menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu: https://www.dolezite.sk/ 

Skóre udelené komisiou: 7,6

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. "vyrovnávanie si účtov", hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Základná charakteristika

Stránka Dolezite.sk ma podobu spravodajského portálu s tématickým delením rubrík ako „Slovensko“, „Zahraničie“,  „Koronavírus“, „5G siete“ a ďalšie. V sekcii O nás sa dočítame, že projekt má ambíciu tvoriť protiváhu takzvaným mienkotvorným médiám, pričom základná idea je vyjadrená citátom autora podpísaného ako Branislav Fábry: „Vďaka neustále rastúcemu počtu ľudí, ktorí si dokážu vyhľadávať informácie z rôznych zdrojov na Internete, strácajú tzv. mienkotvorné médiá svoj 'monopol na pravdu'.“ Dočítame sa tu tiež, že portál má slúžiť ako priestor pre monitorovanie tzv. alternatívnych a nezávislých médií, pričom časť jeho obsahu majú tvoriť aj preklady zo zahraničných stránok.

Autori webu sa tu tiež snažia zbaviť zodpovednosti za zverejnený obsah: „Názory autorov sa nemusia zhodovať s názormi agregátora Dôležité.sk. Zodpovednosť za obsah článkov nesie výhradne jeho autor. Agregátor Dôležité.sk nie je zodpovedný za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v článkoch.“ Prevádzkovateľ webu pritom nesie zodpovednosť za obsah, ktorý publikuje. 

Na stránke nie je transparentne zverejnené vlastníctvo, redakčná štruktúra, identita autorov, jediným zverejneným kontaktom je mailová adresa.

Konšpiračné média, nedôveryhodné zdroje, medicínske hoaxy, vulgárny slovník a nenávistný obsah

Hneď na úvodnej stránke sa web Dolezite.sk odvoláva na ďalšie stránky, ktoré sú projektom Konšpirátori vyhodnotené ako problematické, napríklad Zem a vek, Bádateľ, Eurorešpekt, Zvedavec a ďalšie. V sekcii s názvom AKTUÁLNE SPRÁVY Z NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ nájde čitateľ krátke úryvky z článkov rôznych konšpiračných a nedôveryhodných médií spolu s odkazom na tieto stránky.

Čitateľ na webe nájde aj preklady zo zahraničných konšpiračných a nedôveryhodných zdrojov. Ako príklad môže slúžiť článok Pandémia očkovaných: oficiálne údaje ukazujú, že 91% úmrtí na COVID-19 bolo od augusta 2021 medzi plne zaočkovanými, ale obmedzovať lockdownom chcú neočkovaných, ktorý je prevzatý zo zahraničného zdroja dailyexpose.uk. tento britský web je stránkou Media Bias (projekt zameraný na odhaľovanie konšpiračných médií a dezinformácií) zaradený medzi zdroje s nízkou kredibilitou šíriace konšpirácie a pseudovedecké informácie. Článok sa snaží navodiť dojem, že očkovanie nefunguje. O tom, ako web dailyexpose.uk manipuluje s dátami o očkovaní, už písali aj fact-checkeri

Na Slovensku sa tomuto druhu manipulácie, pri ktorej sa zneužíva neznalosť práce so štatistickými údajmi u bežnej populácie venovali napríklad Aktuality.sk vo svojom článku Deň, keď zomrelo viac zaočkovaných ako nezaočkovaných? Ako nespraviť z dát o covide hoaxy.

Ďalším príkladom článku z webu Dolezite.sk, ktorý spochybňuje očkovanie na základe konšpiračných a pseudovedeckých zdrojov (teda obsah, ktorý je obzvlášť v období pandémie obzvlášť nebezpečný) je text Väčšina ľudí, ktorí dostali mRNA "vakcíny" proti COVID-19, bude do roku 2025 mŕtva. Nadpis je zjavne zvolený tak, aby v čitateľoch vyvolal strach z vakcinácie. Podobne pôsobí aj samotný obsah, ktorý obsahuje tvrdenia ako „Většina z nich (zaočkovaných mRNA vakcínou – pozn. autora) zemře na důsledky jednoho nebo více faktorů popsaných ve výše uvedených bodech a k většině těchto úmrtí dojde do roku 2025“. Alebo „Užijte si svého škodlivého SPIKE-proteinu, který již nikdy z těla nedostanete, a nervová degenerativní, dlouhodobá rizika, která nakonec budou vést k neléčitelným smrtelným neurologickým onemocněním, protože váš mozek pomalu hnije a zhoršuje se z prionu způsobujícího špatně poskládané proteiny, které v průběhu času pomalu poškozují vaše neurony“.

Text ukazuje aj na vinníkov: „Fauci se svým ziskovým výzkumem vyplývajícím z jeho funkce, který byl v USA zakázán, tak ho přesunul do laboratoře ve Wu-chanu, kde k tomu došlo. Bill Gates se svou agendou vylidňování a vazbami na pedofila Jefferyho Epsteina. CDC / WHO / Rockefellerova nadace a John Hopkins, kteří řídili Event 201, Spars, Lockstep, to vše plánovali pro svůj nový globalistický nový světový řád.“ 

Klasický konšpiračný a dezinformačný obsah, ktorý je zmesou pseudovedy, strašenia a konšpiračného obviňovania. Článok vraj preložil do češtiny portál CZ24.news, ktorý je v projekte Konšpirátori.sk zaradený medzi najproblematickejšie weby. Zdrojom textu sú zahraničné dezinformačné stránky ako napríklad Hal Turner Radio Show, ktorá podľa projektu PolitiFact opakovane šíri klamlivé a vysoko nedôveryhodné informácie.

Okrem konšpiračných článkov, nedôveryhodných správ, medicínskych hoaxov či textov vyvolávajúcich pocit ohrozenia z nástupu svetovlády (viď článok 6. fáz Nového svetového poriadku od vzniku pandémie, po zrušenie dlhov, dematerializovania peňazí a aktivovanie "Veľkého resetu") možno na webe nájsť aj obsah, ktorý sa vzbudzuje nenávisť k menšinám alebo obsahuje vulgárny slovník.

V článku s názvom Homosexuálny spevák Miro Jaroš ovplyvňuje najmladšie deti, mamičky obviňujú iných minimálne za vlastnú pohodlnosť a neznalosť nájdeme napríklad nenávistne príspevky z internetových diskusií, ktoré sú uvedené bez toho, aby boli autorom textu oponované alebo kritizované. Navyše, autor článku napísal aj tieto slová: „To, že si zoberú prirodzenú vec ktorou je dúha na oblohe na symboliku propagáciu choroby a zločinu evolučnej genocídy, je samé o sebe podlou zvrátenosťou, urážkou matky prírody s dúhou na oblohe. Vypovedá to jasnou rečou o charaktere ľudí, ktorí za tým stoja a bezhraničnej hlúposti tých, ktorí to podporujú.“ Článok je na webe Dolezite.sk uverejnený bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia. Aj týmto spôsobom šíri portál nenávistný slovník a podporuje nenávistné spoločenské prúdy.

Screenshoty

 

 

Záver

Web Dolezite.sk napĺňa svoj zámer stať sa alternatívou k mienkotvorným médiám najhorším možným spôsobom – šírením pseudovedeckých teórií, propagovaním konšpiračných webov, zdieľaním nedôveryhodných zdrojov a propagáciou nenávistných myšlienok. Nespĺňa ani základné štandardy novinárskej práce, nemá transparentnú štruktúru a snaží sa alibisticky zbavovať zodpovednosti za obsah, ktorý zdieľa a z ktorého profituje.