menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://alianciazanedelu.sk/

Skóre udelené komisiou: 8,7

Posudok vypracoval/a: Pavol Hardoš, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Základná charakteristika

Webovú stránku alianciazenedelu.sk spravuje rovnomenná nezisková organizácia, ktorá sa prezentuje prostredníctvom „iniciatív na ochranu voľnej nedele a tradičnej rodiny“.  Organizácia tvrdí, že ich snaha sa naplní, ak bude „posilnená úloha kresťanstva v našich rodinách, v národe a v štáte“. Obsah na ich webe by mal tomuto cieľu napomôcť.

Občianske združenie tvrdí, že podporu ich iniciatíve na ochranu voľnej nedele vyjadrila aj Rímskokatolícka cirkev. Bývalý hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara však v roku 2020 varoval pred stránkami, ktoré navonok vystupujú kresťansky, ale môžu byť nespoľahlivé, pričom menoval aj web Aliancie za nedeľu. Konferencia biskupov Slovenska sa už v roku 2016 dištancovala od občianskeho združenia Aliancia za nedeľu: „Tiež je verejne známe, že Aliancia za nedeľu je čisto občianske združenie, a v nijakom prípade cirkevná ustanovizeň.“

Občianske združenie má na stránke uvedených členov predstavenstva. Predsedom Aliancie za nedeľu a častým prispievateľom je Anton Čulen, ktorý v roku 2016 kandidoval do NR SR na kandidátke ĽSNS. V tom istom roku mu katolícka cirkev nepredĺžila tzv. kánonickú misiu potrebnú pre vyučovanie náboženskej výchovy. V roku 2017 bol kandidátom fašistov na pozíciu ombudsmana a neskôr poslaneckým asistentom poslankyne ĽSNS Natálie Grausovej. Na rovnakej kandidátke ĽSNS v roku 2016 sa o priazeň voličov uchádzal aj podpredseda občianskeho združenia Miroslav Šuňal.

Aj vďaka ilustráciám s kresťanskou tematikou, informáciami o dianí v cirkevných ustanovizniach a citátmi od predstaviteľov katolíckej cirkvi môže čitateľ ľahko nadobudnúť dojem, že číta kresťanský portál, pričom sa na webe nachádzajú aj konšpirácie, nepravdivé a nepodložené tvrdenia a naratívy v súlade s proruskou a prokremeľskou propagandou.

Naratívy kopírujúce tvrdenia proruskej a prokremeľskej propagandy

Stránka šíri naratívy, ktoré sú v súlade s proruskými a prokremeľskými záujmami. Nekriticky preberajú vyjadrenia predstaviteľov Ruskej federácie, ktorí obhajujú vojenskú agresiu „denacifikáciou a demilitarizáciou“ Ukrajiny a tvrdia, že „režim v Kyjeve pácha genocídu na východe krajiny“. Na základe dostupných informácií sú tieto tvrdenia nepravdivé a manipulatívne. Tvrdenia o genocíde vyvrátili okrem iných aj nezávislé ruské médiá. Genocída páchaná Ukrajinou sa tiež nespomína v žiadnej zo správ o situácií v oblasti ľudských práv na Ukrajine, ktoré pravidelne zverejňuje vysoký komisár OSN pre ľudské práva. Naopak, počínanie ruských síl na území Ukrajiny za genocídne opakovane označujú viacerí odborníci.

Web zverejňuje vyjadrenia, ktoré vykresľujú Rusko v súvislosti s vojenskou agresiou na Ukrajine ako ochrancu národov pred globálnymi elitami: „Hlavným cieľom ruskej vojenskej operácie je zabrániť agresii temného štátu a NATO. Putin bojuje proti tej istej globalistickej elite, ktorá nás všetkých drží ako rukojemníkov.“

V súlade s propagandou Kremľa sú aj vyjadrenia o vraždení „ukrajinských civilistov nacistickým režimom na Ukrajine“ Text citujúci arcibiskupa Carla Maria Vigana obsahuje dezinformácie o „amerických biolaboratóriách na ukrajinskom území spolufinancovaných Sorosom, v činnosti Burisma, v peňažných tokoch Obamu a Clintonovcov“, na ktoré upozornil aj český portál Manipulátoři.cz.

Konšpirácie o globálnych elitách bojujúcich proti ľudstvu

Webová stránka systematicky publikuje preklady textov od zahraničných arcibiskupov a biskupov ako aj videá kázni slovenských kňazov obsahujúce konšpirácie o Deep State („Hlbinnom štáte“), „Novom svetovom poriadku“ a „Veľkom resete“. Texty spomínajú globálne elity bojujúce proti celému ľudstvu a usilujúce sa posilniť svoju moc prostredníctvom konzumného spôsobu života, očkovania proti covidu a/alebo vojny na Ukrajine.