menu-cancel-iconMENU SK / EN

The form was successfully submitted

Thank you.

URL adresa webu: https://somzena.sk/

Skóre udelené komisiou: 6,4

Posudok vypracoval/a: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:  

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia. Nevzťahuje sa na tradičné alternatívne spôsoby liečby, propagáciu zdravého životného štýlu, prírode blízkych postupov a podobne.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika:

Webstránky Som žena majú charakter bulvárneho magazínu, ktorý sa zameriava na senzácie, emočne ladené správy, ako aj články venujúce sa kráse, zdraviu či životnému štýlu. Stránka je rozdelená do rubrík SLOVENSKO, ZAUJÍMAVOSTI, LÁSKA A VZŤAHY, RECEPTY, CHUDNUTIE, KRÁSA, HOROSKOPY, VTIPY.

Stránka nemá uvedenú redakciu ani zodpovedné osoby, chýba kontakt, redakčná či vlastnícka štruktúra, pri textoch často nie je uvedený zdroj, v prípade článkov zo zahraničia ide zvyčajne o kostrbaté preklady bez uvedenia autora. Webstránka taktiež preberá fotky bez uvedenia autora a zdroja.

Medzi obsahom, ktorý z veľkej časti tvoria neškodné texty s nízkou kvalitou sa však objavujú aj hoaxy a dezinformácie, ktoré majú potenciál ohroziť ľudské zdravie.

 

Medicínske dezinformácie

V článku s názvom Vyhladujte rakovinu na smrť odstránením TEJTO POTRAVINY z vašej stravy sa píše: „...O tejto veci sa vie už od 20-tych rokov minulého storočia, kedy nemecký laureát Nobelovej ceny, lekár a popredný biochemik Dr. Otto Warburg učinil jeden prevratný objav. Zistil, že obyčajný cukor doslova ako palivo v motore poháňa rast rakoviny. Je preto veľmi smutné, keď ešte ani dnes, takmer 100 rokov od uvedeného objavu, súčasní onkológovia nevarujú svojich pacientov pred nebezpečím cukru a spracovaných potravín. Trhá nám srdce, keď vidíme, ako na onkologických oddeleniach neraz pacientom servírujú veci ako sú biele pečivo (tvorené prevažne sacharidmi), mlieko (tiež podporuje rast rakoviny) či dokonca priamo cukrovinky alebo dezerty plné cukru. Dr. Otto Wartburg bol presvedčený, že hoci to nie je úplne ľahké, no každý onkologický pacient by sám dokázal vyhladovať rakovinu na smrť.“

V uvedenom texte sú bez uvedenia relevantných zdrojov zavádzajúcim spôsobom prezentované teórie Dr. Otta Warburga, z ktorých anonymný autor vyvodil predpoklad, že rakovinu možno „vyhladovať“ a teda liečiť vylúčením cukru ďalších potravín z jedálneho lístku. Problematike medicínskych hoaxov odvodených od práce Dr. Otta Warburga sa podrobne venoval MUDr. Maroš Rudnay z komisie projektu Konšpirátori.sk vo svojom článku na stránke Lovci šarlatánov. V tom v súvislosti s teóriami, ktoré sľubujú zázračné vyliečenie rakoviny stravou okrem iného uvádza: „Zdravá strava je prevenciou mnohých ochorení, vrátane tých nádorových. A preto sa treba zdravo stravovať, je to jedno zo základných preventívnych opatrení, ktoré človek môže vykonávať. Nepodkladajme ho však prosím absolútnymi výmyslami a nezmyslami o prekyslení a úplne nereálnymi konštrukciami, ktoré ignorujú doterajšie poznatky a kombinujú spolu nesúvisiace veci.“

Článok na stránke Som žena zároveň vyvoláva dojem, že súčasná medicína pred pacientami zámerne tají akési poznatky staré viac ako 100 rokov. To môže oslabiť dôveru pacienta v lekára a jeho ochotu nechať sa liečiť štandardnými postupmi založenými na vedeckých dôkazoch.

Ďalší článok, ktorý spochybňuje štandardné metódy liečby rakoviny má názov 80 ročný starček s rakovinou odmietol chemoterapiu. Namiesto nej urobil toto a dožil sa ešte ďalších 22 rokov! Text (opäť bez uvedenia zdroja či autora) popisuje príbeh starčeka (bez uvedenia mena), ktorému kedysi v roku 1976 diagnostikovali rakovinu pľúc. Ten však podľa príbehu odmietol liečbu (chemoterapiu) a venoval sa zdravému spôsobu života na svoje záhrade. Po niekoľkých rokoch bol vďaka tomu stále nažive, a keď navštívil lekárov, ktorí mu dávali iba 6 mesiacov života, títo ostali prekvapení, že starček stále žije. Na konci príbehu, ktorý je napísaný tak, že neponúka žiadne možnosti jeho overenia, sa uvádza: Ak máte vy sami alebo niekto z vašich blízkych onkologické alebo iné závažné ochorenie, môže byť pre vás príbeh tohto človeka inšpiráciou. Niekedy totiž viac ako invazívna liečba môže pomôcť aj príroda a jej sila, spolu s vôľou a vierou.“

Ide opäť o spochybňovanie medicíny a úsudku onkológov, pričom ako alternatívny spôsob liečby sa ponúka „sila prírody, vôľa a viera“. Zdravý životný štýl a duševná pohoda sú pritom faktory, ktorých význam nespochybňuje ani štandardná medicínska veda, prezentovať ich však ako návod na vyliečenie závažného život ohrozujúceho ochorenia je nebezpečné a zavádzajúce.

Odrádzanie od štandardnej liečby rakoviny sa opakuje aj v ďalších textoch, v ktorých sa naviac kombinuje s otvoreným šírením konšpiračných teórií. V texte s názvom Žena objavila prírodný liek na rakovinu. Vláda ju však umlčala, kvôli tomu, že nebol pre ňu ziskový… sa píše: „Dr. Johanna Budwigová bola vedkyňa, ktorá toto ochorenie do hĺbky študovala a napokon sa jej podarilo naň objaviť prírodný liek. Bohužiaľ liečba v klasických onkologických oddeleniach a nemocniciach tento prírodný liek neuznáva, nakoľko nie je ziskový. Nedokážu na ňom zarobiť ani lekári, ani nemocnice či farmaceutické firmy.“

Článok propaguje vedecky neoverený spôsob liečby rakoviny, pričom štandardné liečebné postupy a medicína založená na dôkazoch je spochybňovaná finančnými záujmami farmaceutického priemyslu: ,,Rakovinový priemysel je dnes ohromným biznisom. Jeho ročný obrat sa odhaduje na vyše 120 miliárd amerických dolárov. Nenechajte sa preto oklamať, že neexistuje liek na rakovinu. Existuje.“

Spomínaným liekom, ktorý sa propaguje v článku, je pritom takzvaný protokol Dr. Budwigovej, ktorý spočíva v zmene stravovania a úprave životného štýlu.

Stránky prestížnej organizácie pre výskum a šírenie povedomia o rakovine Cancer Research UK o tejto metóde uvádzajú:

„Neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by potvrdili účinnosť tejto diéty v liečbe rakoviny. J. Budwig napísala viacero kníh a textov o tejto metóde, ale nikdy nepublikovala žiadnu vedeckú prácu ani výskum vo vedeckých žurnáloch. Diéta môže mať nežiaduce účinky a neobsahuje všetky zložky vyváženej stravy.“

 

Zavádzajúce interpretácie vedeckých zistení vo vzťahu k liečení rakoviny obsahuje aj článok s názvom „Mocnejšia než chemoterapia: Bylinka na rakovinu, ktorá vám rastie priamo pod nosom…“. V článku sa okrem iného uvádza: „Čaj z púpavy pôsobí na rakovinové bunky tak silno, že už po 2 dňoch sa začínajú rozpadať. Zároveň nemá žiadne škodlivé účinky na zdravé bunky.“ Tieto bombastické a závažné tvrdenia sa pritom odkazujú na stránku s názvom Healthy Food Team, ktorá je v súčasnosti nefunkčná. Seriózne zdroje uvádzajú, že prebieha výskum pozitívnych vplyvov koreňa púpavy na zdravie. Napríklad článok v magazíne Medical News Today odkazuje na sľubne pôsobiace výsledky štúdií pri liečení istých typov rakoviny. Zároveň však upozorňuje, že ide iba o predbežné zistenia a prípadnému praktickému využitiu bude predchádzať ešte rozsiahly výskum.

Renomované zdravotnícke inštitúcie ani vedecké zdroje však neuvádzajú koreň z púpavy ako liek proti rakovine a už vôbec nie s tvrdením, že je „mocnejšia ako chemoterapia.“ Ide opäť o zavádzanie pacientov a širokej verejnosti, čo môže viesť až k zanedbaniu štandardnej liečby postavenej na dôkazoch.

Téma liečenia rakoviny sa objavuje aj v ďalšom článku s názvom Trojzložková domáca medicína, ktorá pomáha ničiť vírusy, baktérie v tele a zabraňuje aj vzniku rakoviny. V texte sa propaguje nápoj vyrobený z cesnaku, medu a jablčného octu, o ktorom anonymný autor píše: „V skorých štádiách vývoja rakoviny je nápoj schopný katalyzovať obranyschopnosť organizmu a naštartovať mechanizmus obnovy imunity.“ Toto tvrdenie je uvádzané bez akéhokoľvek zdroja a predstavuje riziko, že čitatelia pod jeho vplyvom zanedbajú kredibilné informácie zdravotníckych inštitúcií a uprednostnia neoverené a nepotvrdené prípravky sľubujúce liečbu rakoviny.

 

Záver

Hoci webový portál Som žena môže na prvý pohľad pôsobiť ako bulvárne médium venované najmä životnému štýlu, radám do domácnosti a rôznym senzáciám a kuriozitám, do jeho obsahu sú zamiešané aj články a informácie, ktoré majú potenciál ohroziť zdravie či dokonca život čitateľov. Keďže stránky neuvádzajú autorov ani zodpovedné osoby za obsah, nie je možné požadovať nápravu. Z tohto dôvodu projekt Konšpirátori.sk zaradil web Som žena na zoznam stránok so sporným obsahom.

 

Doplňujúce screenshoty: