menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: www.idemvolit.sk

Skóre udelené komisiou: 9,2

Posudok vypracoval: Tomáš Kriššák

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. 

  • Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. "vyrovnávanie si účtov", hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Podrobnejšie zdôvodnenie

  • Portál obsahuje rôzne nepravdivé alebo zavádzajúce informácie o politických stranách na Slovensku. Publiku dodáva čiernobiele a zavádzajúce videnia sveta podľa šablón rôznych prebratých konšpiračných teórií. Osobitnou časťou je podstránka, ktorá obsahuje manipulatívne rady pre publikum, koho z politickej reprezentácie voliť a komu sa vyvarovať. Admin prakticky nerieši iný rozmer politiky, ako rôzne polarizujúce atribúty politiky, ako migrácia, či postoje k ruskej zahraničnej politike.

Príklady článkov

Upozornenie: Tieto príklady slúžia iba na ilustráciu obsahu daného webu. Nie sú jediným a výlučným podkladom pre hodnotenie komisie. 

Na stránke napríklad nájdeme nepravdivú informáciu o tom, kto a ako organizoval protesty Za slušné Slovensko. Článok tvrdí, že za organizáciu zaobstarali slovenskí oligarchovia, mimovládky a Pavol Demeš.


Ako to bolo naozaj? Katarína Nagy Pázmány,  jedna z hlavných organizátorov iniciatívy Za slušné Slovensko, v rozhovore pre Denník N uviedla, že o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa dozvedela ráno 26. februára 2018. "Povedali to [v rádiu] ako suchú informáciu [...] akoby sa nič vážne nestalo. [...] Zdalo sa mi absurdné, že sa všetko neprerušilo a nerozprávalo iba o tom." Svojmu manželovi Petrovi Nagyovi povedala, že ak s tým nikto nič neurobí, tak to budú musieť urobiť oni. "A tak sme sa dostali k organizovaniu pochodu." Udalosť na Facebooku k spomienkovému pochodu za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú vytvoril jej manžel. Pri organizovaní sa spojili s organizátormi Veľkého protikorupčného pochodu z apríla 2017) študentmi Dávidom Strakom, Karolínou Farskou a ďalšími občianskymi aktivistami. Následne sformovali občiansku iniciatívu pod názvom Za slušné Slovensko a pokračovali v organizovaní protestov, v ktorých vláde Roberta Fica predložili viaceré požiadavky týkajúce sa najmä riadneho vyšetrenia vraždy a káuz, o ktorých informoval Kuciak vo svojich článkoch.Portál publikuje aj nepravdivé konšpiračné teórie, ktorými obhajuje Mariána Kotlebu (ĽSNS). Jeden článok s prvkami antisemitizmu napríklad tvrdil, že izraelsko-americká lobby na Slovensku si vybrala Štefana Harabina, aby sa prezidentom nestal Kotleba. Anonymný autor článku šíri ničím nepodložené tvrdenia, napríklad: "V roku 2014 sa tajné služby dostali k rozhovorom Kotlebovcov o tom, keď Kotleba rozprával o tom, že bude kandidovať za prezidenta SR. V tej chvíli dostala americko-izraelská lobby veľkú ranu a musela vymyslieť plán, ako toto prekaziť. Vedeli, že Kotleba by s veľkou pravdepodobnosťou vyhral prezidentské voľby a vedeli, že jeho vzťah voči Izraelu nie je pozitívny. Vtedy začali vyberať vhodnú konkurenciu pre Kotlebu. Našli práve Harabina, ktorý sa už v minulosti opakovane osvedčil, čo sa týka loyality voči Izraelu a Židom, nakoľko aj Harabin má Židovský pôvod. Izrael má na Slovensku veľmi veľký vplyv, štát využíva jeho služby v zdravotníctve, tajných službách." Obsah článku je nepravdivý.