menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: http://svobodnenoviny.eu/ 

Skóre udelené komisiou: 9,3

Posudok vypracoval: Pavol Hardoš

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia. 

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a "bludy", ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. 

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Podrobnejšie zdôvodnenie

Svobodné noviny sľubujú byť „bez cenzúry“, čo už pri alternatívnych médiách spravidla znamená jediné: uverejníme čokoľvek, bez záruky kvality a pravdivosti. Svobodné noviny v ničom nevybočujú z radu štandardných dezinformačných médií, prinášajú zmes bludov, lží, emocionálnych manipulácii a clickbaitov, ktoré nemajú oporu vo faktoch a rozplynú sa pri najmenšej snahe o overenie.

Ako o sebe samotné píšu, sú to „nezávislé internetové noviny snažící se poskytnout čtenářům především informace, které vyváží to, co slyší v médiích hlavního proudu. Je na každém z nás, jaké ponaučení si z toho vezmeme a čemu v celém matrixu uveříme…“. Celý citovaný popisok je na webe napísaný prečiarknutým fontom, nevedno preto nakoľko ho máme brať vážne (popisok, aj web samotný).

Veľkú časť obsahu podpisuje anonymný admin, ďalšie texty sú aj s uvedenými autormi (nie je jasné, či ide o texty písané výlučne pre tento portál, alebo sú len prevzaté) – väčšinou osobami pohybujúcimi sa v alternatívnej, resp. dezinformačnej sfére, alebo politikmi na extrémnej časti českého politického spektra (Okamura, Konečná).

Čomu v celom matrixe veria samotní čitatelia posúdiť nemožno, ale zo samotnej štruktúry stránky môžeme ľahko vypozorovať, čo považujú za určujúce témy autori webu: okrem rubrík „Z domova“ a „Ze světa“ sa môžete prekliknúť aj priamo k téme „Uprchlická krize“, „Zdraví“, „Záhady a exopolitika“ a napokon aj „Konspirace“. Je to veľmi nápomocné delenie aj pre kritického čitateľa, lebo nám stránka vlastne dopredu ukazuje, nakoľko ju vôbec môže niekto brať vážne.

V sekcii „uprchlická krize“ nájdete emocionálne podfarbené strašiace správy alebo úplne dezinformácie o utečencoch a migrácii všeobecne, ktoré už patria medzi žánrovú klasiku tohto typu médií. Výberom a rámcovaním správ mimo ich kontextu, zacieleným skreslením alebo úplným vymýšľaním si, stránka vyvoláva v čitateľoch strach a potvrdzuje ich najhoršie predsudky. Cieľom je mobilizácia nenávisti.

V sekcii „zdraví“ by ste pred niekoľkými rokmi našli správy spochybňujúce očkovanie proti chrípke, tuberkulóze, HPV, či lži o fungovaní očkovania ako takého, ale nájde sa priestor aj na strašenie „toxickými GMO pesticídmi“ (sic!) v tele plodu, alebo vyzdvihovanie vedecky nepodložených alternatívnych (prirodzených) liečiv na rakovinu. V súčasnosti sa správy v sekcii zdravie venujú takmer výlučne dezinformáciám o covide a odrádzajú od očkovania proti nemu. 

V sekcii „Záhady a exopolitika“ sa môžete dočítať o torch stretnutiach prezidenta Eisenhowera s mimozemšťanmi, o posolstvách v kruchoch obilia, o morských pannách vytiahnutých z jazera, alebo o ufách likvidujúcich chemtrails. 

Tu by sa výpočet bludov a hodnotenie webu mohlo aj skončiť, ale ešte nám ostáva sekcia „Konspirace“. Tu Bill Gates stále popiera, že očkovanie je nástrojom na čipovanie ľudí, a tu David Icke, známy konšpirátor a propagátor teórie o „reptiliánoch“ ovládajúcich ľudstvo vraví, že koronavírus je monštrózny podvod elít, tu zase kráľovná Alžbeta pri svojom vianočnom prejave vyslovila aj varovanie pred „Veľkým Resetom“, teda plánom elít podmaniť si ľudstvo (ešte viac, asi).

Napokon ešte na webe nájdete aj staršiu sekciu „Duchovno“, kde sa vedú rozpravy napríklad o tom, či má pápež František ducha antikrista. Odpoveď vám neprezradím.

Pozrime sa radšej na dva konkrétne lživé články.

Obrázok, na ktorom je textAutomaticky generovaný popis

http://svobodnenoviny.eu/sef-kliniky-v-chemnitzu-spachal-sebevrazdu-a-napsal-vakcina-proti-covidu-19-je-genocida/

Smrť šéfa kliniky v nemeckom meste Chemnitz bola zneužitá odporcami očkovania, ktorí skoro hneď po jeho smrti vypustili falošnú správu, že v údajnom liste na rozlúčku varuje pred genocídou spôsobenou očkovaním proti covidu a že už sa na to nemôže pozerať. Článok tieto lživé zahraničné správy nekriticky preberá.

Ako upozornila aj agentúra Reuters, tieto správy sa nezakladajú na pravde. Podľa oficiálnych informácii nezanechal doktor Jendges žiaden list na rozlúčku a v minulosti sa vyslovoval za očkovanie proti covidu. 

--

http://svobodnenoviny.eu/ceska-lekarka-pracujici-v-nemecku-varuje-svet/ 

V článku z roku 2017 česká lekárka „varuje svet“ pred migrantami. Text je prevzatý a preložený z už nefunkčného portálu nevo.news (web archiv), ktorý písal o doktorke v Nemecku. Pri preklade sa z nej stala česká lekárka pracujúca v Nemecku, hoci v pôvodnom texte o jej národnosti nebolo priama zmienky a v texte hovorí o „našej“ nemeckej povahe.

Predpoklad prekladateľa zrejme bol, že takto to bude českému obecenstvu znieť dôveryhodnejšie, a zároveň, že si nevšimnú zjavný paradox o imigrantke, ktorá varuje pred migrantami.

Niežeby na tejto nepoctivosti záležalo, nakoľko aj pôvodný text je zjavnou fabuláciou, anonymným osobným svedectvom, ktoré nie je podopreté o žiadne overiteľné fakty, ale len dojmy a reprodukciu predsudkov. Hoci je pôvodný text z roku 2017, verzia takéhoto varovania kolovala internetom už v roku 2015 a podľa portálu Snopes sa nedá doložiť, že ho napísala skutočná lekárka. Ide doslova o žáner „jedna pani povedala“. Varujúce „svedectvo“ anonymnej doktorky je účinným nástrojom politickej propagandy, nakoľko tu slúži len na mobilizáciu protimoslimskej nenávisti.