The form was successfully submitted
Thank you.
URL adresa webu: https://www.youtube.com/@onlinetuateraz
Skóre udelené komisiou: 7,7
Posudok vypracoval: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová
YouTube kanál Online Tu a Teraz sa zameriava na témy domácej a zahraničnej politiky. Publikuje videá prebraté zo sociálnych sietí politikov a političiek najmä strán Smer-SD, Hlas-SD, SNS a Republika ako aj vlastné rozhovory. Tieto rozhovory vychádzali do januára 2024 a moderovala ich Erika Vincoureková. E. Vincoureková sa po odchode z programu Smotánka na Markíza venovala alternatívnej medicíne a neskôr pracovala aj pre internetovú televíziu ZVTV, ktorá je na zozname stránok so sporným obsahom projektu Konšpirátori.sk a stala sa jednou z „najvýraznejších tvári dezinformačnej scény.“
Pod videami kanálu Online Tu a Teraz je často žiadosť o finančnú podporu na účet občianskeho združenia Ružový svet, ktorého predsedníčkou je Miriam Šramová. M. Šramová je od novembra 2023 asistentkou poslanca zvoleného za koaličnú SNS Ivana Ševčíka a venuje sa aj moderovaniu rozhovorov s politikmi, ktoré zverejňuje na svojom YouTube kanáli. Aj kanál Online Tu a Teraz prebral rozhovor M. Šramovej s premiérom R. Ficom bez upozornenia na moderátorkin konflikt záujmov.
Pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti kanála, ktorý informuje o politike, nevyvoláva len prepojenie na strany súčasnej vládnej koalície prostredníctvom občianskeho združenia Ružový svet, ale aj obsah publikovaných videí. Značnú časť obsahu tvoria videá prebraté zo sociálnych sietí politikov vládnej koalície a mimoparlamentnej Republiky.
Moderátorka E. Vincoureková je medzi koaličnými poslancami obľúbená. Počas snemu Smeru 17. novembra 2023, na ktorý nemali prístup štandardné média ako Markíza, Denník N, Sme a Aktuality, dali poslanci Tibor Gašpar a Dušan Jarjabek rozhovor práve E. Vincourekovej. Rozhovory sú vedené v priateľskej atmosfére, moderátorka počas ich odpovedí súhlasne prikyvuje a nekladie kritické otázky.
Vo videu Ľuboš Blaha: Nevidel som prezidentku , ale podpredsedníčku PS. z januára 2024 poslanec Ľuboš Blaha hovorí, že Milan Lučanský zomrel kvôli „gestapáckym manierom“ Úradu špeciálnej prokuratúry. Moderátorka počas odpovede prikyvuje a nekonfrontuje politika s tým, že M. Lučanský spáchal vo vyšetrovacej väzbe v decembri 2020 samovraždu. Samovraždu potvrdilo opakované vyšetrovanie policajnou inšpekciou pod dohľadom generálnej prokurátory, aj záverečná správa vyšetrovacej komisie zriadenej vtedajšom ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou, ktorej členmi boli okrem politikov aj odborníci, zástupcovia médii a prezidentského paláca. Zo 17 členov sa so záverečnou správou stotožnili štrnásti. Marián Kotleba z ĽSNS a Denisa Saková z Hlas-SD hlasovali proti a poslanec SMER-SD Marián Saloň sa zdržal. Smrť M. Lučanského je tragickou udalosťou, čo však nemení nič na tom, že Ľ. Blaha pripisuje zodpovednosť za túto udalosť ÚŠP v rozpore so zisteniami komisie a vyšetrovania a bez ďalších dôkazov.
Naratív o tom, že nešlo o samovraždu, ale vraždu šíri Gustáv Murín v diskusii vydavateľstva Torden, ktorú v novembri 2023 pod názvom Gustáv Murín - Smrť generála Lučanského in memoriam naživo vysielal aj portál Online Tu a Teraz. Vydavateľstvo Torden podľa Aktualít vydáva knihy aj „tých najostrejších ruských propagandistov“ a pre účasť Tordenu na knižnom veľtrhu Bibliotéka sa podujatia odmietlo zúčastniť vydavateľstvo Artforum.
Vo videu Miroslav Kamenský: Predpokladám veľké zmeny vo svete v roku 2024. šíri hosť za súhlasného prikyvovania moderátorky naratívy, ktoré odvádzajú pozornosť od toho, že Ruská federácia porušila medzinárodné právo, keď nevyprovokovane napadla suverénnu Ukrajinu a zľahčuje podiel viny Ruskej federácie na tejto vojenskej agresii. M. Kamenský tvrdí, že to je Amerika, ktorá chce „cudzími ukrajinskými rukami“ „riešiť svoj geopolitický konflikt s Ruskom.“
Ďalším príkladom zľahčovania viny Ruska je aj nasledujúci citát: „Rusi sa na to dívajú aj tak, že aj tak sa tam bojuje proti tým ruským ľuďom. Oni sa na to dívajú akože tak..“ „Že ich musia chrániť,“ dopĺňa moderátorka v súlade s naratívom ruskej propagandy, že Ukrajina likvidovala ruskojazyčné obyvateľstvo namiesto toho, aby zdôraznila, že toto tvrdenie už bolo debunkované. „Musia chrániť,“ súhlasne zopakuje M. Kamenický.
V ďalšej časti rozhovoru M. Kamenický označuje obrannú dohodu s USA za „okupačnú“. Pojmom okupácia sa označuje násilný čin, pri ktorom jeden štát obsadí územie iného štátu proti jeho vôli. Obranná dohoda však bola uzatvorená dobrovoľne. „Suverenitu kvôli nej nestrácame. Samozrejme, niektorí tvrdia, že dokonca je prejavom suverenity, že takúto zmluvu uzatvárame so Spojenými štátmi ako rovnocenná krajina s rovnocennou krajinou. Aj v samotnom texte dohody hovoríme, že zmluva rešpektuje suverenitu a právny poriadok Slovenskej republiky… Dojednávali sme ju ako rovný s rovným, nie je to v nejakej situácii, kedy by nás niekto okupoval a navrhoval nám nejaké nevýhodné podmienky,“ hovorí Martin Sklenár, generálny riaditeľ sekcie obrannej politiky Ministerstva obrany SR. Preto nie je korektné označovať ju za okupačnú.
Vo videu Katarína Boková: Vadilo mi, keď začali siahať na naše deti. zo septembra 2023 kandidátka do europarlamentu Katarína Boková z mimoparlamentnej neonacistickej ĽSNS kritizuje opatrenia vlády SR prijaté na zabránenie šírenia ochorenia covid-19 v čase pandémie. Zdôrazňuje pri tom opatrenia, ktoré sa týkali detí a mali negatívny vplyv na ich mentálne zdravie: „Páchali títo šialenci na čele s Čaputovou genocídu.“ K. Boková chce potrestať osoby, ktoré boli zodpovedné za prijímanie opatrení: „Takže určite Lengvarský je jeden z mojich osobných adeptov na potrestanie. Ja si dokonca viem predstaviť, že by sme sa vrátili respektíve, že by sme si zobrali príklad aj z Číny a viem si predstaviť, že by sme Lengvarského aj bičovali na námestí.“ „No tak ďaleko by som ja nešla,“ ozve sa hlas moderátorky, ktorá však nechá respondentku pokračovať ďalej: „Ja by som išla na výstrahu, pretože potom všetci tí šialenci a prisluhovači na čele so psychopatom Naďom. To by ste videli, čo by sa dialo. Ale samozrejme neskončilo by to. Samozrejme odsúdiť, potrestať. Neviem či uväzniť alebo im nariadiť nejaké fyzické práce.“ Spätné kritické zhodnotenie prijatých opatrení a analýza ich efektivity je legitímna a aj prospešná pre lepšie zvládnutie podobných situácii v budúcnosti. Kritika však má byť vecná a odborná. Osobné útoky a návrhy na „bičovali na námestí“ vtedajšieho ministra zdravotníctva sú neakceptovateľné. Najmä v čase, keď zdravotníci, ktorí v médiách komentovali pandémiu, čelili vyhrážkam.
YouTube kanál Online Tu a Teraz publikuje videá o domácej a zahraničnej politike. Dáva nekritický priestor politikom súčasnej vládnej koalície a respondenti šíria naratívy v súlade s ruskou propagandou, konšpirácie o smrti Milana Lučanského a navrhujú fyzické tresty pre politických oponentov, s ktorými krokmi nesúhlasia. Aj preto sme zaradili kanál Online Tu a Teraz na zoznam webov so sporným obsahom.