menu-cancel-iconMENU SK / EN

The form was successfully submitted

Thank you.

URL webu: https://legalizuj.to/

Skóre udelené komisiou: 7,8

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť ak môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo priamo poškodenie zdravia. Nevzťahuje sa na tradičné alternatívne spôsoby liečby, propagáciu zdravého životného štýlu, prírode blízkych postupov a podobne.

  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Základná charakteristika

Stránka Legalizuj.to charakterizuje samú seba ako "Česko-Slovenský web, ktorý zabaví a otvorí oči". Obsah stránok tvoria predovšetkým informácie týkajúce sa rôznych foriem užívania a využívania konope, vrátane jeho možného použitie na zdravotné účely. Popisuje aj aj politické otázky legalizácie či dekriminalizácie konope či psychoaktívnej látky THC. Kvalita textov je rozmanitá - od správ prebratých z dôveryhodných médií až po zavádzajúce či vyslovene či klamlivé texty sľubujúce zázračnú liečbu ochorení ako rakovina, odvolávajúce sa na nedôveryhodné zdroje. Súčasťou niektorých týchto textov je ponuka na sprostredkovanie týchto zázračne pôsobiacich výťažkov z konope.

V rubrike Kontakt je uvedené číslo účtu a mailový formulár, nie sú tu však uvedení vlastníci stránky, redakcia ani autori obsahu. Rovnako pri jednotlivých článkoch nie je transparentne uvedené autorstvo. V prípade prevzatých textov je zase zrejmá prax doslovného kopírovania článkov z iných médií, čím majitelia stránky porušujú novinársku etiku, zásady narábania so zdrojmi a autorské práva. Napríklad článok Mexičtí Poslanci Schválili Legalizaci Marihuany, 8 Rostlin Na Domácnost… je doslovne prevzatý zo stránky televízie Nova.

Zázračná liečba rakoviny, spochybňovanie štandardnej medicíny a nedôveryhodné zdroje

Na stránke nájdeme opakovane tvrdenia o liečivých účinkoch konope prípadne jeho výťažkov, vrátane propagácie alternatívnej liečby rakoviny a ďalších závažných ochorení.

V článku Fénixové Slzy Ako Ničiteľ Rakoviny?! sa čitateľ napríklad dozvie: „Fénixové slzy (konopný výťažok) liečia nespavosť, stabilizujú hormonálnu rovnováhu, zvyšujú chuť do jedla, spôsobujú mierne chudnutie, liečia roztrúsenú sklerózu, regeneruje mozog u degeneratívnych ochorení – rôzne mozgové príhody, Alzheimer, Parkinson atď. Účinne lieči rakovinu a jej metastázy vrátane r. Slinivky. Veľmi pomáha utíšiť bolesť. Vynikajúci je na liečbu popálenín a ostatných zranení.“

V článku sa spomína istý Rick Simpsons, ktorý je propagátorom liečivých účinkov konopného oleja. V texte sa uvádza (citujeme doslovne aj s štylistickými chybami): "Rick Simpson je veľký odporca chemoterapie a má k tomu rad dôvodov. Jedným z tých zásadných je, že je to jed a žieravina. Každou dávkou chemoterapie si trávite všetky orgány v tele. Rick mal veľa prípadov ľudí, ktorí si úspešne vyliečili rakovinu a mali to potvrdené aj od lekárov. Rickovému rozhorčeniu sa dá ťažko čudovať. Je mu zaťažko pochopiť, ako môže sám so sebou vydržať niekto, kto sa živí tým, že dáva chemoterapiu deťom, a pritom vie, že je tým vlastne zabíja. Rick všetkým hovorí, aby lekárom neverili ani slovo a radšej si to sami vyskúšali. Stačí tridsať gramov kvalitného konope, z ktorého si urobia tri až štyri gramy výťažku. Potom nech si nájdu niekoho s rakovinou kože, namažú ho a pozrú sa, čo sa stane. Či to, čo uvidí, nie je liečba rakoviny, tak čo to je? Za Rickom chodí veľa ľudí s artrózou, cukrovkou alebo terminálne rakovinou. Artritída zvyčajne miznú počas mesiaca, inzulín si prestávajú pichať počas šiestich týždňov, kedy znovu začne fungovať slinivka, a rakovina zvyčajne miznú počas deväťdesiatich dní."

Na konci článku jeho anonymný autor uvádza ešte vetu: „Rády pomôžeme so zháňaním Fénixových sĺz: info@legalizuj.to“. Ako zdroj informácií v texte sa uvádza „google.com“

V texte zaznievajú veľmi závažné tvrdenia, ktoré majú potenciál odradiť pacientov od štandardných a vedecky overených liečebných postupov pri závažných ochoreniach. Zdroje tvrdení použitých v článku sú nejasné, odkaz na zdroj „google.com“ je absurdný.

Ak sa pokúsime z dôveryhodných zdrojov zistiť niečo o mene Rick Simposn, ktorého text spomína, nájdeme napríklad článok na webstránke WebMD, ktorá prináša zdravotnícke informácie založené na dôkazoch a recenzované odborníkmi. V článku sa okrem iného píše: "Podľa dostupných informácií je Rick Simpson kanadský inžinier a aktivista za užívanie marihuany. Podľa vlastných tvrdení si užívaním extraktov z marihuany vyliečil nevolnosti ako aj rakovinu kože." Tvrdenia o liečebných účinkoch marihuany pri rakovine sú ďalej odborníkmi komentované takto: "Konopné oleje, ktoré obsahujú THC, môžu pomôcť kontrolovať nevoľnosť a zvracanie u ľudí, ktorí prechádzajú chemoterapiou. Existujú tiež dôkazy, že môžu zmierňovať bolesť a zlepšiť chuť do jedla. Výskum zatiaľ nepreukázal, že RSO alebo iné formy kanabisového oleja môžu liečiť rakovinu. Niektoré predbežné štúdie o používaní THC na liečbu rakoviny však priniesli povzbudivé výsledky. Štúdie na zvieratách ukázali, že THC a iné kanabisové zložky môžu zastaviť rast nádorov. Tieto laboratórne štúdie skúmali bunky súvisiace s rakovinou pľúc, kože, prsníka, prostaty a iných druhov rakoviny."

Otázku využitia konope a rôznych extraktov z tejto rastliny v prevencii a liečbe rakoviny sumarizuje aj článok na webe britskej organizácie Cancer Research UK, ktorý mapuje aj aktuálne prebiehajúci výskum. "Zatiaľ nemáme dostatok dôkazov, na základe ktorých by bolo možné tvrdiť, že kanabinoidy – či už prírodné alebo syntetické – môžu účinne liečiť rakovinu u pacientov. Výskum na tomto poli však stále prebieha," konštatuje článok. Veľmi podobné závery k téme prináša aj kanadská Canadian Cancer Society.

Z porovnania textu na stránke legalizuj.to a odborne recenzovaných textov či záverov uznávaných odborných inštitúcií vidíme, že dôkazy pre senzačne znejúce tvrdenia o zázračnom účinku konopného oleja či iných zložiek alebo výťažkov z konope zatiaľ neexistujú. Tvrdenia typu „Každou dávkou chemoterapie si trávite všetky orgány v tele“ sú navyše vyslovene zavádzajúce a neetické.

Žiaľ podobne nekvalitné a potenciálne nebezpečné texty nachádzame na webe opakovane. Ďalším príkladom môže byť článok s názvom Chemoterapia Je Nesmierne Nebezpečná A Karcinogénna A Mala By Byť Zakázaná Zákonom!

V článku sa okrem iného píše: „Keď nezomriete na chemoterapiu a jej šialené vedľajšie účinky, stále máte vysokú šancu úmrtia na rakoviny, ktoré ste pred zahájením liečby vôbec nemali. To preto, lebo karcinogénna je aj samotná chemoterapia a, ako dokázala veda a výskum, spôsobuje vznik nových rakovín a ich šírenie v tele. Prečo je, preboha, vlastne legálna, či prečo sa vôbec nazýva 'liečbou'? Je to šialené utrpenie (doslova) a v tejto najdesivejšej Ponziho schéme všetkých čias sa 'vezie' samotná lekárska komunita."

Text uvádza ako zdroj web web Mercola, ktorý prevádzkuje americký lekár, propagátor alternatívnej medicíny a podnikateľ s výživovými doplnkami Joseph Mercola. V roku 2019 priniesol americký denník Washington Post investigatívny článok, v ktorom Mercolu opisuje ako zakladateľa antivakcinačného hnutia, ktorý zarába milióny dolárov predajom prírodných produktov. Po vypuknutí pandémie sa Mercola zaradil medzi osoby, ktoré vo významnej miere šírili dezinformácie a konšpiračné teórie o koronavíruse.

"Mercola chce, aby ste uverili, že svet je plný klamstiev a beznádejne skorumpovaný. Ľudia sú vždy zlomyseľní, lekárom, politikom a odborníkom sa nedá dôverovať. Dôverovať možno iba Mercolovi a táto dôvera vás vždy zavedie králičou norou do jeho úžasného sveta výživových doplnkov,“ napísal Jonathan Jarry v článku uverejnenom na webe kanadskej McGill University.

Na základe uvedených informácií je zrejmé, že tvorcovia webstránky legalizuj.to šíria veľmi závažné informácie, ktoré môžu odradiť pacientov od štandardnej liečby, pričom svoje tvrdenia opakovane stavajú na pochybných a nedôveryhodných zdrojoch. 

Zlú prácu so zdrojmi možno ilustrovať aj na príklade ďalšieho textu s názvom Vedci Našli V Marihuane Možnú Liečbu Koronavírusu. Text, ktorý obsahuje senzačné tvrdenia o tom, že nový koronavírus možno liečiť výťažkami z konope ("0,02 gramu injekcie THCV intravenózne zníži pravdepodobnosť nakazenia vírusu až na 95%") má ako zdroj uvedenú titulku španielskeho webu Cerebrother. Mená lekárov, ktorí sú článku citovaní, ani názov inštitúcie, v ktorej údajne pracujú, nie je možné na internete dohľadať a s vysokou pravdepodobnosťou ide o vymyslenú správu. 

Screenshoty

 

 

Záver

Zámer propagovať možné liečivé využitie konope a jeho produktov považujem za legitímny. Rovnako je legitímna aj snaha o dekriminalizáciu týchto produktov, prípadne zosúladenie slovenskej legislatívy s legislatívou platnou v ostatných štátoch Európskej únie. 

Stránka legalizuj.to sa však o tieto ciele usiluje neodborným, nedôveryhodným a neraz hrubo zavádzajúcim spôsobom, ktorý môže vážne ohroziť zdravie čitateľov.