menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.radiouniversum.cz/

Skóre udelené komisiou: 7,5

Posudok vypracoval/a: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

 

Základná charakteristika webu

Rádio Universum má formu rozhlasového spravodajského portálu, ktorého hlavnou činnosťou je natáčanie vlastných rozhovorov rozdelených do niekoľkých programov (Kupředu do minulosti, Proč? Martiny Kociánové, Právě teď, Politikos a Rada starších a Gulyášovy signály). Na webe sa nachádzajú videá a ich prepisy. Vo videorozhovoroch dostávajú respondenti nekritický priestor na šírenie konšpirácií a zavádzajúcich tvrdení. Webová stránka má aj sekcie, ktoré sú len v písanej podobe, a to Komentáre Fotoglosy.

 

Pozadie webu

Český portál Rádio Universum spravuje spoločnosť Kupředu do minulosti s.r.o., ktorá má podľa obchodného registra troch konateľov: bývalý komunálny politik Zbyněk Passer, moderátorka Martina Kociánová a bývalý editor spravodajstva Českej televízie Ladislav Henek. M. Kociánová je česká operná speváčka a moderátorka, ktorá pôsobila vo viacerých rozhlasových a televíznych spoločnostiach ako TV Nova, Premiéra TV, Frekvence 1 či Z1. Na stanici Dvojka Českého rozhlasu moderovala vysielanie programu Kupředu do minulosti, ktorý bol v roku 2016 zrušený. Za rok 2015 získal tento program anticenu Bludný balvan aj za „pavedecké časti“ napríklad o zdravotníctve. Program neskôr obnovila a dodnes ho prevádzkuje na webe Rádia Universum. Z. Passer dnes podniká aj v oblasti investícií do drahých kovov, edícií vzácnych tlačovín a je predsedom Českej spoločnosti priateľov Izraela.   

Rádio Universum má na svojom webe jasne uvedenú vlastnícku štruktúru, ako aj autorov a hostí rozhovorov.

 

Zavádzajúce tvrdenia o nebezpečnosti očkovania proti covidu

Rádio Universum natočilo niekoľko rozhovorov, v ktorých respondenti spochybňovali vedecký konsenzus o bezpečnosti a účinnosti vakcín, pričom ich moderátor alebo moderátorka nekonfrontovali závermi odborníkov, ale nechávali im na ich vyjadrenia nekritický priestor.

Príkladom je rozhovor s Annou Struneckou Vakcíny proti covidu byl nejhorší experiment na lidstvu. Vážné poškození zdraví milionů lidí. A to je nepřijatelné. Anna Strunecká je bývala pedagogička a vedecká pracovníčka Karlovej Univerzity, ktorá sa však od jej súčasných publikácií dištancuje.

A. Strunecká v rozhovore vytvára dojem, že vakcíny proti covidu majú závažné nežiaduce účinky, pretože hovorí len o ich nežiaducich účinkoch. Nežiaduce účinky vakcín majú byť pred ľuďmi utajené: „Dneska už třeba víme, že proticovidové vakcíny mají spoustu nežádoucích účinků. Ale o tom si troufne napsat sem tam nějaký časopis, nebo sem tam nějaké médium [...] My se nikdy nedozvíme, kolik seniorů si v domově seniorské péče – kde byli všichni povinně naočkováni – my se dodnes nedozvíme, taková statistika prostě neexistuje, kolik jich umřelo v důsledku očkování, kolik jich umřelo v důsledku toho, že se jim zhoršila civilizační nemoc, kterou v sobě měli.“ Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú vážnejšie alebo dlhotrvajúce vedľajšie účinky očkovania proti covidu možné, ale extrémne zriedkavé. Najčastejšími vedľajšími príznakmi sú horúčka, únava, bolesť hlavy a svalov, zimnica, hnačka a bolesť alebo začervenia v mieste vpichu. Väčšina z nich zmizne v priebehu niekoľkých dní. Tieto vedľajšie účinky neboli zatajované sú uvedené na stránke Svetovej zdravotníckej organizácie aj na oficiálnom portáli SR venovanom pandémii. A. Strunecká tak poskytuje jednostranný a zavádzajúci pohľad na očkovanie proti covidu.

Vakcíny proti covidu označuje A. Strunecká ako „nejhorší experiment na lidstvu.“  Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že aj keď boli vakcíny registrované podmienečne, nie sú experimentálne a museli prejsť všetkými tromi kolami klinického testovania.

V prepise rozhovoru s Vladimírom Čížkom, ktorý na svojom webe uvádza, že sa venuje homeopatii a celostnej medicíne, je do titulku vytiahnutý text: „Je prokázáno, že čím víc dávek člověk má, tím víc je náchylnější k tomu, aby covid chytil.“  Svetová zdravotnícka organizácia však pripomína, že vakcíny „autorizované prísnymi regulačnými orgánmi sú najúčinnejšie pri znižovaní rizika závažných ochorení a úmrtí na infekciu COVID-19“.

Po vypočutí alebo prečítaní rozhovorov môže čitateľ odmietnuť očkovanie proti covidu v presvedčení, že je nebezpečné, a to aj napriek tomu, že existuje vedecký konsenzus na tom, že očkovanie proti covidu je účinné a bezpečné.

 

Konšpirácie o Veľkom resete Klausa Schwaba

Respondenti v rozhovoroch šíria aj konšpiračnú teóriu o Veľkom resete, ktorá je založená na výrokoch zakladateľa Svetového ekonomického fóra Klausa Martina Schwaba. Ide o sériu výrokov vplyvných ľudí, ktoré sú preberané konšpirátormi a dezinterpretované tak, aby pôsobili ako plán na zavedenie celosvetovej totality. Princ z Walesu v júny 2020 začal iniciatívu, ktorá vnímala pandémiu ako šancu na Veľký reset globálnej ekonomiky. Ďalšou výraznou tvárou iniciatívy je aj zakladateľ Svetového ekonomického fóra K. M. Schwab, ktorý povedal: „Pandémia predstavuje vzácnu, ale úzku príležitosť na zamyslenie sa, prehodnotenie a obnovenie nášho sveta s cieľom vytvoriť zdravšiu, spravodlivejšiu a prosperujúcejšiu budúcnosť.“ Veľký reset je popísaný aj na oficiálnom webe Svetového ekonomického fóra. K. M. Schwab spomína „daň z bohatstva“ a ukončenie dotácií na fosílne palivá. Celý rozsah je obrovský a zahŕňa okrem iných aj technológie, klimatické zmeny, budúcnosť práce, medzinárodnú bezpečnosť a ďalšie témy. Plán je však málo špecifický a nie je jasné, čo presne by v praxi znamenal, a to vytvorilo základ pre vznik konšpiračných teórií.

Konšpiračnú teóriu spomína spisovateľ Benjamin Kuras v rozhovore z 20. mája. 2022: Velký reset a pánové z Davosu chce předělat kapitalismus na podílnický kapitalismus podobný komunismu, kde všichni mají na všem podíl, a nikomu nic nepatří. Časť konšpirátorov tvrdí, že Veľký reset zahŕňa aj  stratu súkromného vlastníctva, prostredníctvom čoho majú byť ľudia zotročení. Naratív straty súkromného vlastníctva je založený na vízii dánskej poslankyne a bývalej ministerky životného prostredia Idy Auken. I. Auken bola oslovená ako expertka Svetovým ekonomickým fórom a povedala, že si predstavuje svet, „v ktorom nebudete musieť veľa vlastniť, napríklad auto, dom alebo dokonca ani oblečenie. Všetko je verejne dostupné a všetko je zadarmo. Tieto veci považuje za pozitívne. Zároveň však upozorňuje aj na negatívne stránky – stratu súkromia a sledovanie občanov. Tie jej však až tak veľmi nevadia.“ Išlo o víziu jednej poslankyne, ktorá poslúžila ako základ pre konšpirátorov.

Ďalší rozhovorom, ktorý Veľký reset spomína, bol pridaný 23.5.2023. Vysokoškolský učiteľ Radovan Dluhý-Smith hovorí o „hrozbe kontrolne sledovacieho kapitalizmu“: Nástrojom na potláčanie spoločnosti má byť centrálne digitálna mena a pandémia: „Takže vlastně jsem si uvědomil, že celá pandemie byl podvod a vlastně jakýsi nástroj k potlačení společnosti. A velmi rychlý. Transformace probíhala prostě neuvěřitelně.“

Podľa Martina Pecina má ovládnutie spoločnosti nastať prostredníctvom ekonomického systému. Rovnako pritom hovorí o Veľkom resete. Zrušenie hotovosti vykresľuje ako reálnu hrozbu a prirovnáva ju ku „koncentráku“.

 

Vykresľovanie Západu ako vinníka vojny na Ukrajine

Už nadpis rozhovoru Západ se postaral o zhroucení systému mezinárodního práva, začalo platit právo silnějšího, a Rusko se podle toho zařídilo s Jaromírom Novotným navodzuje dojem, že Západ porušoval medzinárodné právo a vojna na Ukrajine bola len prirodzenou reakciou Ruska na tento stav. Jedným z dôvodov malo byť aj to, že si Ukrajina nezachovala status neutrality, ktorý malo zaručiť Budapeštianske memorandum: „Vždyť celý svět měl zájem, aby se Ukrajina zbavila jaderných zbraní, takže se přece podepsal Budapešťský protokol. Tam byla zaručena neutralita Ukrajiny, bezjaderný status, a měly to garantovat Británie, Spojené státy, Rusko a Francie. A kde je tato garance? V pytli.“

Je pravdou, že v Budapeštianskom memorande z roku 1994 pristúpila k statusu Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, kde získala štatút štátu bez jadrových zbraní. V znení tejto Dohody však nenájdeme zmienku o záväzku či záruke Ukrajiny zachovať si neutralitu. Ukrajina vyhlásila trvalú neutralitu spolu s vyhlásením nezávislosti v Deklarácii o štátnej suverenite Ukrajiny prijatej v roku 1990. Zrušenie neutrality schválil Ukrajinský parlament v decembri 2014 po anexii Krymu a vypuknutí vojny na Donbase, čím umožnil Ukrajine uchádzať sa o členstvo v NATO. Rozhodnutie o neutralite ako aj rozhodnutie uchádzať sa o členstvo v obranných medzinárodných organizáciách bolo suverénnym rozhodnutím Ukrajiny v súlade s medzinárodným právom.

Európska únia označila za porušenie medzinárodného práva anexiu Krymu Ruskou federáciou z roku 2014, ktorá sa udiala pred zrušením statusu neutrálnej Ukrajiny. Nesedel by tak ani argument, že ukončenie neutrality Ukrajiny vyprovokovalo Ruskú federáciu k porušeniu medzinárodného práva.

Čitateľ môže po prečítaní textu nadobudnúť dojem, že agresorom vo vojne na Ukrajine je Západ a nie Ruská federácia, čo odvádza pozornosť od toho, že to bola Ruská federácia, ktorá porušila medzinárodné právo, keď nezákonne vojensky napadla suverénnu Ukrajinu.

Pochybné zdroje

Pri prepisoch rozhovorov sú uvedené aj ďalšie zdroje. Autori sa odvolávajú na široké spektrum zdrojov, medzi ktorými sú aj portály s pochybným obsahom. Ide napríklad o web The Epoch Times, ktorý patrí podľa zdrojov uvedených na Wikipédii krajne pravicovým medzinárodným viacjazyčným novinám, ktoré šírili konšpiračné teórie QAnon a spochybňovali vedecký konsenzus o očkovaní proti covidu. Stránka Gateway Pundit, na ktorú články tiež odkazujú, je podľa niektorých zdrojov krajne pravicový web, ktorý šíri dezinformácie.

 

Záver

Rádio Universum poskytuje svojim respondentom v rozhovoroch nekritický priestor na šírenie konšpirácií, naratívov v súlade s ruskou propagandou a zavádzajúce tvrdenia o očkovaní. Portál odkazuje aj na nedôveryhodné zdroje.  Z týchto dôvodov ho odborná komisia projektu Konšpirátori.sk zaradila na zoznam stránok so sporným obsahom.

 

Doplňujúce screenshoty: