menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.dracik.cz/ (https://duvikoncept.com/, https://www.dracik.sk/)

Skóre udelené komisiou: 7.1

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé.
  • Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.


Podrobnejšie zdôvodnenie

Dracik.sk je stránkou najväčšej siete hračiek na Slovensku a jej primárnym účelom je propagovať a predávať tovar. Začiatkom roku 2022 sa však na úvodnej stránke webu začali objavovať texty, ktorých zámerom je komentovať spoločenskú a politickú situáciu. Tieto texty sú umiestnené tak, aby zaujali návštevníkov webu hneď po otvorení webstránky, nie sú podpísané autorom, v niektorých prípadoch majú charakter dezinformácií, v iných zosmiešňujú menšiny, predstaviteľov štátu alebo spochybňujú oficiálne postoje Slovenska k vojenskej agresii Ruska na Ukrajine. V jednom z textov sa k autorstvu prihlásil majiteľ webu Dušan Viglaský („Články píšem ja, Dušan Víglaský a budem ich písať naďalej.“), napriek tomu tieto texty naďalej stránka uverejňuje bez jasného označenia autorstva prípadne zdrojov.

 

Zmes hračiek, propagandy a politického aktivizmu

„Našou snahou je ponúkať zákazníkom stále nové druhy hračiek, svetové novinky, a to za najvýhodnejšie ceny,“ píše sa v sekcii Informácie. O zámere vstupovať prostredníctvom stránky do spoločenského diskurzu tu zmienka nie je. Nedočítame sa tu o žiadnej redakcii, zodpovedných osobách za publikovanie textov či mediálnom pôsobení. Zmienku o motivácii pre publikovanie textov nájdeme v príspevku s názvom Milé deti zo 7.2.2022: „Mnohí sa pýtajú prečo na stránke, kde sa predávajú hračky, ktoré majú prinášať deťom radosť píšem o veciach ako samostatnosť, mier alebo vojna. Píšem, lebo nemám inú možnosť a považujem to za dôležité vyjadriť svoj názor a postoj.“ Článok je podpísaný menom „Dráčik“.