menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: http://www.pokec24.cz/

Skóre udelené komisiou: 9,2

Posudok vypracoval: Tomáš Kriššák

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. 

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.


 

Podrobnejšie zdôvodnenie

Stránka pokec24.cz nemá zverejnené údaje o svojich prevádzkovateľoch a prispievateľoch. Web produkuje články, pod ktoré sa podpisujú rôzne anonymné pseudonymy a pri svojej produkcii textov vychádzajú z rôznych nedôveryhodných zdrojov.

Stránka preberá obsah zo zdrojov, ako sú iné dezinformačné portály,i rôzne výroky a statusy politikov, ktoré nie sú spredvádzané žiadnym ďalším textom, ktorý by napríklad tvrdenia politikov vystavil verifikáci, alebo by čitateľom ponúkal kontext.

Takto podaný obsah je problematický v prípade, že politici generujú výroky, ktoré sa rozlišujú s realitou a okrem nepresností, či neprávd obsahujú aj rôzne nepravdivé konšpiračné tvrdenia. Pre dôveryhodné médium je neakceptovateľné, aby dávalo politikom nekritický priestor. Na stránke Pokec24 je takáto technika štandardom.

 

Príklady článkov

Upozornenie: Tieto príklady slúžia iba na ilustráciu obsahu daného webu. Nie sú jediným a výlučným podkladom pre hodnotenie komisie.


Zelenskyj u tyče - portál nekriticky prebral príspevok od syna Donalda Trumpa, ktorá zobrazuje ukrajinského prezidenta Volodymira Zelenského ako striptérku, ktorej hádže k nohám peniaze americký prezident Joe Biden. Cieľom tohto príspevku je nekriticky prebrať kritické a nepravdivé tvrdenia syna bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Jr.

Seriózne médium by podobnú hahagandu postavenú na nepravdivých informáciach nepublikovalo. Podobný obsah je na stránke len preto, že spadá do celkového mentálneho nastavenia anonymných prispievateľov tohto webu, ktorí majú silný antizápadný sentiment a neváhajú zobrazovať konflikt Ruska voči Ukrajine v tónoch propagandy, ktorá obhajuje agresiu voči napadnutej Ukrajine.
Vstup Finska do NATO vrátí Finsko do válečného stavu s Ruskem - text je nekriticky prebratou správou, ktorá reprodukuje postoje ruskej zahraničnej politky. Informácie v článku sa nezakladajú na realite a objektívnych skutočnostiach, len odrážajú vyhrážky Ruska voči Fínsku. Aj v tomto prípade ide len o ďalšie nekritické reprodukovanie ruskej propagandy, ktorá je vzhľadom na prebiehajúcu zločinnú inváziu voči Ukrajine mimoriadne vážna.