menu-cancel-iconMENU SK / EN

The form was successfully submitted

Thank you.

URL webu: https://slobodnyvysielac.sk/ 

Skóre udelené komisiou: 9,2

Posudok vypracoval: Matúš Ritomský

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie. 

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.

Základná charakteristika

Web slobodnyvysielac.sk je doplnkovou mediálnou aktivitou združenia, ktoré sa primárne venuje prevádzkovaniu internetového rádia. Ako vlastník je na stránke uvedené Združenie ľudí za lepšiu budúcnosť o.z., v sekcii kontakt sú uvedené aj mená dvoch autorov Boris Koróni a Peter Kršiak.

Boris Koróni sa dlhodobo prezentuje kritikou štandardných médií, ktoré podľa jeho názoru nie sú objektívne, nedávajú priestor celému spektru názorov, nekonajú nezávisle a slobodne. Tieto svoje názory obhajoval napríklad v diskusii RTVS Večera s Havranom s podtitulom Veríme ešte médiám?

Práve Koróni sa Slobodný vysielač snaží prezentovať ako mediálnu platformu, ktorá dáva priestor všetkým častiam názorového spektra a nepodlieha žiadnej cenzúre. V jeho reláciách tak dostávajú široký a zväčša nekritický priestor predstavitelia krajnej pravice ako Marian Kotleba, Milan Mazurek, Milan Uhrík, tvorcovia iných konšpiračných médií ako Tibor Eliot Rostas (právoplatne odsúdený za hanobenie rasy a národa) či Ľubo Huďo.

Širším súvislostiam vzniku a samotného pôsobenia rádia ako aj obashu jeho relácii sa podrobnejšie venoval napríklad Ján Benčík, ktorý vo svojom blogu (Denník N) s názvom “Norbert Lichtner – suverén či suterén Slobodného vysielača?” Benčík vo svojom texte poukazuje okrem iného aj na opakované šírenie extrémistického obsahu, konšpiračných teórií či  hoaxov prostredníctvom tohto internetového rádia.  

Novinár Vladimír Šnídl upozornil tiež na skutočnosť, že Slobodný vysielač patrí medzi platformy, ktoré na slovenskom facebooku v najvyššej miere šíria pro-kremeľskú propagandu: “Prokremeľskú propagandu na Facebooku najviac šírili Hlavné správy a Slobodný vysielač.”.

Za zmienku stojí tiež skutočnosť, akým spôsobom médium Slobodný vysielač a jeho informačné kanály pomáhali Mariánovi Kočnerovi v diskreditácii investigantívnych novinárov a štandardných médií: “Prehliadaní spojenci Kočnera: Hlavné správy, Slobodný vysielač a Vaský s Daňom.” 

V samotnom hodnotení sa zameriavam na obsah webu, nie na obsah rozhlasového vysielania. Obsah webových stránok však tiež korešponduje s obsahovým zameraním samotného internetového rádia. 

Nedôveryhodné, dezinformačné a neetické zdroje

Webové stránky okrem archívu rozhlasových relácií predstavujú akýsi spravodajský servis či rázcestník, v ktorom možno nájsť kategorizované správy a komentáre z najrôznejších médií. Okrem štandardných médií web pravidelne odkazuje aj na iné dezinformačné média a viaceré weby, ktoré boli zaradené komisiou projektu konšpiratori.sk medzi nedôveryhodné či obsahujúce závadný, extrémistický a klamlivý obsah. 

Stránky Slobodný vysielač napríklad často preberajú správy a informácie z konšpiračného webu Hlavné správy, ktorý odborná komisia projektu Konšpirátori.sk hodnotila opakovane a naďalej ho považuje za problematický z dôvodu šírenia dezinformácií, manipulácií a nepravdivých informácií (viac o súdnom spore s redakciou webu Hlavné správy sa dozviete napríklad tu).

Na webe Slobodný vysielač sa dajú nájsť odkazy na texty Hlavných správ ako napríklad: 

Podobne sa Slobodný vysielač odkazuje na ďalšie weby, ktoré zaradila komisa projektu Kospiratori.sk medzi problematické, neetické či dezinformačné. Ide napríklad o weby Hrot, E-republika alebo Zem a vek

Častým zdrojom správ pre web Slobodný vysielač je aj anonymný blog s názvom Vlkovobloguje (Kosa zostra!), ktorý prináša konšpiračné správy či nenávistný obsah rôzneho zamerania bez toho, aby uvádzal meno či identitu autora . V článku Flash - ještě tu ani nejsou a už nás kulturně obohacují!!! sa napríklad anonymný autor snaží vyvolávať nenávisť k celej skupine utečencov na základe anonymného príspevku v internetovej diskusii.

Portál tiež odkazuje na dezinformačný web Dav dva, podľa ktorého bude možné vďaka čipovaniu psov sledovať ich majiteľov - a vlastne čipovanie zvierat je len "prvým krokom k príprave čipovania ľudí". 

Na webe Slobodného vysielača sa dá nájsť aj odkaz na audiokomentár, ktorý rozvíja konšpiračné teórie o útokoch z 11. septembra 2001.

Screenshoty

 

Záver

Aj keď samotný web Slobodný vysielač okrem vysielania a archívu internetového rádia generuje vlastný obsah iba sporadicky, často sa odvoláva či propaguje média a webstránky, ktoré komisia Konspirátori.sk hodnotí ako nebezpečné, klamlivé alebo neetické.