menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu: http://www.nazorobcana.sk/

Skóre udelené komisiou: 8,5

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

Základná charakteristika

V popise projektu Názor občana sa čitateľ dozvie, že je to „internetový magazín o dianí na Slovensku, o ľuďoch a ich problémoch, radostiach a starostiach.“ V pravidlách fungovania sa ďalej uvádza: „Každý zaregistrovaný návštevník má možnosť napísať vlastný článok o dianí napr. v jeho kraji, o problémoch s ktorými sa stretol či už v práci alebo pri návšteve štátnych úradov, propagovať akciu na napr. hody v meste a to o dĺžke min. 1000 znakov s minimálne jednou fotkou. Propagovať je možné iba také akcie, ktoré sú pod záštitou miest, prípadne neziskových organizácií - bez reklamných odkazov.“ 

Magazín sa navonok snaží prezentovať ako priestor otvorený rôznym autorom, ktorí sami pridávajú vlastné texty a príspevky, teda niečo na spôsob blogov. Hoci v popise projektu svieti červeným nápis „Žiadne vulgarizmy, žiadna reklama!“ v skutočnosti sú stránky plné reklám a problém nie je nájsť ani nenávistný či hrubý slovník.

Ako vlastník webu je uvedená spoločnosť s názvom „Emília Prekopová – SLUŽBY“ so sídlom v obci Pruské a s uvedeným IČO. Spoločnosť je zapísaná v živnostenskom registri, medzi predmetmi jej podnikania nie je uvedená vydavateľská činnosť. Sú tam uvedené napríklad služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov či reklamné činnosti, ale aj zberňa šatstva a prádla či výroba obuvi.

Okrem toho je na stránke uvedená e-mailová adresa, telefónne číslo a kontaktný formulár.  Sekcia „Redakcia“ je však prázdna, nie je v nej uvedená zodpovedná osoba, redakčná štruktúra ani autori článkov. Samotné články sú podpísané iba nickmi ako „slavo“, „eugenius“ a podobne.  

Okrem článkov redakcia zverejňuje aj PR správy.

Nedôveryhodné zdroje, dezinformácie a nenávistný slovník

V rubrika Politika je možné nájsť zbierku komentárov s vyhraneným až agresívnym slovníkom, ktorý ilustrujú už nadpis ako  „Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska“, „Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...“, „Slovensko pod vplyvom dvoch vírusov: COVID-19 a slniečkarskej vlády.“

V rubrike „Kultúra“ sa nachádzajú zväčša texty venované podujatiam, ktoré sa prezentujú podporou „všeslovanskej vzájomnosti“. V mnohých prípadoch ide skôr o aktivity otvorene podporujúce kremeľskú geopolitickú propagandu (Ruskí motocyklisti navštívili nitriansky Hrad, Misijný dom Matky Božej v Nitre a v Dolnej Krúpe otvorili filiálku Nočných vlkov na Slovensku) alebo Ruskom podporovaný separatizmus na východe Ukrajiny (Deň genocídy Slovanov v Nitre alebo hrôzostrašné svedectvo o vojne a utrpení  na Donbase). Články sú doplnené fotografiami, ktoré pochádzajú z popisovaných podujatí, avšak rovnako ako samotné texty ani tie nemajú uvedené autorov.

V sekcii Zahraničie sa tiež nachádzajú texty vyzdvihujúce činnosť proruskej motorkárskej skupiny Noční vlci (Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám). Ani pri týchto zahraničných správach nie je uvedený zdroj informácií či fotiek, ktoré dopĺňajú texty. 

V iných prípadoch sú na stránke uvedené zahraničné zdroje, pri ktorých je zrejmé, že ide o konšpiračné média šíriace hoaxy či nedôveryhodné informácie. Príkladom je kanadská dezinformačná stránka Globalresearch, na ktorú sa odkazuje napríklad článok Kanadský portál GlobalResearch: „COVID-19: Ďalšie dôkazy, že vírus vznikol v USA“.

Článok bez uvedeného autora (publikovaný pod nickom „egenius“) prináša konšpiračné teórie o tom, že koronavírus vznikol v USA pričom čerpá z textu na dezinformačnom webe Globalsearch.ca. Podľa výskumného týmu Statista patrí portál Globalsearch.ca k popredným svetovým zdrojom šíriacim dezinformácie v oblasti zdravia a liečenia chorôb. 

Podľa amerických úradov slúži tento web ako priestor pre prokremeľsky orientovanú propagandu. Portál CBC o stránke píše: „Global Research, ktorá má doménu registrovanú v Kanade, ponúka rozsiahlu zbierku konšpiračných teórií, medzi inými také ktoré tvrdia, že teroristický útok 9/11 alebo pandémia covid-19 boli naplánované americkými inštitúciami s cieľom kontrolovať svetovú populáciu. Stránka tiež dáva priestor textom, ktorých autorstvo odborníci pripisujú ruským tajným službám.“

Screenshoty

 

 

Záver

Stránka Názor občana sa snaží navodiť dojem nezávislého portálu, ktorý dáva priestor rôznym ľuďom so záujmom písať články. V skutočnosti však web prináša predovšetkým obsah s charakteristický črtami protizápadnej, protiliberálnej a proruskej propagandy. 

Pri publikovaní týchto textov autori stránky nezverejňujú svoju identitu, neuvádzajú zdroje svojich informácií alebo priamo odkazujú na zdroje, ktoré sú odborníkmi a demokratickými inštitúciami označované ako konšpiračné, nedôveryhodné a nebezpečné.