menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://domacaliecba.sk/

Skóre udelené komisiou: 8,0

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a "bludy", ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Podrobnejšie zdôvodnenie

  • Stránka uverejňuje články zamerané na tému zdravia, predovšetkým na oblasť alternatívnej medicíny či prírodného liečiteľstva. Ako sa uvádza v jej popise: "Často platí, že pre úspešné vyliečenie väčšiny chorôb stačí namiesto hltania piluliek upraviť stravu, viac sa hýbať, prípadne využiť liečivú silu prírody ukrytú v rôznych bylinkách."

  • Spôsoby liečenia rôznych ochorení, ktoré prináša stránka sú predstavované ako alternatíva ku konvenčnej medicíne. Ta je v publikovaných textoch predmetom spochybňovania či dokonca konšpiračných teórií.

Redakcia, autori a zdroje

  • Z informácií dostupných na stránke nie je možné zistiť, kto je autorom textov, kto za obsah nesie zodpovednosť a ani to, kto stránku založil a prevádzkuje. Pri jednotlivých článkoch je namiesto mena autora uvedené "redakcia". Jediným kontaktom je online formulár a mobilné telefónne číslo bez uvedenia majiteľa.
  • K zdrojom samotných textov stránka uvádza: "Medzi naše časté zahraničné zdroje patria napríklad mediálne známi americkí lekári Dr. Joseph Mercola, Dr. Josh Axe, Dr. Andrew Weil, Dr. David Brownstein, Dr. Mark Hyman či Dr. Mehmet Oz."
  • Uvedené mená nie sú neznáme. Ide o propagátorov rôznych šarlatánskych a vedecky neoverených liečebných metód, ktorí vo viacerých prípadoch šíria nepravdivé informácie aj o očkovaní a odrádzajú pacientov od štandardnej liečby. Jospeh Mercola je podľa denníka Washington Post najväčším podporovateľom anti-vakcinačného hnutia v USA, pričom svoj majetok získal predajom doplnkov výživy a vitamínov, ktoré vydáva dokonca za alternatívu k očkovaniu. Meno jeho spoločnosti sa najnovšie spája s kauzou, kedy svoje produkty falošne označovala za liek na ochorenie covid-19. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) k tomuto prípadu vydal vyhlásenie o klamlivej propagácii. 
  • Ďalší spomenutý zdroj Josh Axe praktikuje šarlatánske spôsoby liečby, medzi inými aj diskreditované a vedecky nepodložené spôsoby liečby rakoviny. Sám pritom nemá vzdelanie v klasickej medicíne.
  • Podobne sú na tom aj ďalšie spomenuté mená. Dawid Brownstein napríklad patrí podľa stránky Science based medicine medzi najväčších propagátorov pseudovedeckých spôsobov liečby.

Príklady klamlivého obsahu

Upozornenie: Tieto príklady slúžia iba na ilustráciu obsahu daného webu. Nie sú jediným a výlučným podkladom pre hodnotenie komisie.

Portál uverejnil 3. decembra 2020 článok so senzačne znejúcim nadpisom: Tento staroveký liek lieči všetky choroby: Cukrovku, rakovinu, reumu a mnohé iné.

 

 

V samotnom texte sa popisujú zázračné účinky oleja z čiernej rasce, ktorý na liečenie údajne používali už v starovekom Egypte. 

Anonymný autor článku tvrdí, že olej z čiernej rasce je látka "účinná proti rakovine pečene, pankreasu, prsníka, hrubého čreva, žalúdka či prostaty, vrátane lymfómov (rakoviny lymfatických uzlín) a melanómov (rakoviny kože)". Odvoláva sa pritom na štúdie, ktoré však bližšie nešpecifikuje, neuvádza ani žiadny odkaz či zdroj týchto tvrdení. Zároveň sa však v článku ďalej uvádza, že vykonaniu klinických štúdii, ktoré by dokázali liečivé účinky čiernej rasce "bránia isté medicínsko-farmaceutické kruhy". Dôvodom má byť ohrozenie zizkov "z predaja chemoterapií a iných neúčinných liekov". O úrovni práce so zdrojmi svedčí napríklad tento citát: "Za zmienku stojí ešte jedna indická štúdia z roku 2013 a štúdia zo Saudskej Arábie z roku 2014. Vedci pri nich skúmali účinok oleja z čiernej rasce na bunky rakoviny pečene a pľúc." Článok samozrejme opäť neuvádza žiadny zdroj, link ani žiadny názov média, z ktorého má daná informácia pochádzať. Jedným z najpopulárnejších článkov portálu Domáca liečba bol aj text zverejnený v roku 2017 o tom, že rakovina nie je choroba, ale biznis. Web tvrdil, že "rakovina je len jednoduchý nedostatok vitamínu B17". Taký vitamín ale v skutočnosti neexistuje. Článok navyše vytvára dojem, že všetky typy rakoviny sú jednou chorobou, no nie je to pravda. Pri odlišných typoch a štádiách rakoviny sa preto používa odlišná liečba, nestačí jeden zázračný "vitamín". Hoci táto dezinformácia bola dávno vyvrátená, autori webu Domáca liečba ju stále znova a znova zdieľajú, a to aj v roku 2020. 

Zázračné lieky na rakovinu sú na stránkach Domácej liečby pomerne bežné. Zbaviť sa nádorového ochorenia sa vraj dá aj púpavou, zmrazenými citrónmi či ovocím graviola. Kurkuma okrem rakoviny vylieči vraj aj "každý zápal" a "bolesti všetkého druhu". 

Na základe uvedených skutočností možno konštatovať, že stránka Domáca liečba obsahuje texty, ktoré sľubujú liečenie smrteľne vážnych ochorení pochybnými metódami, ktoré nemajú žiadnu oporu v medicíne založenej na dôkazoch. Web publikuje opakovane závažné tvrdenia bez toho, aby ich akýmkoľvek dôveryhodným spôsobom podložil alebo zdrojoval. Naviac sa anonymní autori vo svojich textoch snažia vyvolať nedôveru v medicínu založenú na dôkazoch a podsúvajú rôzne konšpiračné teórie o nekalých úmysloch lekárov. Z toho dôvodu možno celý web vyhodnotiť ako nebezpečný s potenciálom vážne ohroziť zdravie čitateľov.