Formulár bol úspešne odoslaný
Ďakujeme.
URL adresa webu: https://www.youtube.com/@restart-sr1514
Skóre udelené komisiou: 8.2
Posudok vypracoval: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová
YouTube kanál Reštart SR je aktívny od októbra 2021 a za takmer tri roky svojej existencie uverejnil viac ako 800 videí a získal 22,7 tis. odoberateľov. YouTube kanál uverejňuje najmä videá, v ktorých Marek Šoun komentuje udalosti domácej a zahraničnej politiky. M. Šoun neskrýva svoju podporu strane Smer-SD a pred parlamentnými voľbami v roku 2024 natočil aj video, v ktorom predstavuje jedného z kandidátov tejto politickej strany.
Je legitímnym právom M. Šouna otvorene podporovať túto politickú stranu a komentovať politické dianie. Problematické je však to, že vo svojich videách šíri konšpiračné teórie o americkom finančníkovi Georgovi Sorosovi, manipulatívne naratívy v súlade s ruskou vojnovou propagandou a na označenie svojich politických oponentov používa vulgárny jazyk.
Ústrednou postavou videí je M. Šoun, ktorý v roku 2020 kandidoval do NR SR za stranu 99%, ktorá však nezískala ani tisícku hlasov. Predtým kandidoval do miestneho zastupiteľstva bratislavského Nového Mesta za stranu Právo a spravodlivosť. V roku 2022 pomáhal strane Smer-SD so zberom podpisov pod referendum o predčasných voľbách. Podľa jeho slov malo ísť o vlastnú iniciatívu a od strany za to nedostal ani cent. Počas pandémie covid-19 protestoval s ďalšími odporcami očkovania pred domom lekára Petra Sabaku, ktorý sa ako odborník vyjadroval v médiach k vývoju pandémie a stal sa jednou z najvýraznejších tvári očkovacej kampane. Prostredníctvom sociálnych sieti pozýval M. Šoun aj na protesty „proti Globalistom” alebo „za mier.” Na pochodoch za mier mali zaznievať naratívy ruskej vojnovej propagandy.
M. Šoun šéfoval občianskemu združeniu Boj proti kriminalite, ktorého členovia ponúkali pomoc občanom, ktorí stratili dôveru v policajný zbor. Niektorí členovia združenia mali nosiť pri sebe aj zbrane. Projekt Blbec.online upozornil na to, že spoločnosť Meta v minulosti zrušila M. Šounovi facebookový profil.
Video marek šoun...takto to začalo...pravda zvíťazí ❗️❗️❗️❗️ (25.3.2023) obsahuje zostrih filmu talianskej televízie Contro.tv, ktorý šíri lživé naratívy o napadnutí Ukrajiny v súlade s ruskou vojnovou propagandou. Televízia šírila nepravdivé vyjadrenia o koronavíruse a vakcínach a neskôr sa viac začala venovať téme ruskej vojenskej agresie na Ukrajine. „Z povahy videí jednoznačne vyplýva, že ide o hlásnu trúbu kremeľskej propagandy, pravdepodobne platenú z ruských zdrojov,“ napísal facebookový profil slovenského Ministerstva vnútra a pripomenul, že dlhodobým cieľom prokremeľských kanálov je ospravedlnenie ruskej invázie na územie zvrchovanej Ukrajiny, vytvorenie informačného chaosu a naklonenie verejnej mienky v prospech Ruskej federácie.
Video na kanáli Reštart SR začína nepravdami o udalostiach v Odese v roku 2014. Video tvrdí, že nacistické paramilitantné skupiny donútili dav protestujúci proti Kyjevskej vláde skryť sa v budove Domu odborov a skrývajúcich sa ľudí mali zaživa upáliť. Neskôr mali zavraždiť všetkých, ktorí požiar prežili.
Táto interpretácia udalostí je však zavádzajúca. Požiar Domu odborov bol výsledkom stupňujúceho sa násilia medzi pro-ukrajinskými aktivistami za ukrajinskú jednotu a pro-ruskými aktivistami za federáciu. Obe strany sa správali násilne. Vyšetrovacia skupina 2. máj tvorená 13 miestnymi expertmi prišla k záveru, že na oboch stranách boli niektorí ľudia na konflikt pripravení dopredu. Toto potvrdzuje aj monitorovacia správa OHCHR. Konflikt vedúci k požiaru spustil útok pro-ruských aktivistov na pokojný pochod futbalových fanúšikov na podporu jednotnej Ukrajiny. Požiar sa zrejme zapríčinili molotovové kokteily, ktoré používali obe strany. Kvôli tejto skutočnosti nie je možné jednoznačne určiť, ktorá strana oheň založila. Viaceré zdroje vrátane Centra pre analýzu európskej politiky vyvracajú tvrdenie, že ukrajinský nacionalisti nahnali ľudí do budovy a upálili ich zaživa.
Môže sa zdať, že M. Šoun zľahčuje závažnosť vojny aj vo videu z marca 2022. Mesiac potom, čo Ruská federácia napadla suverénnu Ukrajinu M. Šoun vo videu hovorí, že „na 80% Ukrajiny nie je vôbec vojna, nie je tam žiadny vojak.“
Divák môže nadobudnúť dojem, že M. Šoun považuje vojnu na Ukrajine za fiktívnu aj po zhliadnutí videa Marek Šoun z 30.6.2023. Vo videu M. Šoun ukazuje rukami úvodzovky, keď hovorí o vojne na Ukrajine. Aj takéto zľahčovanie vojenskej agresie je v súlade cieľom prokremeľskej propagandy.
V súlade s naratívmi ruskej vojenskej propagandy je aj Šounov výrok z mája 2023, ktorý sa snaží pripísať zodpovednosť za ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine USA a opomína skutočnosť, že medzinárodné právo porušila Ruská federácia: „treba zastaviť toto bratovražedné prelievanie krvi, ktoré podľa môjho názoru, či sa vám to páči alebo nie, majú na svedomí Spojené štáty americké.“
Pred parlamentnými voľbami v roku 2023 začali strany Smer-SD a Republika šíriť účelové správy o riziku manipulovania volieb. Niekoľko dní pred voľbami šíril takéto vyjadrenia aj M. Šoun: „Ja predpokladám, priatelia, že budú určite nejaké tie odchýlky a možno obrovské markantné rozdiely medzi mechanickým sčítaním hlasov a sčítaním štatistického úradu, pretože možno ESET znova spraví nejaký hodinový výpadok, na čo sme vždycky v každých voľbách zvyknutí a potom počas toho hodinového výpadku sú také obrovské čísla rozdielne, že až. Ale priatelia, ak by sa aj také niečo stalo a Zuzana Čaputová aj teraz v Amerike dostáva inštrukcie akoby mala zabrániť tomu, čo sa bude diať, pretože v tom prípade priatelia, ak by boli markantné rozdiely medzi štatistickým úradom a sčítaním, mechanickým sčítaním politických strán, pretože každá opozičná strana bude sčítavať podľa seba, tak myslím si, že 1. október je deň, kedy musia všetci Slováci vyjsť do ulíc.“
Spoločnosť Eset sa ohradila voči obvineniam z manipulácie: „Tieto tvrdenia sú úplné nezmysly, ktoré nemajú s realitou nič spoločné. Spoločnosť Eset voľby ani hlasy vo voľbách nespočítava a dáta súvisiace s voľbami nijakým spôsobom nevstupujú do našich systémov.“ Spoločnosť dodala, že Štatistický úrad SR, ktorý výsledky volieb spracováva, dokonca nepoužíva žiadny softvér, systém či bezpečnostný produkt od Esetu.
„Spoločnosť ESET sa nikdy nepodieľala a ani nepodieľa na procese sčítania ani sumarizácie výsledkov. Počítače, ktoré sa využívajú na sumarizáciu výsledkov v systéme ICVIS, sa bežne nepoužívajú a nie sú v nich inštalované žiadne iné softvéry okrem IVIS,“ potvrdil Štatistický úrad.
M. Šoun pravidelne nahrával videá s internetovou televíziou tvotv.sk, ktorá je na zozname webov s pochybným obsahom projektu Košpirátori.sk.
M. Šoun hanlivo označuje politikov a političky, s ktorými názormi nesúhlasí. Bývalého prezidenta policajného zboru Štefana Hamrana označil za „liliputa“, predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku za „štváča,“ „bruselského poskoka“ a „šušňošpárača“, bývalého ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera za „opilca,“ bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa za „opičáka“ a bývalého premiéra Eduarda Hegera za „mimoňa.“
Témou videí je aj bývalá prezidentka Zuzana Čaputová, ktorú M. Šoun bez dôkazov obviňuje z toho, že chcela zmariť parlamentné voľby a preto si šla do USA pre rady:
„Má strašné problémy s tým aká je nastávajúca politická situácia, aké sú politické preferencie a išla do Spojených štátov amerických stretla sa tam so Slovákmi, možno aj ujom Sorosom, mladším, pretože išla si pre... Podľa môjho názoru. Pre ďalšie rady, čo bude musieť robiť. Máme 12 dní do volieb, priatelia a ona potrebovala v týchto chvíľach získať cenné informácie zo Spojených štátov, čo treba ešte do tých volieb robiť, respektíve ako zmariť tie voľby. Toto je môj priatelia osobný názor, čo tam išla robiť Zuzana Čaputová a zvlášť aj na to OSN.“ Pri svojich obvineniach spomína aj amerického finančníka Sorosa, ktorý sa stal ústrednou postavou konšpiračných teórii.
YouTube kanál Reštart SR zdieľa najmä komentáre Mareka Šouna k aktuálnej politickej situácii. M. Šoun vo videách šíri šíri konšpiračné teórie o americkom finančníkovi G. Sorosovi, dezinformačné vyjadrenia a manipulatívne naratívy v súlade s ruskou vojnovou propagandou. Z uvedených dôvodov sme kanál Reštart SR zaradili na zoznam webov a YouTube kanálov so sporným obsahom projektu Konšpirátori.sk