The form was successfully submitted
Thank you.
URL adresa webu: https://www.armadnymagazin.sk/
Skóre udelené komisiou: 7,2
Posudok vypracoval/a: Matúš Ritomský, vstupná analýza Aneta Žugecová
Armádny magazín má formát spravodajského webu, ktorý sa čitateľom predstavuje ako „Magazín o armáde, výzbroji, výstroji, zbraniach, vojnových konfliktoch, krízach, svetovej politike, mierových aktivitách a hnutiach.“ Ako uvádzame neskôr, na pozadí takto všeobecne formulovanej tematiky a pomedzi správy zo sveta vojenstva, ponúka webstránka silnú dávku politickej propagandy.
Štruktúra webstránky je rozdelená na hlavnú stránku, na ktorej sa zobrazujú posledné články a na rubriky ako Aktuality, Pozemná technika, Letectvo, Námorníctvo, Ručné zbrane a výstroj, Bezpečnosť, História, Civilná ochrana.
Kontaktné informácie a informácie o redakcii obsahujú iba email a adresu vydavateľstva. Konkrétne osoby zodpovedné za obsah webu ani redakcia na stránke uvedené nie sú. Texty na stránkach nie sú podpísané autormi a to ani v prípade, keď obsahujú prvky komentárov či hodnotiace úsudky.
Za webovou stránkou Armádneho magazínu stojí, podobne ako pri dezinformačnom webe Hlavné správy, košická reklamná agentúra HEURÉKA EVOLUTION, s. r. o.
V marci 2023 bola webová stránka dočasné zablokovaná Národným bezpečnostným úradom, ktorý využil novelizované znenie zákona o kybernetickej bezpečnosti. Dôvodom bola škodlivá aktivita alebo škodlivý obsah, ku ktorým patria aj „závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb“.
Bohuš Garbár, ktorý podľa verejne dostupných informácií na portál Armádny magazín aj na web Hlavných správ prispieval pod rôznymi pseudonymami, bol v podozrení zo spolupráce s Ruskou federáciou. Video zverejnené Denníkom N zachytáva zamestnanca ruskej ambasády ako verbuje B. Garbára do služieb ruskej vojenskej rozviedky. Za vyzvedačstvo bol B. Garbár odsúdený na trojročný podmienečný trest a peňažný trest vo výške 15 000 eur. B. Garbár tiež daroval extrémistickej ĽSNS v rokoch 2015 a 2016 po 10 000 eur.
Portál Armádny magazín nekriticky preberá vyjadrenia ruských štátnych predstaviteľov o priebehu vojny na Ukrajine, využíva pritom jazyk kremeľskej propagandy: ruskú vojenskú agresiu označuje ako „špeciálnu operáciu“ či „oslobodzovanie Ukrajiny“. Stránka tiež preberá naratív, podľa ktorého je Ukrajina a Západ hrozbou pre Rusko a Rusko sa len bráni. Tento naratív legitimizuje ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine a vo verejnosti oslabuje ochotu podporovať brániaci sa štát - Ukrajinu.
V texte publikovanom 14. júla 2023 pod názvom „Ukrajinskí vojaci pripravovali útok na Záporožskú jadrovú elektráreň“ bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia preberá a uverejňuje správu pro-kremeľskej propagandy o tom, že ukrajinská strana plánovala zaútočiť na Záporožskú jadrovú elektráreň s cieľom obviniť z dôsledkov raketového útoku následne ruskú stranu. Text neuvádza zdroj, ale cituje istého Volodymyra Rogova z hnutia „Sme spolu s Ruskom“. Podľa zdrojov, ktoré uvádza Wikipedia je Volodymyr Rogov členom „kolaborantskej vojensko-civilnej správy pre Ruskom okupované oblasti Záporožskej oblasti.“
V ten istý deň, 14. júla 2023, publikoval Armádny magazín krátky komentár s názvom: „V ZSSR nebola totalita, nenávisť tisícok zúrivcov voči vlasti,“ v ktorom sa anonymný autor (komentár opäť nie je podpísaný) snaží zľahčovať totalitnú povahu režimu v bývalom Zväze sovietskych socialistických republík, pričom autor uvádza: „Opäť sa presviedčam, že ZSSR v žiadnom prípade nebol “totalitným štátom”, ako ho nazývajú protisovietski aktivisti a kripli, ktorí v 90. rokoch vyrastali na Sorosových učebniciach: Keby bol ZSSR naozaj totalitnou krajinou s totálnou kontrolou obyvateľstva, v žiadnom prípade by nebol “vyprodukoval” toľko “podľudí”, ktorí tak zúrivo nenávidia svoju vlasť.“
(texty „Ukrajinskí vojaci pripravovali útok na Záporožskú jadrovú elektráreň“ a „V ZSSR nebola totalita, nenávisť tisícok zúrivcov voči vlasti“ na titulnej strane Armádneho magazínu)
6. júla 2023 uverejnil Armádny magazín text s názvom „Ukrajina sa už vzdala, perspektívy Špeciálnej operácie sú jasné“. Zo samotného názvu je zrejmé používanie pro-ruského naratívu o „špeciálnej operácii“, samotný text je potom oslavou úspechov Ruska („Rusko vyhráva rozhodujúcu bitku“) a spochybňovaním ukrajinskej strany: „Ukrajinský „protiútok“ sa skončí porážkou, čo začne byť úplne jasné v najbližšie dni, teda ešte do začiatku samitu NATO vo Vilniuse .Dovtedy sa dajú zo strany Kyjeva očakávať osobitne silné provokácie, diverzie, teroristické činy. Iba tým sa dá odlákať pozornosť verejnosti od ruských víťazstiev.“ Ako autor článku je v tomto prípade podpísaný Vladimír Mikunda. Denník SME ešte v roku 2017 upozornil, že Vladimír Mikunda, vtedajší šéfredaktor časopisu Zväzu protifašistických bojovníkov zmenil tento časopis na nástroj ruskej propagandy.
Ďalšie príklady článkov, v ktorých Armádny magazín používa naratív kremeľskej propagandy a slovník, v ktorom sa vojenská agresia na Ukrajine nahrádza termínmi ako „špeciálna operácia“ sú: „Výcvik ruských vzdušných výsadkových síl“ (19. jún 2023), „Rusko na Ukrajine rieši rovnaké úlohy, ako počas vojny s Napoleonom“ (15. máj 2023) alebo „Lavrov: “Sme pripravení pokračovať v práci na bojisku”(3. júl 2023)
(screenshot textu „Výcvik ruských vzdušných výsadkových síl“)
(screenshot textu „Rusko na Ukrajine rieši rovnaké úlohy, ako počas vojny s Napoleonom“)
Príkladom obsahu, ktorý je v súlade s naratívom kremeľskej propagandy je aj článok s názvom „Ukrajinská armáda zverejnila video z hromadnej popravy migrantov na hraniciach s Bieloruskom“ (3. december 2021), ktorý obsahuje videozáznam zobrazujúci rad ľudí, na ktorý strieľajú neznámi ozbrojenci. Z popisu uvedeného na webe sa čitateľ dozvie, že má ísť o „popravu migrantov v černobyľskej zóne“ vykonanú ukrajinskou armádou. Video má poukazovať na údajnú krutosť Ukrajincov, čo nadväzuje na dlhodobé snahy prokremeľskej propagandy vykresliť Ukrajinu ako agresora a ukrajinskú armádu ako tú, ktorej nezáleží na ľudských životoch. Portál EUvsDisinfo upozornil na to, že video je podvod a popísal, ako sa videozáznam šíril informačným priestorom prostredníctvom proruských webov.
Ďalším príkladom šírenia dezinformácií a kremeľskej propagandy je článok z novembra 2019 s názvom „Ukrajinská armáda pravidelne ostreľuje civilné štvrte na Donbase“. V článku sa objavuje tvrdenie, že ukrajinská armáda začala intenzívnejšie ostreľovanie civilných štvrtí na Donbase. Táto nepodložená informácia sa šírila ekosystémom proruských webov, napriek tomu, že prítomná špeciálna monitorovacia misia OBSE nezaznamenala v tomto období zvýšené masívne ostreľovanie z ukrajinskej strany. Šíreniu tejto dezinformácie sa venoval aj portál EUvsDisinfo.
(screenshot článku „„Ukrajinská armáda pravidelne ostreľuje civilné štvrte na Donbase“.)
V článku s názvom „Biologické laboratóriá v okolí Ruska: Pentagón zvyšuje smrtiace úsilie“ píše Armádny magazín o „biologických laboratóriách financovaných USA v bývalom Sovietskom zväze“, ktoré sa majú využívať na „výlučne na vojenské účely“ najmä na tvorbu „biologických zbraní zameraných proti obyvateľstvu Číny a Ruska“, vykresľuje ako agresora USA, pričom Rusko a Čínu stavajú do pozície obete. Tento naratív bol ako nepravdivý a dezinformačný označený viacerými fact-checkermi (napr. BBC, Bulletin of the Atomic Scientists, The New Your Times, Manipulátoři).
Konšpiračnú teóriu, podľa ktorej je cieľom Západu ovládnuť Rusko prostredníctvom umelo vyvolaného hladomoru šíri Armádny magazín v texte s názvom „Schwabov “reset” sa začne umelým hladom“, v ktorom okrem iného uvádza:
„Pod ľstivým heslom “vezmite a rozdeľte” sa pravdepodobne uskutoční pokus dostať pod medzinárodnú kontrolu (čítaj: nadnárodnú oligarchiu) nielen jadrový, ale aj potravinový potenciál Ruska. Prvým predpokladom na legitimizáciu takéhoto rabovania by bolo priviesť občanov Západu k extrémnej miere šialenstva spôsobeného vo svojej podstate umelým, inkluzívnym a ťažkým hladomorom alebo aspoň chronickou podvýživou.“
Podľa BBC je „Klaus Schwabov reset“ konšpiračná teória vytvorená na základe neurčitých návrhov medzinárodných organizácií. Táto konšpiračná teória oslabuje dôveru voči západným štruktúram a medzinárodným organizáciám, pretože tieto majú byť súčasťou plánu znížiť svetovú populáciu prostredníctvom umelo vyvolaného hladomoru, ekonomického kolapsu či pandémie covidu.
Na skutočnosť, že Armádny magazín vo svojich textoch používa optiku Ruska, vychádza pri tom z pro-ruských zdrojov, ktoré nijako nekonfrontuje ani neoveruje, upozornil v článku aj denník SME. Ten si okrem iného všimol, že agresiu ruskej armády na ukrajinskom území Armádny magazín nazýva „oslobodzovanie území“ a pri tvorbe textov používa ruské názvy ukrajinských miest či dedín, čo potvrdzuje skutočnosť, že čerpá z ruských zdrojov.
Šíreniu pro-ruských naratívov na stránke Armádny magazín sa venoval aj portál Infosecurity vo svojich textoch Slovenské dezinformačné weby bránia snahy Lukašenka destabilizovať EÚ: „Podľa článku z portálu Armádny magazín, ktorý bol zdieľaný na Hlavných správach, Rusko počíta s útokom USA na Donbas a je naň pripravené. Dezinformátori tak pokračujú v šírení naratívu, vďaka ktorému umelo vykresľujú NATO ako hrozbu pre Rusko. Úplne ignorovaná ostáva samotná podstata aliancie, a teda jej obranný charakter“ a Dezinformátori odsudzujú podporu Ukrajiny, národná suverenita Slovenska sa stáva predmetom diskusie: „Ďalšia problematická stránka Armádny magazín tvrdila, že použitie britskej uránovej munície by mohlo zamoriť Ukrajinu „na stáročia“. V článku sa ako hlavný zdroj uvádza vrchný veliteľ síl radiačnej, chemickej a biologickej obrany Ruskej federácie Igor Kirillov.“
Armádny magazín sa svojím obsah snaží zaujať čitateľov, ktorí sa zaujímajú o vojenstvo, armádu, bojové stratégie či geopolitiku. Pod touto zásterkou však prináša do informačného priestoru veľkú dávku kremeľskej propagandy, textov, ktoré čerpajú výlučne z ruských a pro-ruských zdrojov, a ktoré v čase, kedy Rusko vedie vojnu v rozpore s medzinárodným právom na území Ukrajiny, jednoznačne stoja na strane agresora, šíria jeho propagandu, konšpiračné teórie a naratívy. Pri svojej publicistickej činnosti naviac Armádny magazín nedodržiava základné zásady novinárskej etiky, často neuvádza autorov textov ani zdroje, z ktorých čerpá. Z tohto dôvodu projekt Konšpirátori.sk zaradil web Armádny magazín na zoznam stránok so sporným obsahom.