menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: http://zvedavec.news/ 

Skóre udelené komisiou: 8,4

Posudok vypracoval: Pavol Hardoš

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia. 

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia.

Podrobnejšie zdôvodnenie

  • Podľa viacerých nezávislých analytikov je portál Zvědavec antisystémový web, šíriaci konšpirácie, dezinformácie a pro-ruskú propagandu.
  • Veľká časť textov na webe je prevzatých, ponúka zahraničné preklady, napr. z ruských dezinfowebov, alebo aj z anglo-jazyčných nedôveryhodných alebo konšpiračných webov, napríklad Zero Hedge alebo InformationClearingHouse. Medzi prekladané zdroje zdroje z angličtiny patria aj články zo Strategic Culture Foundation alebo Global Research – oba patria medzi weby pokladané za ruskú vplyvovú operáciu šíriacu dezinformácie a propagandu.
  • S príchodom pandémie koronavírusu portál tiež naskočil na vlnu šírenia dezinformácii a zľahčovania choroby, ako aj šírenia anti-vakcinačných lží a konšpirácii. Portál tu neobišiel ani klasikov žánru – ku koronavírusu sa tak vyjadruje aj David Icke (je to podľa neho vraj „monštrózny podvod elít“, tak aspoň hlásal koncom marca 2020), ktorý sa preslávil konšpiračnou teóriou, že svet v skutočnosti ovláda rasa podobu meniacich humanoidných jašterov (reptiliáni). 
  • Web sa prezentuje ako konzervatívne orientovaný – ku klasickým konšpiračným obavám o hlbinnom štáte (resp. štáte v štáte – „deep state“), Veľkom Resete („the Great Reset“), Novom Svetovom Poriadku („New World Order“), Bilderbergu, Rotschildoch, alebo aj očkovaní – tak často pridáva aj polemiky o údajnom potláčaní slobody slova, o hrozbe politickej korektnosti, multikulturalizmu, alebo „genderového besnenia“, či hoaxy o „juvenilnej justícii“.
  • V sekcii o webe je ostatne postoj portálu deklarovaný pomerne jasne: „Největším zlem současného systému není banksterský kapitalismus ani zrůdné chování samozvaných „elit“, ani náboženský fundamentalismus, ani islám, ani vyprázdnění slova demokracie, ani feministické běsnění, rozpad tradiční rodiny, ztráta mužství a mužatění žen, ani ničení planety či barbarské nájezdy afrických migrantů, největším zlem současného systému je politická korektnost. Vždycky jsem tvrdil, že jestli někdy něco zahubí tuto společnost, nebudou to války, nemoci či krize, ale politická korektnost. Tato drtivá ideologie, toto nové náboženství posledních třiceti let, které nemá heretiků (kdo jednou propadne ideologii politické korektnosti, propadne jí navždy), které si uzurpuje právo na absolutní pravdu a své oponenty likviduje tak, že je ocejchuje a onálepkuje, čímž se šikovně vyhne přímé diskuzi (nebude se přece bavit s rasisty, xenofoby a podobnou verbeží), ideologie, která zavádí nová slova a nové pojmy a potlačuje ta původní, výstižná a zažitá slova. Jak můžeme léčit nemoc, když ji nemůžeme ani pojmenovat? A z toho, z toho, že nesmíme nazvat věci pravým jménem, se pak odvíjí všechno další zlo a bolesti.“ Portál tu deklaruje zámer šíriť politickú propagandu – správy, ktoré zapadajú do obrazu sveta, v ktorom sily zla (kapitalizmus, elity, moslimovia, feministky, atď.) dokonávajú spoločenský rozvrat. Zároveň sa pred kritikou obraňuje pojmom „politická korektnosť“ – akákoľvek kritika alebo vyvracanie nepravdivých tvrdení či konšpirácií sa pripíše na vrub „politickej korektnosti“, údajne novodobej totalizujúcej ideológii. Epistemická uzávera je hotová, cez takto formulovaný svetonázor neprenikne žiadna kritika.
  • Dalo by sa tu možno polemizovať: „lož“, „dezinformácia“, alebo „konšpirácia“ sú pojmy, ktoré opisujú nejaký skutkový stav – sú to nálepky popisujúce svet, resp. informačný priestor a hodnotu „tovaru“ v ňom. Vyhovárať sa na „politickú korektnosť“ je síce populárne, ale stále je to len odmietanie zodpovednosti za vlastné slová. Pri správnom pomenovaní totiž nejde o „likvidáciu“ oponentov nejakým onálepkovaním, ale upozornením, že dané názory a tvrdenia – niekedy motivované predsudkami a nenávisťou – sú buď v rozpore so skutočnosťou, alebo aspoň nemajú oporu vo faktoch. 
  • V závere tej istej seba-opisnej sekcie je čiastkový záber portálu vyjadrený celkom jasne: „Většina zde publikovaných textů je politicky nekorektní, xenofobní, sexistická, nacionalistická, heterosexuální, rasistická, záštiplná, obsahuje sprostá slova nebo alespoň překlepy a gramatické chyby.“ Áno, to tiež. Ale nielen to. Caveat emptor.

Príklady článkov

Upozornenie: Tieto príklady slúžia iba na ilustráciu obsahu daného webu. Nie sú jediným a výlučným podkladom pre hodnotenia komisie.

Podľa článku spôsobilo testovanie 5G siete masívny úhyn vtákov v meste Haag. Ide o hoax, ktorý bez dôkazov spája smrť vyše stovky škorcov s údajným testom 5G siete – nielenže žiaden test 5G siete vtedy neprebiehal, ale ako upozorňuje Reuters a ďalšie fact-checkingové organizácie (vrátane Snopes), masový úhyn škorcov nie je neobvyklý, kŕdle vtákov vplyvom počasia, alebo v strachu pred predátorom často narážajú do prekážok a hynú kvôli zraneniam, ktoré pri tom utŕžia.

Táto lož, šírená v súvislosti s konšpiráciami o sieti 5G, bola taká populárna, že dokonca aj Audobon, environmentálna organizácia pre ochranu vtáctva, cítila potrebu napísať vysvetľujúci článok, že je to celé nepodložený nezmysel.

Obrázok, na ktorom je textAutomaticky generovaný popis

Článok-komentár ponúka ničím nepodložené fabulácie o smrti policajného generála Milana Lučanského, obvineného z korupcie. Od jeho úmrtia sa článok odráža až k tvrdeniam o druhej vlne pandémie naplánovanej zo západu, ktorá má – podobne ako úmrtie – taktiež slúžiť záujmom vlády vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. 

Hneď na úvod článok tvrdí, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z roku 2018 súvisí so smrťou Lučanského (ktorý zomrel vo väzbe) a že teraz tak „možno s plnou vážnosťou tvrdiť, že išlo o pripravovaný štátny prevrat, ktorý bol plánovaný v západnom zahraničí“. Článok ďalej naznačuje, že spoluzodpovedným za ich vraždu bol tiež Igor Matovič.

Článok potom pokračuje a do siete sprisahaní sú zamotávaní aj novinár Tom Nicholson, Daniel Lipšic, organizácia Za Slušné Slovensko, ale nechýbajú ani George Soros, mimovládna organizácia PDCS (Partners For Democratic Change Slovakia), a pochopiteľne nie sú opomenuté ani tajné služby USA a Izraela, CIA a Mossad.

Nehovoriac nič o dôkazoch, článku chýba aj logiku alebo snaha o zrozumiteľnosť, ponúka v podstate len prúd konšpiračného vedomia. Ide o čisto emocionálnu politickú propagandu s cieľom vyvolať rozhorčenie postavené na už existujúcom odmietaní vlády Igora Matoviča a proti-pandemických opatrení.

O skutočnostiach a hoaxoch okolo úmrtia Milana Lučanského napísal obšírne v statuse novinár Vladimír Šnídl a vo vysvetľujúcom článku tiež Denník N.

Obrázok, na ktorom je textAutomaticky generovaný popis

Článok k 10. výročiu teroristických útokov z 11. septembra 2001 je prevzatý z časopisu ExtraPlus, slovenského nacionalistického a dezinformačného mesačníka. Pamätné udalosti tu slúžia najmä ako zámienka pre rôzne geopolitické fabulácie. Článok pri tejto príležitosti v podstate len zhŕňa a opakuje množstvo už takmer klasických konšpiračných lží o tejto udalosti – medzi inými, že do Pentagonu nemohlo naraziť lietadlo, alebo že konštrukcia veží Svetového obchodného centra nemohla skolabovať bez použitia výbušnín.

Vyvracaniu väčšiny z týchto mýtov a lží sa už obsiahlo venoval napríklad magazín Popular Mechanics.

 

Doplňujúce screenshoty: