menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu:  https://www.tydenikobcanskepravo.cz/

Skóre udelené komisiou: 8.8

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika

TOP News Rokytka je jednoduchý web postavený na platforme Blogger. Jeho obsah tvoria pôvodné príspevky, ale aj prebraté texty, a to zväčša z iných konšpiračných webov. Pri väčšine príspevkov nie je transparentne uvedený autor textov. 

Podľa dostupných informácií web spravuje Milan Rokytka, ktorý svojho času pracoval ako novinár komunistických Haló novin. Milan Rokytka v minulosti pôsobil aj ako bloger na rôznych platformách, založený mal účet napríklad aj v blogovaciom systéme Parlamentní listy. V novembri 2021 zneužil Rokytka smrť Miroslava Žbirku na šírenie neprávd o vakcínach, tvrdil, že spevák zomrel v dôsledku očkovania proti covidu-19, hoci to nebola pravda. 

Web TOP News Rokytka neobsahuje transparentné informácie o autoroch, redakčnej štruktúre ani kontaktné údaje (s výnimkou čísla účtu, na ktorom autor zbiera dobrovoľné príspevky).  

 

Konšpiračné teórie a dezinformácie všetkého druhu

Web TOP News Rokytka obsahuje široké spektrum konšpiračných teórií a dezinformácii – od pro-kremeľských naratívov, cez dezinformácie týkajúce sa pandémie, očkovania či zdravia až po „klasické“ konšpiračné teórie spochybňujúce oficiálne verzie útoku na dvojičky 9/11. Tabu nepredstavujú ani konšpiračné teórie o tom, že Milada Horakova nemusela byť v skutočnosti popravená, ale ako tajnú agentku ju CIA po fingovanej poprave previezla do USA.


Pro-kremeľská propaganda 

Ako príklad pro-kremeľskej propagandy možno uviesť článok s názvom Sankce drtí západ, ne Rusko. Text rozvíja tézu o tom, že sankcie uvalené na Rusko demokratickými krajinami sveta po invázii na Ukrajinu škodia viac Európe a USA ako Rusku. Jedná sa o klasický naratív šírený pro-kremeľskými webmi, ktorého cieľom je oslabiť vôľu obyvateľov demokratických krajín pristupovať k sankciám voči Rusku. Za pozornosť stoja zdroje, z ktorých čerpá článok. Jedným z nich je ruská štátna televízia RT (bývalá Russia Today), ktorej vysielanie na svojom území pozastavila EÚ po útoku Ruska na Ukrajinu.

Medzi zdrojmi informácií je v texte uvedený aj web The Saker, o ktorom projekt EU vs Disnifo uvádza: „Saker of the Vineyard je blog bývalého dôstojníka švajčiarskeho Červeného kríža, ktorý žije na Floride a ktorý si dal za cieľ brániť Rusko pred útokmi akéhosi tajomného impéria. Saker sa stal pobočkou medzinárodnej siete pro-kremeľských informačných kanálov.“

Ďalší zdroj uvedený v texte je web Blacklisted News. Iniciatíva Media Bias/Fact Check o tomto webe uvádza: „Blacklisted News je alternatívny zdroj správ a názorov, ktorý príležitostne propaguje konšpiračné teórie.“

Príkladom textu, v ktorom sa mieša pro-Putinovský sentiment s islamofóbiou a košpiračnými teóriami o tzv. Iluminátoch je aj článok s názvom "Putin přináší varování: Ilumináti plánují použít islámu k zažehnutí 3. světové války". V článku sa napríklad uvádza: „Odvážný Vladimir Putin je odhodlaný zničit Ilumináty, přičemž zničení této nejnepostižitelnější organizace tohoto světa popisuje jako 'nejdůležitější odkaz', který by za ním mohl možná zůstat, a podle kremelských zdrojů chápe i roli islámu v plánech Iluminátů na zahájení 3. světové války.“

Ako zdroj je uvedený web Your News Wire, ktorú novinársky fact-check projekt Politfact charakterizuje ako „stránku spojenú s falošnými správami“, pričom analyzuje konkrétnych viacero nepravdivých a nebezpečných tvrdení zverejnených týmto webom.  

Propagandu zameranú proti suverenite Ukrajiny prináša článok s názvom Ukrajinizace, tedy nacizace a fašizace střední Evropy pod taktovkou Sorose rychle pokračuje. Text bez uvedeného zdroja a autora okrem iného uvádza aj takéto tvrdenia: "Zelenského propuštění lupiči a vrazi vybavení Ukrajinskou armádou smrtonosnými zbraněmi a sorosovými platebními kartami se přesunují do předem připravených pozic, kde na jejich počest místní kolaboranti vyvěšují žlutomodré vlajky státu bez uznaných hranic a tedy anektuji další a další území."

 

Dezinformácie spojené s pandémiou ochorenia covid-19 a ďalšími témami zdravia

V článku s názvom  Když jim prošlo 9/11, myslí si že jim projde i covid-19 a Velký digitální restart sa napríklad dočítame „Planetární hysterie zvaná karanténa, která obsadila virus Covid-19 do role nové, postmoderní černé smrti, byla už přesvědčivě vyvrácena.“ 

Ako zdroj uvedených tvrdení sa v texte uvádza opäť kremeľská propagandistická televízia RT (Russia Today)  ale napríklad aj stránka Malcloma Kendricka. Stránka Rational Wiki, ktorá mapuje dezinformácie a konšpiračné teórie, konštatuje, že Kendrick je "praktický lekár, autor konšpiračných teórií, popierač oficiálneho poznania o zdravotných účinkoch cholesterolu a zástanca nízkosacharidovej diéty. Preslávil sa najmä kontroverzným tvrdením, že vysoká hladina cholesterolu v krvi nezvyšuje riziko srdcových chorôb. Kendrick nemá rád lekársku komunitu a je spojený s pseudovedeckým Inštitútom pre prírodné liečenie a píše články pre sieť RT (bývalá Russia Today)."

Ďalší článok, ktorý šíri konšpiračné teórie o pandémii, má názov Proč už nejsou Gates a Soros dávno ve vyšetřovací vazbě? Uvádza sa v ňom napríklad: „Členové Good Clubu a zadavatelé zakázky na moderní biologickou zbraň Covid-19, která drtí lidstvo zatím desítkami milionů nakažených a miliony mrtvých, ačkoliv byli zpravodajskými veterány v USA identifikováni a usvědčeni ze zločinů proti lidskosti, stále běhají na svobodě a chystají se vypouštět po úspěšných testech další, mnohem smrtonosnější viry v rámci své strategie depopulace a zotročení zbytku lidí nanovakcínou.“ V tomto texte nie je uvedený žiadny zdroj šokujúcich informácií, ako ani jeho autor. 

Do kategórie klamlivých informácií o zdraví a medicíne patrí aj článok Pět největších lží o Ebole. V článku nájdeme tvrdenia ako: „Moderní verze viru Ebola, který momentálně agresivně cirkuluje, může být ve skutečnosti bioinženýrský virus, podle jednoho vědce, který o tom napsal příběh na přední straně nejznámějších liberijských novin.“ Medzi zdroje týchto šokujúcich správ patria notoricky známe konšpiračné stránky ako Natural News alebo Life Site News.

Britský think tank Institute for Strategic Dialogue venoval portálu Natural News analýzu, v ktorej sa uvádza: "Natural News je portál známy ako zdroj dezinformácií týkajúcich sa zdravia aj politiky." Organizácia Politifact odhaľujúca dezinformácie a lži o stránke píše: „Natural News je webová stránka zameraná na boj proti očkovaniu, propagujúca konšpiračné teórie a falošné správy.“

 

Screenshoty


https://www.tydenikobcanskepravo.cz/


https://www.tydenikobcanskepravo.cz/2020/09/proc-uz-nejsou-gates-soros-davno-ve.html 

https://www.tydenikobcanskepravo.cz/2014/10/pet-nejvetsich-lzi-o-ebole.html


https://www.tydenikobcanskepravo.cz/2020/07/skandalni-odhaleni-vysokeho-dustojnika.html 


https://www.tydenikobcanskepravo.cz/2022/03/ukrajinizace-tedy-nacizace-fasizace.html


https://www.tydenikobcanskepravo.cz/2020/09/kdyz-jim-proslo-911-mysli-si-ze-jim.html 

 

Zhrnutie

Wesbtránka TOP News Rokytka prináša široké spektrum nebezpečnej politickej propagandy, lživých informácií, konšpiračných teórií a medicínskych hoaxov. Ako zdroje používa konšpiračné média, v niektorých prípadoch, naopak, akýkoľvek zdroj informácií chýba. Webstránka nedodržiava základné štandardy novinárskej práce. Vzhľadom na všetky tieto skutočnosti možno stránku charakterizovať ako klamlivú a nebezpečnú pre informačný priestor.