menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.hlavnespravy.sk/

Skóre udelené komisiou: 8,5

Posudok vypracovala: Dominika Hajdu

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

Zistené kritériá zaradenia na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé.
  • Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Podrobnejšie zdôvodnenie

Portál Hlavné správy je už niekoľko rokov rôznymi aktérmi na Slovensku identifikovaný ako šíriteľ dezinformácií a prokremeľskej propagandy.

V marci 2022 bola stránka dočasne zablokovaná Národným bezpečnostným úradom, ktorý využil mimoriadne právomoci v rámci opatrení súvisiacich s vojnou na Ukrajine. Web bol podľa NBÚ zablokovaný z dôvodu „škodlivej aktivity“, pod ktorú spadá aj šírenie závažných dezinformácií a iné formy hybridných hrozieb. Minister vnútra Roman Mikulec v reakcii na blokovanie portálu na svojej facebookovej stránke naznačil, že blokovanie bolo okrem iného podnietené šírením dezinformácií o utečencoch.

Šírenie dezinformácií na stránke Hlavných správ bolo od existencie portálu v roku 2014 zdokumentované niekoľkokrát a na rôzne témy:

  • Genéza šírenia dezinformácií, proruských naratívov a konšpiračných teórií bola spracovaná napríklad Jurajom Smatanom alebo Vladimírom Šnídlom.
  • V roku 2018 sa voči článku Hlavných správ ohradila KBS za prekrútenie ich vyjadrení tak, aby zneli ako kritika štandardných médií.
  • Portál Antipropaganda, ktorý pravidelne upozorňoval na pochybný obsah, identifikoval napríklad  dezinformácie prispievajúce k šíreniu homofóbie či podkopávaniu dôvery v EÚ.
  • auguste 2022 portál Infosecurity upozornil na zdieľanie konšpiračnej teórie a dezinformácií o pôvode covidu-19

Prispievatelia do portálu boli navyše dvakrát v podozrení z priamej spolupráce s Ruskom. V roku 2018 bola odhalená skutočnosť, že Rus, ktorý sa stretával s pracovníkmi ruskej mediálnej agentúry financovanej Kremľom, Rossija Segodnja, Jevgenij Paľcev, písal pre Hlavné správy prokremeľské a propagandistické články pod pseudonymom Eugen Rusnák. Posledný článok podpísaný týmto menom, ktorý sa dal na portáli nájsť, bol z roku 2020.

Druhým prípadom podozrenia spolupráce s Ruskom bolo video zverejnené Denníkom N v marci 2022, v ktorom zamestnanec ruskej ambasády verbuje prispievateľa do Hlavných správ, Bohuša Garbára, ktorý bol neskôr zadržaný, do služieb ruskej rozviedky GRU. Hlavné správy, vrátane majiteľa, sa po zverejnení od Garbára dištancovali, Denník N však zistil, že Garbár používal auto registrované na firmu Róberta Sopka, ktorý vlastní aj združenie vydávajúce Hlavné správy. Garbár tiež v minulosti daroval 10-tisíc eur extrémistickej strane ĽSNS.

Dezinformačný a manipulatívny obsah sa na portáli nachádza aj dnes. Portál vzhľadom aj názvom pôsobí ako médium, ktoré informuje o aktuálnom dianí a poskytuje spravodajský obsah. V sekciách „Z domova“ a „Zo zahraničia“ však strieda správy prebraté z tlačových agentúr s komentármi, ktoré zväčša nemajú autorov. Čitateľ môže nadobudnúť dojem, že číta spravodajstvo, často však konzumuje tendenčný obsah, ktorý je len názorom anonymných tvorcov.

Šírenie naratívov, ktoré súhlasia s proruskými a prokremeľskými záujmami je citeľné v časti „Zo zahraničia“. Články, teda komentáre, sú zväčša mierené proti západu, najmä USA, a pravidelne citujú ruských predstaviteľov. Články opomínajú alebo odvádzajú pozornosť od agresie Ruska a stavajú ho spolu so zvyškom sveta do role obetí „agresie USA“. Len v rámci jedného dňa (28. 1. 2023) boli v danej sekcii publikované minimálne štyri články, ktoré šíria ničím nepodložené, často ironické komentáre, ktorým cieľom je podkopávať dôveru v západné štruktúry a USA.

Príklady:

  • Článok o správe think tanku RAND s titulkom „Správa amerického RAND v plnej nahote odhaľuje falošnú politiku USA voči Kyjevu“ v úvode konšpiruje a podporuje prokremeľský naratív o nesamostatnosti Ukrajiny ignorujúci jej právo na sebaurčenie a o tom, že vojna iniciovaná a vedená Ruskom je v skutočnosti vojna „západu“: „Je zrejmé, že Ukrajina v súčasnej podobe nemá žiadne vlastné záujmy – slúži len ako baranidlo Západu proti Rusku.“

 

  • Článok „Moskva už nedôveruje žiadnym sľubom Američanov“ cituje a súhlasne komentuje protizápadné a aj nepravdivé a ničím nepodložené vyjadrenia ruských predstaviteľov, napr. Nikolaja Patruševa, generálneho tajomníka Bezpečnostnej rady RF: „Pokrok v špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine naznačuje, že Spojené štáty a NATO majú v úmysle pokračovať v úsilí o predĺženie tohto vojenského konfliktu a že sa už stali jeho účastníkmi,“ či  „Dnešné udalosti na Ukrajine sú výsledkom dlhoročných príprav USA na hybridnú vojnu proti Rusku a pokusom zabrániť vzniku multipolárneho sveta.“ Vyjadrenia opäť kopírujú vojenskú propagandu Ruska, ktoré sa snažia navodiť dojem, že ruská agresia na Ukrajine nie je dôsledok rozhodnutia Kremľa, ale reakcia na kroky Západu.