menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: www.cz.sputniknews.com

Skóre udelené komisiou: 8,4

Posudok vypracoval: Tomáš Kriššák

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé.

Podrobnejšie zdôvodnenie

  • Analýza obsahu potvrdzuje, že ide o lokalizovaný kanál ruských informačných operácií jazykovo zameraný na českú a slovenskú scénu, pre ktorý je charakteristické publikovanie článkov, zväčša obsahujúcich konšpiračné teórie, skresľovanie faktov a pro-kremeľsky orientovanú propagandu.

Príklady článkov

Upozornenie: Tieto príklady slúžia iba na ilustráciu obsahu daného webu. Nie sú jediným a výlučným podkladom pre hodnotenie komisie. 
  • Článok uverejnený na pro-kremeľsky orientovanom portáli Sputnik informuje o subjektívnej "prognóze" českého poslanca Radovana Vícha, podľa ktorého sa po inaugurácii Joea Bidena budú americké vojská presúvať zo západu do štátov východnej Európy smerom k ruským hraniciam.

  • Ako to je v skutočnosti si môžete prečítať na webe Stratpolu. Text Sputniku je jedným z mnohých príkladov kremeľskej propagandy. Tá ľuďom servíruje antizápadný a antiturecký naratív. Možno v ňom nájsť širokú paletu manipulatívnych techník, text polarizuje a šíri anti-islamský naratív. Faktom je, že predpoveď poslanca Vícha sa naneplnila.

Príklad toho, že portál sa neštíti uverejňovať ani informácie zo spektra nadprirodzených konšpiračných teórií je príbeh o zombie vojakoch, ktorý prežijú aj výstrel do hlavy na povstalcami okupovaných územiach Donbasu.