menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://veksvetla.cz/

Skóre udelené komisiou: 9,5

Posudok vypracoval: Pavol Hardoš

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisia k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia. 

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia.

Podrobnejšie zdôvodnenie

  • Stránke sa darí pokrývať takmer celé spektrum nedôveryhodného a pochybného obsahu, od politických a zdravotných konšpirácii, až po pseudovedecké nezmysly a „new age“ konšpirácie a ezoteriku. 
  • Web propaguje homeopatiu a šíri konšpiračné teórie o „farma priemysle“. S nástupom pandémie sa do popredia dostáva obsah spochybňujúci vedecké poznanie o povahe koronavírusu, účinnosti očkovania, alebo nosenia rúšok.
  • Web má tiež samostatnú rubriku o ezoterike, kde sa venuje pseudovedeckým teóriám o astrológii, alchýmii, alebo aj klasickým „paranormálnym“ udalostiam o bioenergii, duchoch, kruhoch v obilí či telepatii. Web tiež propaguje Davida Ickeho, svetoznámeho konšpirátora, podľa ktorého svet riadi podobu-meniaca rasa reptiliánov.

Príklady článkov

Upozornenie: Tieto príklady slúžia iba na ilustráciu obsahu daného webu. Nie sú jediným a výlučným podkladom pre hodnotenie komisie.


Obrázok, na ktorom je text, jedlo, chod

Automaticky generovaný popis

Príkladom úplne vymysleného článku je text prevzatý zo zahraničného portálu YourNewsWire, ktorý je známy zverejňovaním vymyslených správ, o údajnom priznaní bývalého agenta CIA, ktorý na smrteľnej posteli odhalil, že Svetové obchodné centrum (WTC), zničené teroristickými útokmi 11. septembra 2001, v skutočnosti vyhodila do vzduchu CIA. Tézy o údajnej riadenej demolácii WTC už patria k akémusi populárnemu folklóru, opakovanému v mnohých verziách, ale sú to úplne nepodložené a mnoho ráz vyvrátené teórie. Pozri tiež debunk na webe Snopes. Web Věk světla prevzal z rovnakého zdroja aj podobný príbeh o údajnom agentovi britskej tajnej služby, ktorý sa mal na smrteľnej posteli priznať k vražde princeznej Diany. 

 

Obrázok, na ktorom je text, trávnik, snímka obrazovky

Automaticky generovaný popis

Tretí článok, v rozpore so známym vedeckým poznaním a bez akýchkoľvek dôkazov, tvrdí, že prejavy nákazy covid-19 sú v skutočnosti príznaky choroby z ožiarenia, ktorému má (zrejme) napomáhať aj rozšírenie 5G sietí. Článok tu mieša viacero nepodložených tvrdení, ktoré môžu znieť povedome, napríklad pripája aj tézu, že bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom propagovaný liek Hydroxychloroquine (používa sa proti malárii a má aj protizápalové účinky, ale klinické štúdie nepreukázali žiadnu efektivitu pri liečbe covidu – nehovoriac už nič o radiácii) môže na takúto otravu zaberať, ale linkuje aj niekoľko téz o tom, že žiadne vírusy vlastne neexistujú.

 

Skoro sa žiada povedať, že toto snáď nepotrebuje komentár, ale predsa: Článok, ktorý začína priznaním autora, že už sa mu na túto tému pred pár rokmi snívalo, stavia svoju tézu o satanstve Clintonovcov predovšetkým na tom, že dcéra manželov Clintonovcov, Chelsea Clinton, bola údajne odfotená s obráteným krížikom zaveseným na krku, a že si mala vymeniť na Twitteri niekoľko tweetov s kontom Cirkvi Satanovej. 

Cirkev Satanova je samozrejme paródiou na organizované náboženstvo združujúcou prevažne skeptických ateistov, čo však nebráni rôznym konšpirátorom tváriť sa, že ide o skutočnú a nebezpečnú organizáciu.