menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL webu:  https://orgo-net.blogspot.com/ 

Skóre udelené komisiou: 9,7

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia. Nevzťahuje sa na tradičné alternatívne spôsoby liečby, propagáciu zdravého životného štýlu, prírode blízkych postupov a podobne.

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Základná charakteristika

Orgo-net sa označuje ako „blog alternativních informací, zejména o umělém počasí, ale i aktuálních událostech“. Autor webu vysvetľuje: „Aby nebyl omyl, toto není žádná webová stránka nějakého spolku, ale soukromý blog, kde jsem současně adminem i vším ostatním.“

„Tento blog vznikl v podstatě proto, že  zhruba před sedmi lety nebylo kam vyvěsit články o chemtrails a modifikacích počasí, které mě velice zaujaly. O chemtrails mě poprvé informoval Zvědavec, kde se výjimečně o nich objevil článek,“ popisuje autor webu. 

Osoba, ktorá spravuje obsah webu, nezverejnila svoju identitu. Hlási sa ku konšpiračným teóriám ako chmetrails a ako svoju inšpiráciu uvádza stránku Zvedavec, ktorú projekt Konšpirátori.sk zaraďuje medzi nedôveryhodné. Web zverejňuje aj neoverené správy a hoaxy na témy vakcinácia, pandémia, UFO, alternatívna liečba, Nový svetový poriadok, sprisahania politického charakteru a mnohé ďalšie.

Dezinformácie o pandémii a očkovaní, medicínske hoaxy

V poslednom období je najviac textov venovaných pandémií a súvisiacim témam, ako je testovanie, liečba covidu-19, očkovanie, pričom väčšina článkov podporuje alebo propaguje konšpiračné teórie o sprisahaní vedcov, farmabiznisu, politikov či médií. Stránka čerpá z nedôveryhodných zdrojov.

V texte s názvom Výsledky covid testů jsou předem určeny podle použité špejle autor napríklad rozvíja teóriu o tom, že testy určené na detekciu ochorenia covid-19 sú distribuované z vopred pripraveným výsledkom. „Zdravotní sestra v práci tajně vyfotila výtěrové špejle používané na testy, u nichž je předem dán výsledek,“ uvádza sa v článku, pričom ako zdroj je uvedený web v anglickom jazyku State of Nation

Projekt Media Bias o tejto stránke uvádza, že je to zdroj s nízkou dôveryhodnosťou: „State of Nation je stránka založená v roku 2012, venuje sa propagande a konšpiračným teóriám, ktoré majú blízko k extrémne pravicovej politike. Stránka je postavená na nedôveryhodných zdrojoch, klamlivých správach a chýba jej akákoľvek transparentnosť." 

Podobným príkladom je text s názvom  Vakcína Pfizer proti covidu-19 zabila v Izraeli 40x více starých lidí, než by zabil samotný virus. V článku sa napríklad uvádza: „Experimentální vakcína proti koronaviru (covidu-19) od Pfizeru, která byla chvatně nasazena do výroby a distribuce díky Trumpovu programu Operace Warp Speed, zabíjí daleko více starých lidí, než by zabil takzvaný 'virus' sám.“

Zdrojom textu je stránka v anglickom jazyku s názvom Humans are Free, ktorá podľa projektu Media Bias tiež patrí ku konšpiračným webom s nízkou dôveryhodnosťou. Portál Humans are free prebral informácie z ďalšieho konšpiračného webu s nízkou kredibilitou s názvom Children's Health Defense, ktorý je podľa magazínu Scientific American „jedným z hlavných zdrojov dezinformácií o vakcínach“.

Medzi ďalšie zdroje, z ktorých čerpá text preložený na stránke Orgo-net, je web Natural News. Ten patrí v globálnom meradle k najväčším zdrojom dezinformácií, hoaxov a konšpirácií, zameriava sa na šírenie pseudovedeckých textov, medicínskych bludov, ale aj krajne pravicovú propagandu. Tento web analyzovali viaceré svetové média, ako napríklad Atlantic, Daily Beast a Mother Jones.

Medicínske hoaxy o liečbe rakoviny

Medzi dezinformáciami medicínskeho charakteru môžeme nájsť aj notoricky známu nevedeckú a nebezpečnú teóriu o tom, že rakovina je huba. Web Orgo-net ju propaguje v článku David Icke: Rakovina je houba, a je léčitelná!

Ako zdroj textu je uvedený nefunkčný odkaz na web známeho konšpiračného teoretika a dezinformátora Davida Ickeho, ktorý je známy okrem iného aj tým, že šíri teoriu o jašteroch, ktorí ovládajú našu planétu. Teóriu o tom, že rakovina je huba, nepodporujú žiadne kredibilné medicínske inštitúcie. Viac informácií k téme ponúka napríklad stránka Cancer Research UK.

Podpora ďalších konšpiračných médií

Stránka Orgo-net okrem zahraničných konšpiračných zdrojov propaguje aj dezinformačné médiá pôsobiace na území Čiech a Slovenska. Ako príklad môže poslúžiť správa o časopise Zem a vek: „Sledujte Zem a vek, nejlepší alternativní informace! Vřele doporučuji sledovat slovenský nezávislý web Zem a vek: velmi solidní věcné alternativní informace, profi zpracování, dle mě v současnosti nejlepší info!“

V tejto súvislosti je užitočné dodať, že stránku Zem a vek zaradil projekt Konšpirátori.sk medzi nedôveryhodné, pričom jeho majiteľ a šéfredaktor Tibor Eliot Rostas bol za svoj článok uznaný za vinného z hanobenia rasy a národa.

Screenshoty

 

 

Záver

Na základe uvedených príkladov vidíme, že anonymný autor stránok Orgo-net používa pomerné priehľadnú schému zdrojovania a preberania textov z konšpiračných webstránok z celého sveta, pričom propaguje široké spektrum konšpiračných teórií, hoaxov a správ s nízkou dôveryhodnosťou. Okrem medicínskych hoaxov a informácií, ktoré sú v rozpore so závermi svetových vedeckých inštitúcií, nájdeme na tomto webe aj hoaxy a konšpirácie politického charakteru, najmä teórie o najrôznejších sprisahaniach mocných, elít, politikov, médií a inštitúcií. Všetky texty sa vyznačujú zdrojmi s nízkou kredibilitou a mnohé majú potenciál ohroziť zdravie čitateľov, ale aj narušiť spoločenské štruktúry a demokratické princípy fungovania spoločnosti.