The form was successfully submitted
Thank you.
URL adresa webu: http://www.rtps.sk/
Skóre udelené komisiou: 8,2
Posudok vypracoval/a: Matúš Ritomský, vstupná analýza Aneta Žugecová
Webstránky Robíme to pre Slovensko (RTPS.sk) majú formát spravodajského portálu, ktorý na úvodnej stránke zobrazuje najnovšie správy a texty, ktoré sú následne rozdelené do rubrík ako „Z domova“, „Zo zahraničia“, „Parlament“, „Analýzy“, „Názory“, „Iné“ a „O nás“. V sekcii „O nás“ je uvedená len informácia o používaní cookies, webová stránka rtps.sk však neuvádza redakčnú štruktúru, osoby zodpovedné za obsah, kontaktné informácie ani vlastnícke pozadie.
Na základe titulnej fotky, ktorá zobrazuje slovenskú vlajku, prírodu a slovenské pamiatky, a názvu Robíme to pre Slovensko, môže návštevník nadobudnúť dojem, že sa nachádza na vlastenecky orientovanom portáli. Obsah však naznačuje, že ide o webovú stránku blízku extrémistickej strane ĽSNS.
Stránka propaguje politickú stranu, ktorú expert na fašizmus a zároveň člen komisie projektu Konšpirátori.sk Jakub Drábik označili za fašistickú. Webová stránka publikuje texty podporujúce návrhy zákonov poslancov ĽSNS, ako aj ich vyjadrenia k spoločenskej a politickej situácii. Niektoré texty sú doslovne prevzaté z oficiálneho webu ĽSNS. Zdroj však nie je uvedený a čitateľ sa túto skutočnosť dozvie len priamym porovnaním.
(porovnanie článkov: vľavo článok publikovaný rtps.sk, vpravo článok publikovaný kotlebovci.sk)
Portál tiež publikoval niekoľko textov ku kauze Milana Mazureka v prípade jeho rasistických vyjadrení o Rómoch v Rádiu Frontinus, v ktorej bol poslanec uznaný za vinného. Mazurekove rasistické vyjadrenia sú podľa autorov textu s názvom „Milan Mazurek sa obžaloby nebojí“ (21.1.2018) súčasťou slobody slova: „V krajine, kde platí sloboda slova, bol by mladý poslanec konfrontovaný protiargumentmi v rámcu mediálnej diskusie, nie orgánmi činnými v trestnom konaní“. M. Mazurek je vykresľovaný ako odvážny poslanec, ktorý sa aj napriek represii zložiek štátu nezľakol a v parlamente odhalil verejnosti, že navrhovaná novela o podpore najmenej rozvinutých okresov spočíva „v tom, za kritiku čoho sa on dostal pred súd - vo výstavbe bytov pre neprispôsobivých spoluobčanov“.
V ďalšom článku pod názvom „Prípad Mazurek ako príklad, prečo potrebujeme menej štátu“ (8.9.2019) autor zozbieral vyjadrenia na podporu odsúdeného M. Mazureka, ktoré navodzujú dojem, že M. Mazurek vyjadril svoj názor, ktorý je totožný s názorom väčšiny Slovákov a preto za neho nemôže byť potrestaný. Úmyselné hanobenie národa, rasy či presvedčenia, za ktoré bol M. Mazurek odsúdený, je však podľa platnej slovenskej legislatívy prečin a nie názor spadajúci pod slobodu slova.
Na webe sa tiež nachádza text s názvom „Koncert Ondreja Ďuricu zrušený – Pyrrhovo víťazstvo „bratislavskej kaviarne““ (26.9.2016) obviňujúci Ateliér Babylon z toho, že Ondrejovi Ďuricovi, bývalému členovi ultrapravicovej skupiny Biely odpor a neskôr členovi ĽSNS, pod tlakom „bratislavskej kaviarne“ zrušil koncert. „Smutné na tom je to, že koncert bol venovaný mladému Slovákovi s ťažkým osudom – Radovi Potockému. To ale asi pre „bratislavskú intelektuálnu elitu“ hodnotu nemá, on nie je migrant ani moslim…“, dodáva portál, čím buduje pozitívny obraz O. Ďuricu.
Žiadna iná politická strana na webe rtps.sk nedostáva taký priestor ako ĽSNS a jej predstavitelia. Naopak autori sa o iných slovenských politikoch vyjadrujú prevažne kriticky. Príkladmi sú články, v ktorých kritizovali bývalého prezidenta Andreja Kisku za to, že vyjadril solidaritu s Talianskom pri narastajúcom počte utečencov, či SaS za ich postoj k utečencom.
Na stránke RTPS.sk je publikovaný obsah, ktoré vyvoláva dojem, že všetci moslimovia páchajú násilné trestné činy. V texte s názvom Kde vznikol radikálny Islam? (17.5.2016) sa uvádza: „Islam ako taký, je náboženstvo založené na násilí“. Tieto tvrdenia sú nielen nepravdivé, ale vyvolávajú aj strach a nenávisť voči celej moslimskej komunite.
Web vykresľuje ako nebezpečných a násilných všetkých cudzincov, resp. utečencov. S prítomnosťou utečencov v Taliansku webová stránka spája vraždy žien, „ktoré sú pomaly na dennom poriadku“. Toto tvrdenie je v rozpore s oficiálnymi štatistikami, podľa ktorých má počet vrážd v Taliansku od roku 2011 klesajúcu tendenciu a nezaznamenal nárast ani s pribúdajúcim počtom utečencov. Anonymní autori článkov tvrdia, že o „chudobných Talianov“ sa vláda stará oveľa menej ako o migrantov.
Vyvolávanie pocitu strachu a nenávisti voči cudzincom je posilnené aj publikovaním početných článkov o násilných trestných činoch, ktoré táto skupina spáchala. Autori vyberajú texty, v ktorých sú cudzinci zobrazovaní výhradne negatívne a aj napriek tomu, že ide o informácie o udalostiach, ktoré sa skutočne stali, v kombinácií s vyššie uvedenými nepravdivými vyjadreniami o islame a vraždách žien, posilňujú v čitateľovi pocit ohrozenia touto skupinou.
Diskusia o migračnej politike je legitímna, no mala by byť postavená na racionálnom zvážení faktov, a nie na základe nenávistného obsahu a emočne podfarbených článkov, ktoré vyvolávajú pocit ohrozenia.
Autori na stránke v texte s názvom Bruselskí myslitelia sa opäť prekonávajú (7.4.2016) odmietajú EÚ navrhovaný systém prerozdeľovania migrantov a tvrdia, že je súčasťou plánu „islamizácie Európy“, na splnenie ktorého už západné elity využili „všetky svoje prostriedky - financie, mimovládky, zblúdené osobnosti, masmédiá, politické marionety, nasľubované pečené holuby pre putujúce obete“. Migračnú politiku EÚ označujú ako „skutočnú vojnu proti národom, ktoré žijú v Európe.“
Webová stránka pod názvom Piešťany: Osadníci zaútočili na záchranárov a nemocnicu! publikovala obsah, ktorý vyvoláva strach z Rómov, ktorých dehumanizujúco označuje ako „osadníci“.
Na webovej stránke sa objavila informácia údajnom napadnutí záchranárov a lekárov piešťanskej nemocnice „obyvateľmi osady“. Podľa článku polícia situáciu nezvládla a príliš dlho čakala na posily. Hovorca záchranárov a hovorkyňa polície však upozornili na to, že tieto informácie sú pravdivé len spolovice. Potvrdili, že posádka RZP bola fyzicky napadnutá, ale tvrdenia o násilnom protiprávnom konaní voči lekárom v nemocnici neboli pravdivé. Rtps.sk opravu článku neuverejnili.
Po anexii Krymu, ktorú spravila Ruská federácia v rozpore s medzinárodným právom a po vypuknutí bojov na východe Ukrajiny uverejnil portál viacero textov, ktoré používajú naratív kremeľskej propagandy.
V článku s názvom Prezident Ruskej Federácie Vladimír Vladimírovič Putin sa dožíva 64 rokov publikuje portál oslavné ódy na prezidentra ruskej federácie („Najvýznamnejší štátnik a osobnosť 21 storočia, Vladimír Vladimirovič Putin, sa narodil 7. októbra 1952 v Petrohrade (vtedy Leningrad).“), ktorého zároveň dáva do kontrastu so životnými príbehmi západných politikov, ktorých naopak zosmiešňuje a dehonestuje: „V čom spočíva charizma najvýznamnejšej osobnosti svetovej politiky? Svoj podiel má na tom aj robotnícky pôvod svetového politika (Putina). Keď si rad radom pozrieme životné príbehy západných politikov, je to ako z jednej výrobnej linky.“ A ďalej: „Čomu môže porozumieť človek, ktorému od malička riť vytiera slúžka, čomu môže porozumieť človek, od miminka žijúci bez existenčných starostí a váľajúci sa v prepychu. Iste dnes Rusko stále nedosahuje životný štandard obyvateľov Európy. Ide ale o akýsi vektor vývoja – Rusko dnes smeruje na obraz EU z roku 2005 a EU k obrazu Ruska z roku 2005. Čo už, každý chvíľku, ťahá pílku, také sú dejiny.“
16. októbra 2016 web rtps.sk informuje o atentáte na veliteľa, ktorý bojoval na strane samozvanej separatistickej Doneckej ľudovej republiky a v texte s názvom V Donecku bol zavraždený Arsenij Pavlov prezývaný Motorola okrem iného uvádza: „Legendárny donecký veliteľ Motorola sa stal obeťou teroristického útoku. Teroristi inštalovali vo výťahu bytového domu, kde býval, diaľkovo ovládanú nálož. Miestni nepochybujú o to, že ide o dielo vrahov, ktorých si najali z Kyjeva.“ V nasledujúcom texte sa dočítame: „Arsenij Pavlov bol statočný vojak a schopný veliteľ. Preto navždy ostane zapísaný v srdciach obyvateľov východnej Ukrajiny. Zároveň je to osobnosť zapísaná do vojenskej histórie 21 storočia.“
Podľa českého servera Novinky.cz sa Aresn Pavlov chválil zabíjaním ukrajinských zajatcov a Amnesty Interational vyzývala na prešetrenie jeho zločinov. Motorola zároveň figuroval na sankčnom zozname Európskej únie. Pri tvorbe tohto textu sa jeho autor odvoláva na YouTube a správy z „miestnych zdrojov“ (rozumej zo separatistami ovládaných území Ukrajiny).
Pri viacerých textoch publikovaných na stránke nie sú uvedení autori, čím web porušuje základné zásady novinárskej etiky. Autori článkov medzi svojimi zdrojmi uvádzajú aj ruský spravodajský web Sputnik, ktorý bol zablokovaný v súvislosti s plnou inváziou Ruska na Ukrajine a web Magazín1, ktorý má preukázané prepojenia na extrémistickú stranu ĽSNS.
Webstránka rtps.sk vyvoláva dojem spravodajského portálu, v skutočnosti slúži na publikáciu správ, ktoré buď priamo propagujú a podporujú extrémistickú stranu ĽSNS, alebo šíria myšlienky a postoje, ktoré sa s touto stranou spájajú. Na webe sa objavujú notoricky známe naratívy extrémistov, ako vyvolávanie strachu z utečencov, z menšín, z Európskej únie, démonizovanie Ukrajiny, vyzdvihovanie autokratov, ruského prezidenta Putina, oslava vojnových veliteľov pro-putinovských separatistov a podobne. Webstránka nemá transparentne uvedené kontaktné údaje, nespĺňa štandardy novinárskej a publicistickej práce, ako uvádzanie autorstva článkov, redakčnej štruktúry či vlastníctva. Z uvedených dôvodov preto projekt Konšpirátori.sk zaradil tento web na zoznam stránok so sporným obsahom.