menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://www.nitranoviny.sk/

Skóre udelené komisiou: 7,6

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

3. Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

4. Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. "vyrovnávanie si účtov", hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.

5. Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.


Základná charakteristika

Webstránka Nitranoviny.sk sa sama definuje ako „Nielen regionálny portál o všetkom, čo je zaujímavé a o čo sa máme zaujímať.“ Popri správach z regiónu Nitra tu čitateľ nájde aj texty venované politickej a spoločenskej situácii na Slovensku, ako aj globálnym či odborným témam, akými sú vojna na Ukrajine či pandémia covidu.

Redakcia ani zodpovedné osoby na webe uvedené nie sú, kontaktom je online formulár a mobilné číslo, ako prevádzkovateľ webu je uvedené OZ BodG.

Texty na webe pochádzajú z rôznych zdrojov. Nájdeme tu tlačové správy serióznych agentúr, názorové komentáre, ale aj texty pochádzajúce z pochybných účtov na sociálnych sieťach či informácie, ktorých zdrojom sú zahraničné konšpiračné a dezinformačné webstránky. Do pestrého a rôznorodého obsahu sú pravidelne zaraďované príspevky, ktoré majú charakter dezinformácii, prokremeľskej propagandy či texty nekriticky preberajúce tvrdenia politikov Smeru alebo hnutia Republika.   

Prokremeľská propaganda

Nitranoviny 30. júna 2022 zverejnili článok s názvom Putin sa nám smeje: Budete kúriť drevom? Na Sibíri ho máme dosť!, v ktorom jeho autor podpísaný ako Dodo Púchovský okrem iného píše: „Aj Slovensko sa zapojilo do zbesilých sankcií voči Rusku neuvedomujúc si, čo všetko nás to môže stáť. A už aj stojí – obrovská drahota, nedostatok plynu, priam strašidelné ceny ropy… Kým my spolu s celou EÚ sa chytáme za hlavu, ruský prezident Putin sa smeje.“Ďalej v texte nájdeme aj citát zo statusu Gustáva Murína: „Kým senilný Biden núti Ukrajincov do nezmyselného predlžovania vražedného boja na úkor ukrajinských civilistov, Putin sa márne snaží logicky argumentovať proti eko-fašistickým nápadom Lajnovej kliky v Bruseli (veď aj kúriť drevom chystali kriminalizovať!), až sú naozaj na smiech (a nám do plaču)“. Autor Dodo Púchovský tento Murínov citát komentuje slovami: „Jeho slová (Gustáva Murína – pozn.) naozaj triafajú do živého pri spomienke na to, ako veľmi sa 'naparuje' predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ohľadom sankcií voči Rusku.“ 

Zdrojom statusu, z ktorého čerpá autor článku je pritom video Vladimíra Putina z kremeľskej televízie Rossija 24, do ktorého boli pridané slovenské titulky. Rossija 24 je ruská, štátom vlastnená televízia, ktorá sa po začiatku vojenskej agresie Ruska na Ukrajine ocitla na sankčnom zozname EÚ.

Článok v Nitranovinách týmto spôsobom šíri naratív kremeľskej propagandy, ktorý pochádza priamo s ruským štátom vlastnených médií a ktorého cieľom je podkopávať spoločný postup EÚ voči vojenskej agresii Ruska. V článku je použitý aj screenshot z diskusie na sociálnej sieti Facebook, na ktorom bližšie neidentifikovaný profil s menom Ľudomír Schmid šíri dezinformácie o tom, že Rusko má podľa Charty OSN právo zaútočiť na akýkoľvek štát, ktorý má podľa jeho názoru fašistické smerovanie. Ide pritom o hoax, ktorý vyvrátili odborníci na medzinárodné právo v texte Českého rozhlasu pod názvom OVĚŘOVNA: Umožňuje Charta OSN ruský vpád na Ukrajinu? Nelze jí invazi obhájit, shodují se odborníci.

Autor článku v Nitranovinách tieto dezinformácie komentuje slovami: „Veľmi zaujímavo sa v diskusii pod statusom vyjadril Ľubomír Schmida, ktorého slová sú viac ako trefné a rozhodne zaťali poriadne do živého.“