menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu: https://www.ezopress.sk/

Skóre udelené komisiou: 9,2

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia. Nevzťahuje sa na tradičné alternatívne spôsoby liečby, propagáciu zdravého životného štýlu, prírode blízkych postupov a podobne.

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Základná charakteristika

Webstránka Ezopress ponúka „články o zdraví, ezoterike, duchovnom rozvoji a za pravdu v medicíne“. Tematicky sa zverejnené texty venujú oblastiam ako ezoterika, duchovno, alternatívna medicína, ľudové liečiteľstvo, stravovacie a životné štýly ale aj konšpiračným teóriám a sprisahaniam. Stránka nemá transparentnú redakčnú štruktúru, nie sú na nej uvedené zodpovedné osoby ani vlastník. Jediným kontakt je emailová adresa ezopress@gmail.com

Texty v mnohých prípadoch nemajú uvedené mena ani identity autorov, často ide o kompiláty textov z iných webov podobného zamerania. Na konci každého článku čitateľ nájde text, ktorým sa autori webu snažia zbaviť zodpovednosti za jeho obsah: „Všetky informácie uvedené na stránkach EZOpress sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie.“

Propagácia šarlatánskych spôsobov liečby, ohrozovanie zdravia, konšpirácie a zdroje s nízkou kvalitou

Onkologické ochorenia

V sekcii „Onkologické ochorenia“ sa nachádza viacero príspevkov, ktoré obsahujú nepodložené tvrdenia o liečebných postupoch, konšpiračné teórie a útoky na štandardnú medicínu a jej predstaviteľov. Texty tiež prinášajú návody, ktoré môžu ohroziť liečbu a zdravie pacientov.  

Článok s názvom Olejovo-bílkovinová strava Dr. Budwig léči rakovinu a jiné nemoci propaguje vedecký neoverený spôsob liečby rakoviny pričom obsahuje aj pasáže, ktoré pacientov priamo odrádzajú od štandardnej liečby: „Většina pacientů však začne s konvenčními terapiemi, tzn. ozařováním a chemoterapií, a teprve tehdy, když selžou, pokouší se o vyléčení jinými způsoby. To znamená něco ve smyslu: teď uděláme tři cykly chemoterapie, pak 30x ozařování, a když se tumor zmenší, můžeme vždycky ještě udělat nějakou jinou terapii. Bohužel škody napáchané chemoterapií a hlavně ozařováním jsou tak velké, že ve značném počtu případů již nejdou napravit.“

Článok nabáda pacientov, aby pred zahájením konvenčnej a vedecky overenej liečby uprednostnili alternatívne spôsoby, konkrétne diétu Dr. Budwig. V samotnom texte sa uvádza, že je to metóda „na celém světě známá svými úspěchy v léčbě nemocných rakovinou pomocí systému olejovo-bílkovinové stravy.“

Stránky prestížnej organizácie pre výskum a šírenie povedomia o rakovine Cancer Research UK o tejto diéte uvádzajú okrem iného aj toto: „Neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by potvrdili účinnosť tejto diéty v liečbe rakoviny. Dr. Nudwig napísala viacero kníh a textov o tejto metóde, ale nikdy nepublikovala žiadnu vedeckú prácu ani výskum vo vedeckých žurnáloch.“ 

Podobným príkladom je článok s názvom Dr. Tullio Simoncini: Rakovina je huba!, ktorý propaguje nepotvrdenú liečebnú metódu: „Podľa vedeckých úvah Dr. Simonciniho spôsobuje rakovinu  kolónia húb typu CANDIDA a jediným užitočným liečivom, ktoré máme v súčasnosti k liečbe rakoviny je jedlá sóda.“

„Metóda dr. Simonciniho vychádza z 'klasického' onkologického prístupu priamej liečby rakoviny a to dokonca aj v pokročilých štádiách. Miera úspechu tejto metódy je v priemere okolo 90 %,“ tvrdí portál. 

Súčasťou textu sú aj konšpiračné teórie o sprisahaní „spolitizovaných univerzitných štruktúr, inštitúcií a vedeckých kapacít“, ktoré vraj bránia rozvoju nových metód liečenia rakoviny. Samotná metóda Dr. Simonciniho pritom nemá oporu vo vedeckých publikáciách ani nezískala uznanie odborných inštitúcii. 

Magazín Healthline, ktorý sa zaoberá rôznymi aspektami prevencie a zdravia vo svojom texte s názvom „Debunking the ‘Cancer Is a Fungus’ Myth“ uvádza: „Mýtus, že rakovina je huba, má svoj pôvod pravdepodobne u talianskeho lekára menom Dr. Tullio Simoncini. Simoncini je zodpovedný za niekoľko neoverených teórií súvisiacich s rakovinou, vrátane toho, že rakovina je huba a mala by sa liečiť intravenóznym hydrogénuhličitanom sodným. Keďže jeho tvrdenie bolo úplne odlišné od postupov štandardnej medicíny niektoré spravodajské kanály, stránky a sociálne médiá mu začali venovať pozornosť, čo umožnilo nekontrolované šírenie tejto teórie.“

Stránka Cancer Research UK k tomu dodáva: „Neexistuje však žiadny dôkaz, ktorý by dokazoval, že táto teória je pravdivá. Naopak, veľa dôkazov – siahajúcich minimálne do roku 1902 – ukazuje, že rakovina začína chybami v postihnutých bunkách. 'Jednoduchým riešením' podľa spomínanej metódy je vstreknutie sódy bikarbóny (hydrogenuhličitan sodný) do nádorov. Toto však nie je liečba používaná ani na liečbu preukázaných plesňových infekcií, nieto rakoviny. Naopak, existujú dobré dôkazy o tom, že vysoké dávky hydrogénuhličitanu sodného môžu viesť k vážnym – až smrteľným – následkom.“

Oba tieto texty zo stránky Ezopres predstavujú propagáciu vedecky neoverených metód liečby, a čo je ešte horšie, spochybňovanie štandardných postupov súčasnej medicíny, ktoré môže vážne ohroziť zdravie a život pacientov.  

Očkovanie

Medzi ďalšie príklady textov, ktorými stránky Ezopres prispievajú k ohrozovaniu zdravia čitateľov sú články zamerané na vyvolávanie obáv z vakcinácie. Článok s názvom Grafén vo vakcínach pripravuje telo na príjem signálov vysielaných prostredníctvom 5G okrem iného tvrdí: 

„Španělská studie zjistila, že vakcína společnosti Pfizer obsahuje vysoké množství toxického oxidu grafenu, ale mainstreamová média i farma společnosti to ostře odmítají jako hoax. Jenže čínští vědci již v roce 2016 publikovali vědeckou studii, která prokázala, že oxidy grafenu fungují jako naprosto výjimečný vakcinační stimulant děsivého charakteru! Grafen rozbíjí buňky, ničí mitochondrie a tím spouští naprosto bezprecedentní poplach imunitního systému! Grafen ale může způsobit těžké krevní sraženiny, záněty v orgánech, může poškodit neurální sítě v mozku a v neposlední řadě z vás dělá chodící ID průkaz!“

Informácie o prítomnosti grafénu vo vakcínach boli opakovane vyvrátené odborníkmi, viac informácii o pôvode hoaxu sa možno dočítať napríklad v článku denníka SME.

Lži o očkovaní obsahuje aj článok s názvom Čo sa deje s krvou po vakcinácii. Uvádza sa v ňom napríklad: „…ke škodlivé genetické změně dochází téměř okamžitě po očkování, protože materiál vakcíny, genetický přeprogramovací materiál, putuje krevním řečištěm a během několika minut napadne všechny buňky těla a trvá jen několik oběhových cyklů, než se usadí ve všech buňkách těla očkované osoby … Očkování je škodlivé na úrovni genetické destrukce i jedinou dávkou. Proto trvám na tom, aby se lidé nenechali očkovat, protože účinky jsou nevratné … Součástí cílů genetických změn vakcín je jednak sterilizace populace a jednak změna buněčně-neuronální biochemie s cílem snížit nebo odstranit empatii a potřebu duchovnosti lidské bytosti.“

Pri pátraní po zdroji tohto textu som prišiel k zdroju citátu, ktorým je preklad zo stránky s názvom Swaruu. Tá vo svojom popise uvádza:  "Swaruu z Erry bola mladá mimozemská dáma z Taygety, Plejád, ktorá nadviazala písomný aj osobný a takmer každodenný online kontakt od decembra 2017 do apríla 2020 s autormi stránky Robertom a Gosiou."

Na prvý pohľad máme dočinenia so zdrojmi mimoriadne nízkej kvality, na základe ktorých stránka Ezopres šíri neodôvodnený strach. Web publikuje medicínske hoaxy a odrádza pacientov od štandardnej liečby či od preventívnych zdravotníckych intervencií. 

Stránka Ezopres odkazuje aj na ďalšie weby, ktoré sú komisiou Konšpirátori.sk zaradené medzi nedôveryhodné, napríklad wmmagazin.cz, slobodnyvysielac.sk, slobodavockovani.sk či casopis-sifra.cz.

Screenshoty

 

 

Záver

Stránka Ezopres čerpá, preberá a propaguje informácie zo zdrojov nízkej kvality, z konšpiračných a nedôveryhodných médií pričom opakovane zdieľa aj medicínske hoaxy a informácie, ktoré majú potenciál poškodiť zdravie a odradiť pacientov od štandardnej liečby. Stránka sa snaží zbaviť zodpovednosti za zverejnený obsah, nezverejňuje autorov článkov ani vlastníkov webu.