menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.dennikdnes.com/

Skóre udelené komisiou: 6,8

Posudok vypracoval/a: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé.
  • Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. "vyrovnávanie si účtov", hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.
  • Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika webu

Portál Denník Dnes má formu spravodajského webu, pričom využíva aj prvky bulvárneho obsahu. Obsah je rozdelený do sekcií Správy, Šoubiznis, Politika a Zahraničie. V nadpisoch používa výkričníky, kapitálky a slová ako „ŠOK“ či „TOTÁLNY ŠOK“ so silným emočným zafarbením.

V jednotlivých sekciách je možné nájsť len 12 článkov, pretože po kliknutí na „Ďalšie články,“ je návštevník webu presmerovaný na ponuku online pôžičky. Návštevník sa niekoľkými klikmi dostane až na stránku veselapozicka.sk. Odkazy na staršie články je stále možné nájsť na facebookovom profile Denník DNES.

Okrem toho je pod každým článkom množstvo reklám a odkazov na „zázračné“ recepty na chudnutie alebo odstránenie zdravotných problémov.

databáze blbec.online, kde sa nachádzajú dezinformačné subjekty, má web Denník Dnes označenie „alt-right“. Webu sa venoval aj portál Infosecurity v texte z februára 2020 s názvom Anonymný web s dosahom viac ako sto tisíc ľudí pred voľbami propaguje dve opozičné strany.

Články na webe ako aj príspevky na Facebooku sú postavené tak, aby vyvolali senzáciu a to aj na úkor toho, že sú zavádzajúce, vytrhnuté z kontextu alebo majú konšpiračný charakter.

 

Pozadie webu

Web neuvádza vlastnícku štruktúru, ani mená členov redakcie zodpovedných za obsah.

V sekcii Redakcia sa návštevník webu nájde len adresu Klincová 37, Bratislava, všeobecný email a email na šéfredaktorku. Na internete je možné nájsť služby, ktoré ponúkajú zriadenie virtuálneho na tejto adrese. Podľa obchodného registra je nej zaregistrovaných viac ako 2000 spoločností.

 

Vytrhávanie informácií z kontextu a vytváranie negatívneho obrazu o vybraných politikoch

Na webe Denníka Dnes bol 8. marca 2023 zverejnený článok TOTÁLNY ŠOK: Pročko si mal za volant sadnúť opitý, polícia musela zakročiť! “Správal sa agresívne!.” Článok popisuje ako poslanec Jozef Pročko porušil zákon, keď šoféroval opitý a nemal pri sebe doklady. Okrem toho sa mal správať voči policajtom agresívne. Text navodzuje dojem senzačnej informácie, avšak autor v texte zabúda spomenúť, že táto udalosť sa stala pred 15 rokmi, na čo upozornila aj tlačová agentúra AFP.

Článok je takmer presnou kópiou bulvárneho textu uverejneného 2. októbra 2007 v denníku Plus jeden deň.

26. júla 2023 pridal profil Denník Dnes na Facebook koláž dvoch fotografií, na ktorých je predseda strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku a jeho otec, publicista Martin Milan Šimečka. Pod fotografiami je údajný citát M. M. Šimečku: „Voliči Smeru sú svine vnútri ľudských bytostí.“ Popisom „PS-kári majú jasný názor.“ navodzuje profil Denníka Dnes dojem, že predseda M. Šimečka súhlasí s tým, že voliči Smeru sú „svine“.

Už samotný výrok M. M. Šimečku je dezinterpretovný. Pôvodný výrok zaznel počas diskusie Denníka N Zachráňme Demokraciu nasledovne: „Radikalizácia ide smerom, ktorý by sa dal dnes definovať vetou istého nemeckého socialistu, neskoršieho lídra nemeckej SPD Kurta Schumachera. V roku 1932, keď komentoval národný socializmus v nemeckom parlamente, hovoril, že je to neustále líškanie sa svini vnútri ľudskej bytosti. To je to, čo robí Smer. Líška sa sviniam vnútri ľudských bytostí. A tie odpovedajú tým, že ich volia.“ Z celého výroku sa zdá byť zreteľnejšie, že M. M. Šimečka neprirovnával voličov žiadnej politickej strany k sviniam, ako to uvádza Denník Dnes, ale citoval K. Schumachera. K. Schumacher „sviňou v ľudskej bytosti“ označil zlo, ktoré sa v ľuďoch nachádza a národní socialisti to podporovali. Počas diskusie tak M. M. Šimečka prirovnal správanie strany SMER-SSD k podporovaniu zlého v ľuďoch.

 

Osobné útoky na politikov

27. júna pridal facebookový profil Denníka Dnes koláž dvoch fotografií. Na jednej je predseda strany Progresívne Slovensko M. Šimečka s ekonomickým expertom strany Tomášom Hellebrandtom, ktorý má na saku pripnutú dúhovú stužku. Druhá fotografia zachytáva dvoch bozkávajúcich sa mužov v objatí, z ktorých jeden vyzerá ako T. Hellebrandt. Ku koláži je pripojený popis: „Progresívny “expert”, ktorý povedal, že seniori sa majú nadštandardne dobre a majú príliš vysoké dôchodky. Stojí za zdieľanie.“

Naratív, že Progresívne Slovensko chce znížiť dôchodky je postavený na výrokoch T. Hellebrandta z odbornej diskusie. Strana Progresívne Slovensko tvrdí, že vyjadrenie „na odbornej diskusii bolo zle pochopené a zneužité stranou Hlas.“ Predseda strany však pripustil, že chybu urobil aj T. Hellebrandt, keď „to povedal tak neobratne a že sa to dalo zneužiť.“ Diskusia o výške dôchodkov je legitímna, rovnako ako aj kritika výroku T. Hellebrandta. Mala by byť však založená na odborných argumentoch a dátach, nie na osobných útokoch. Pripojené fotografie poukazujú na súkromie T. Hellebrandta a na to, že je LGBTIQ+ osobou. Symboly a označenia súvisiace s LGBTIQ+ komunitou sú v slovenskom informačnom priestore často používané v negatívnej konotácii. Príslušnosť T. Hellebrandta k LGBTIQ+ komunite nemá nič spoločné s odbornosťou jeho tvrdení o výške dôchodkov a môže slúžiť jedine ako osobný útok.

 

Konšpiračné naratívy o Klasovi Schwabovi

Text Mravce, kaktusy, morské riasy a bielkoviny hmyzu! LIDL obmedzí mäsové výrobky z 5. februára 2023 sa začína vetou: „Veľký reset!.“  Následne cituje portál Breitbart o tom, že potravinový reťazec Lidl sa bude snažiť znížiť v svojich predajniach podiel mäsových bielkových v prospech alternatívnych zdrojov bielkovín. Text článku zahŕňa citáty predstaviteľov spoločnosti Lidl, ktorí iniciatívu opisujú a posledný odsek píše o podpore vegetariánskeho stravovania Svetovým ekonomickým fórom: „Svetové ekonomické fórum, založené milionárom narodeným v Nemecku Klausom Schwabom , je popredným hlasom hnutia za vegetariánsku stravu a obhajuje, aby ľudia jedli viac „klimaticky prospešných potravín“, ako sú riasy, kaktusy a morské riasy.“

Portál Breitbart, na ktorý sa autor v úvode odvoláva, je podľa zdrojov uvedených na Wikipédi extrémne pravicový a publikoval viacero konšpiračných teórií a cielene zavádzajúcich príbehov.

Veľký reset je konšpiračná teória založená na výrokoch zakladateľa Svetového ekonomického fóra Klausa Martina Schwaba a ďalších vplyvných ľudí. K. M. Schwab na summite v Davose spustil iniciatívu s názvom Veľký reset, ktorej myšlienku vysvetlil v článku sprevádzajúcom spustenie iniciatívy: „Pandémia predstavuje vzácnu, ale úzku príležitosť na zamyslenie sa, prehodnotenie a obnovenie nášho sveta s cieľom vytvoriť zdravšiu, spravodlivejšiu a prosperujúcejšiu budúcnosť.“  K. M. Schwab v tejto súvislosti spomína aj „daň z bohatstva“ a ukončenie dotácií na fosílne palivá. Rozsah iniciatívy je však oveľa širší a zahŕňa okrem iných aj technológie, klimatické zmeny, budúcnosť práce, medzinárodnú bezpečnosť a ďalšie témy. Plán je však málo špecifický a nie je jasné, čo konkrétne by v praxi znamenal. Nejasnosť a vágnosť vytvorila základ pre vznik konšpiračných teórií, ktoré hovoria o sprisahaní globálnej elity s cieľom ovládnuť svet.

Konzumácia hmyzu, ktorú autor v texte tiež spomína, je v slovenskom informačnom priestore témou od roku 2018, pričom sa o nej šíri množstvo konšpirácií. Niektorí sa obávajú sprisahania Európskej únie voči občanom, alebo tvrdia, že ľudské telo hmyz nedokáže stráviť, prípadne že jeho konzumácia zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Časť populácie sa zas obáva zániku tradičného poľnohospodárstva či zvyšovania uhlíkovej stopy.

Z textu sa čitateľ nedozvie, čo presne Denník Dnes slovným spojením „Veľký reset!“ v úvode článku myslel, či naznačuje svetové sprisahanie s cieľom zotročiť ľudstvo, alebo snahu bojovať s klimatickou zmenou, ktorú veľmi nejasne popísal K. M. Schwab pri predstavovaní iniciatívy Svetového ekonomického fóra. V každom prípade však text spája slovné spojenie „Veľký reset!“ s informáciou o konzumácii hmyzu, pričom sú obe častým terčom konšpirácií a interpretáciu necháva do veľkej miery na čitateľa. Komentujúci pod facebookovým postom profilu Denníka Dnes si to vysvetľujú ako sprisahanie bohatých.

 

Záver

Webová stránka Denník Dnes nemá zverejnené vlastnícke pozadie, čím porušuje zásady novinárskej etiky. Portál Infosecurity vyjadril pochybnosť o autoroch článkov a tvrdí, že účty, ktoré stránku spravujú, môžu mať falošné mená a fotografie. Okrem toho uverejňuje Denník Dnes zavádzajúce informácie bez kontextu. Príspevky facebookového profilu Denník Dnes obsahujú osobné útoky voči liberálnym politikom a niektoré články môžu v čitateľoch vzbudzovať dojem, že existuje voči nim globálne sprisahanie, čo je typickým znakom konšpiračnej teórie.

Z týchto dôvodov ho odborná komisia projektu Konšpirátori.sk zaradila na zoznam stránok so sporným obsahom.

 

Doplňujúce screenshoty: