menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu: https://www.mimoriadnespravy.sk/ 

Skóre udelené komisiou: 6,9

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Základná charakteristika

Web Mimoriadne správy pôsobí na prvý dojem ako klasický spravodajský portál zameraný na aktuálne informácie z politiky či zo života spoločnosti. Po podrobnejšom preštudovaní je zrejmé, že veľkú časť obsahu tvoria články ukradnuté z iných médií bez uvedenia zdroja alebo autorov.  
Na webe nie je uvedený jeho vlastník, kontakt, redakčná štruktúra ani žiadne zodpovedné osoby. Články nie sú podpísané autormi.

Porušenia novinárskej etiky a ukradnutý obsah

Web Mimoriadne správy zverejňuje doslovne prepísané texty z iných médií bez toho, aby ich citoval alebo uvádzal pôvodný zdroj. Cudzie diela tak vydáva za svoje a týmto spôsobom napĺňa obsah stránok.

Príkladom môže byť článok s názvom Sprostosť! Čo máme robiť aj vyhadzovačov?!, ktorý je kompletne prevzatý z portálu Plus 1 deň. Na stránke Mimoriadne správy nie je uvedený zdroj a text tak vyvoláva dojem, akoby šlo o autorský príspevok redakcie webu Mimoriadne správy - text dokonca prevzal formulácie typu "zisťovali sme".

Podobným príkladom je aj článok V majetkových priznaniach ho nenájdete. TAKTO Sulík roky skrýval austrálsky ranč!, ktorý je doslovne prevzatý z portálu Aktuality, opäť bez uvedenia zdroja či bez súhlasu redakcie Aktualít.

Okrem toho, že web Mimoriadne správy kradne cudziu prácu a snaží sa ju speňažiť pomocou vlastnej inzercie, využíva aj bulvárne praktiky. Prostredníctvom šokujúcich titulok chce prilákať pozornosť čitateľov, no zároveň ich zavádza. Príkladom môže byť článok Stala sa CHYBA!“ Čaputová národným krojom vyvolala nepokoje! Hoci nadpis článku sľubuje informácie nepokojoch, v texte sa dozvedáme o bežnej diskusii na sociálnej sieti - bulvárny nadpis teda nekorešponduje so samotným obsahom. 

Portál tiež nekriticky preberá nepravdivé či manipulatívne statusy a vyjadrenia politikov, tvrdenia, ktoré sú v nich neoveruje. Prispieva tak k šíreniu lží a politickej propagandy. 

Screenshoty

 

Záver

Hoci web Mimoriadne správy nevytvára priamo konšpiračný obsah a nepoužíva nenávistný slovník, hrubo porušuje novinársku etiku, nedodržiava základné pravidlá citovania a používania zdrojov. Vlastníctvo webu je netransparentné, redakčná štruktúra je nezverejnená. Web sa len snaží profitovať na ukradnutom obsahu a jeho bulvarizácii. Preberá nepravdivé a manipulatívne vyhlásenia politikov, a to bez náležitého verifikovania, zasadenia do kontextu a bez kritického novinárskeho odstupu.