykresľuje Rusko ako obeť, garanta mieru, a ruskú vojenskú agresiu ako opodstatnenú, resp. čisto obrannú. 

S podobným postojom sa stavia aj autoritárskemu režimu v Bielorusku. Keď na poľsko-bieloruských hraniciach dochádza k napätiu, lebo bieloruský režim od leta posiela na hranice utečencov z Blízkeho východu, ktorým sprostredkúva cestu, portál Slovanské noviny v prebratom texte vidí problém inde: „Situácia na hraniciach s Bieloruskom sa vyostruje kvôli neustálym provokáciám NATO“.

Medzi časté témy sa s nástupom pandémie zaradilo aj spochybňovanie očkovania. V článku „Vo svete začalo veľké vymieranie“ z 10. 11. 2021, ktorý je kompletne prebratý zo dezinformačného webu Bádateľ – ktorý ho zase preložil z krajne-pravicového konšpiračného portálu Liberty Beacon – sa bez dôkazov nastoľuje téza, že očkovanie proti covidu je súčasťou „depopulačnej agendy“, nakoľko sú údajne vo viacerých krajinách pozorované nadmerné úmrtia. Tvrdí sa tu, že tento zvýšený počet úmrtí je spôsobený očkovaním, na čo neexistujú žiadne dôkazy a text sa ani neobťažuje nejaké relevantné dôkazy predkladať.

Web robí trochu „jedinečným“ aj šírenie ruského či slovanského mysticizmu a ponuka textov o pohanských, resp. staroslovanských zvyklostiach, kultúre a ezoterike, napríklad: „Zápovede boha Svaroga“, alebo pojednanie o „posvätnom tajomstve brady pre Slovanov“. 

V ďalšom článku „História Ruska-Slovienov-Slovanov je skrytá v suteréne Vatikánu“, pravdepodobne tiež prevzatom/preloženom z ruského jazyka sa dozviete, že staroveký Etruskovia, ktorí založili Rím boli Rusi/Slovania a dôkazy o tom sa skrývajú v archívoch vo Vatikáne. Nemá asi zmysel dodávať, že ani toto tvrdenie sa nezakladá na faktoch (pozri tu alebo tu).

Portál má ambície osloviť aj alternatívne filozofické alebo historické obecenstvo. Dočítate sa tak napr. aj to, že „Hegelova dialektika je nástrojom na zotročenie ľudstva“, alebo, že Petrohrad, založený v roku 1703 možno nájsť už na mape z 15.storočia.

V sekcii „Duchovno“ zase nájdete pôvodnú autorskú pseudovedeckú ezoteriku, napr. „Prebúdzanie 12 zmyslov intuície v magickom kruhu ohňa a minerálov“ alebo pojednanie o tom, že „Kvantová fyzika dokázala nesmrteľnosť vedomia“. 

Na stránke sa nie je možné dopátrať, kto je jej autorom, resp. kto je autorom pôvodných textov, ani kto stránku založil a prevádzkuje ju. Jediným kontaktom je emailová adresa na „redakciu“. Meno autorov sa možno dozvedieť len pri niektorých prebratých článkoch. Pri článkoch prebratých z iných webov je však tiež uvedený často len názov portálu. 

Celkovú dôveryhodnosť webu napokon dokresľujú aj nepokryté bludy, napr. v príznačne nazvanom článku: „V Ríme je kľúč na odblokovanie planetárnej karantény. To by viedlo k oslobodeniu 7 miliárd utýraných otrokov, žijúcich v biede, vo vojnách, v nevedomosti a hlavne v babylonskom finančnom otroctve“ z 25. júna 2021, prevzatom z portálu qanon.sk, sa dočítate, že „Hnutie odporu oslobodzuje Zem za asistencie galaktickej konfederácie“. Článok pokračuje pozorovaním, že „v posledné dni sa dejú na svete čudné veci a aj energie sú čudné. Manipulujú plazmatickými anomáliami ako aj wortexmi. Sily svetla sú nad nami na pomoc v takom počte, že si to nevedomí ľudia vôbec nedokážu predstaviť. Prišli na pomoc všetky centrálne nám naklonené rasy.“

Textu môžem učiniť zadosť naozaj len obsiahlejším citovaním: 

„Mimozemšťania sa nemôžu ukazovať priamo až dovtedy dokým nenastane priama udalosť. To bude vtedy ak zničia karanténu veľmi nebezpečné plazmatické anomálie, ktoré sú nad našu Zem namontované už 26 000 rokov. Všetci sme rukojemníci temných síl. Nikto z ľudí čo len mudrujú a sú sprostí nevie čo sa tu deje. Nevedia čo sú Archóni ani akú majú silu a moc. Hlavne nevedia aké majú technológie.“

„Vysielajú na vás frekvencie celé tisícročia, ktoré vás ovládajú a ničia vám telo, orgány, aj dušu. Neexistuje nikto koho sa to netýka. Bez pomoci galaktickej konfederácie a ich priameho zásahu nie je možné, aby sa ľudia z tohto vezenia oslobodilo sami. Prosím vás nenechávajte sa vtiahnuť do nízkych negatívnych vibrácií. Zbavte sa zla, strachu, beznádeji, závisti, závislostí a hlavne pozerania televízora. Myslite iba pozitívne a to za každých okolností. Musíte každý deň žiť v láske a konať v láske.“

„V Ríme sa nachádza maticová štruktúra hlavného planetárneho energetického vírusu Jezuitov ako aj Archonov. Jezuiti dostávajú príkazy od fyzických aj nefyzických Archónov. Zbastardená satanistická mafia mala až do teraz celú Zem pod svojou kontrolou.“

Článok pokračuje o jezuitoch, bankárskych rodinách, architektúre, a v neviditeľnej plazme umiestnených bombách z antihmoty, ktoré napokon pomôže zneškodniť samotný ruský prezident Putin:

„Na záver len toľko, že náš geniálny Putin vie čo robí. Odkedy mal viac osobných stykov s Plejáďanmi a zvyškom galaktickej konfederácie dostáva od nich pokyny a stratégie ako zneškodniť satanistov čiže Vatikán, Jezuitov, Čiernu šľachtu a prakticky celú Cabalu. Putin je génius a výnimočný stratég, ktorý nemá na tomto svete politikov žiadnu konkurenciu.

Bratia a sestry, ak vydržíte čoskoro budeme slobodní. Svetlo zvíťazí!!!“

K tomu naozaj niet čo dodať.

O aký kľúč presne ide sa v texte napokon nedozviete, osobne tipujem haloperidol.