menu-cancel-iconMENU SK / EN

The form was successfully submitted

Thank you.

Zhrnutie

  • Portál Voice of Europe po zaradení na európsky sankčný zoznam nie je aktívny v SR ani v ČR.
  • Podľa zistení českej BIS slúžil na predávanie hotovosti pravicovým a krajne pravicovým politikom z viacerých európskych krajín.
  • Portálu poskytovali rozhovory aj viacerí slovenskí radikálni politici.

Voice of Europe bol viacjazyčný webový portál, ktorý poskytoval aktuálne spravodajstvo zo svetového diania, politiky, ekonómie, športu a kultúry. V týchto sekciách často neutrálne reportoval aktuálne dianie.

Okrem týchto oblastí sa však venoval aj rozhovorom so súčasnými aj bývalými politikmi. Zväčša išlo o predstaviteľov pravice a krajnej pravice.

Webový portál sa vyhýbal kontroverzným postojom respondentov a snažil sa prezentovať neutrálne a všeobecné vyjadrenia, za ktoré sa mnoho radikálnych politikov skrýva. Avšak aj medzi nimi sa objavovali prokremeľské naratívy.

 

Politici, s ktorými Voice of Europe robil rozhovory

Člen nemeckého parlamentu za stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) Maximilian Krah vo svojom rozhovore pre Voice of Europe uviedol, že NATO je pre Rusko nepriateľská organizácia. Je podľa neho prirodzené, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu, keď sa javilo, že by Ukrajina mohla vstúpiť do NATO.

Ďalším hosťom bol nemecký politik českého pôvodu za AfD Petr Bystroň, ktorý podľa odpočúvania BIS mal od propagandistu Arťoma Marčevského prebrať 20 000 eur. Bystroň kandidoval vo voľbách do Európskeho parlamentu za AfD z druhého miesta.

Medzi osobnosťami, ktoré poskytli portálu Voice of Europe rozhovory sú aj viacerí slovenskí politici: ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS), europoslanec Miroslav Radačovský (v roku 2019 kandidoval ako nestranník na kandidátke krajne pravicovej ĽSNS), poradca krajne pravicového europoslanca Milana Uhríka Marián Ďuriš, podpredseda strany Smer Erik Kaliňák, či bývalý premiér Ján Čarnogurský, ktorý sa netají svojimi proruskými postojmi, je predsedom Slovensko-ruskej spoločnosti a členom Valdajského klubu.

Martina Šimkovičová ako bývalá moderátorka a poslankyňa za Sme rodina, sa ako nominantka SNS stala ministerkou kultúry. Šimkovičova úzko spolupracuje s dezinformačnou televíziou Slovan, kde je aj spolumoderátorkou.

Miroslav Radačovský šíri názory o všeslovanskej láske a spolu s tým aj názory o neporaziteľnosti Ruska.

Erik Kaliňák, ktorý medzičasom označil svoj poskytnutý rozhovor za „začiatočnícku politickú chybu“ v minulosti vystupoval v online priestore spolu s trestne stíhaným extrémistom Danielom Bombicom, na ktorého je vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz. Po zverejnení zistení BIS vyhlásil, že požiadal výkonného riaditeľa Slovenskej informačnej služby aby vykonal hĺbkovú kontrolu finančných väzieb všetkých slovenských médií a osobných účtov jednotlivých novinárov. Po negatívnej odozve aj zo strany koaličných partnerov to označil ako iróniu.

Okrem slovenských politikov portálu rozhovory poskytli aj českí politici, napríklad bývalý premiér ČR Jiří Paroubek, bývalý prezident ČR Václav Klaus a predseda proruskej mimoparlamentnej strany PRO Jindřich Rajchl.

Václav Klaus sa netají blízkymi vzťahmi práve s nemeckou stranou AfD, ktorá je spájaná s neonacistickým aktivizmom. Rovnako sa netají prezentovaním proruskej propagandy. Spochybňuje autenticitu fotografii, ktoré ukazujú civilné obete ruského útoku, a tvrdí, že západ umelo naťahuje vojnu aby Rusku uškodil.

Jindřich Rajchl sa zviditeľnil predovšetkým organizovaním protivládnych demonštrácií. Jeho názory a vyjadrenia sa nemusia vždy javiť ako proruské, avšak dezinformáciami a prejavom antisystémovosti nešetrí. Je bývalým členom krajne pravicového hnutia Trikolora, ktoré založil Václav Klaus ml. a je si názorovo blízke s ďalšou krajne pravicovou stranou SPD.

Jiří Paroubek sa viackrát zúčastnil demonštrácií vedených práve Rajchlom a prezentuje sa názormi, že protiruské sankcie spôsobili infláciu, dlhodobo odmieta pomoc Ukrajine a jej vstup do EÚ.

Okrem spomínaných politikov pre portál poskytli rozhovory aj: Roman Fritz – poľský europoslanec a podpredseda monarchistickej a krajne pravicovej strany Konfederácia Koruny poľskej; holandský europoslanec Marcel de Graaff, ktorého asistent údajne zohral významnú rolu v infiltrácií Európskeho parlamentu ruskou propagandistickou operáciou; odporca sankcií uvalených na Rusko Roman Haider – rakúsky europoslanec za pravicovo-populistickú stranu FPÖ, ktorú založil nacistický vládny politik a SS dôstojník Anton Reinthaller; Jovan Palalić srbský poslanec za rovnako pravicovo-populistickú Srbskú národnú stranu.

Títo politici sa vo viacerých svojich predošlých vyjadreniach profilovali svojimi krajne pravicovými postojmi. Portál publikoval rozhovory výlučne z proruského a krajne pravicového názorového spektra. Iné názorové smery neboli na portáli zastúpené.

České zistenia a sankcie

Česká vláda na základe zistení Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) zaradila 27. marca 2024 portál Voice of Europe na český sankčný zoznam, a web prestal fungovať. Po zaradení na sankčný zoznam Finančný analytický úrad zmrazil majetok a účty napojené na firmu prevádzkujúcu Voice of Europe. Firma však ako právny subjekt môže fungovať ďalej. Profil na sociálnej sieti X (Twitter) aj Telegram účet Voice of Europe sú aktívne aj po zrušení webovej stránky.

Na český sankčný zoznam boli zaradené aj dve fyzické osoby – Viktor Medvedčuk a Arťom Marčevskij.  Medvedčuk je ukrajinský politik a podnikateľ, údajne predlžená ruka Vladimira Putina na Ukrajine. Putin sa o ňom v roku 2009 pre ukrajinský týždenník Glavred vyjadril: ”Viktor Medvedčuk je výnimočne kompetentný človek, dôsledný vo svojom konaní a, samozrejme, spoľahlivý. Ako správny patriot obhajuje predovšetkým záujmy svojej rodnej Ukrajiny.”

Putin je krstným otcom jeho dcéry. Podieľal sa aj na Minských dohodách a na Ukrajine od roku 2018 viedol proruskú stranu Opoziční platforma - Pro život, ktorá bola po začiatku ruskej invázie zakázaná. V roku 2014 v súvislosti s ruskou anexiou Krymu na neho Spojené štáty americké uvalili sankcie. Neskôr v máji 2021 bol obvinený z financovania terorizmu, vykorisťovania prírodných zdrojov na Kryme a z vlastizrady a následne umiestnený do domáceho väzenia. Po ruskej invázií na Ukrajinu utiekol z domáceho väzenia a 12. apríla 2024 ho zatkla ukrajinská tajná služba SBU. Krátko po tom SBU zverejnila video, kde Medvedchuk žiada o výmenu za zajatých ukrajinských vojakov v Mariupole. Táto výmena bola uskutočnená v septembri 2022. V januári 2023 bol zbavený ukrajinského občianstva.

Arťom Marčevskij je ukrajinský politik a bývalý šéf už zakázaného proruského televízneho kanála 112 Ukrajina. V minulosti neúspešne kandidoval do komunálnych, resp. parlamentných a doplňujúcich volieb. Od roku 2018 sa záujmy Marčevského pevne previazali so záujmami Viktora Medvedčuka, ktorý ho po ovládnutí kanálu 112 Ukrajina dosadil do pozície riaditeľa televízie.

Podľa českej BIS dochádzalo v Prahe k predávaniu hotovosti antisystémovým politikom z Nemecka. Podľa Deníka N zdroj z okolia českého ministerstva zahraničia v článku uviedol, že peniaze dostávali aj politici z Francúzska, Poľska, Belgicka, Holandska a Maďarska.

Český premiér Petr Fiala uviedol, že Česko nemá informácie, že by sa to týkalo českých politikov a občanov. Vo svojom prejave túto situáciu uviedol so slovami, že bola odhalená vplyvová sieť, ktorá by mala závažný dopad na bezpečnosť ČR a EÚ, ak by pokračovala v činnosti.

Webový portál svojimi kontroverznými rozhovormi a článkami pravdepodobne skrýval napojenie na ruské štruktúry a aktivity ako uplácanie antisystémových politikov po celej Európe.

 

Poľské a medzinárodné pokračovanie

Vo štvrtok 28. marca 2024, deň po českých zisteniach, hovorca poľského vládneho koordinátora tajných služieb Jacek Dobrzyński oznámil, že poľská kontrarozviedka ABW vyšetruje činnosť proruskej špionážnej siete zameranej proti členským štátom a orgánom Európskej únie. ABW ďalej informovalo, že presne za týmito účelmi založila sieť internetový portál Voice of Europe. V spojení s českými zisteniami ABW zaistila pri prehliadkach vo Varšave a v Tychách hotovosť v hodnote takmer 49-tisíc eur a 36-tisíc dolárov.

Podľa agentúry Reuters najnovšie kroky ABW vyplývajú z januárového zadržania a následného obvinenia poľského občana podozrivého zo špionáže pre ruské tajné služby. Ďalej agentúra citovala holandského premiéra Marka Rutteho, ktorý označil proruské pokusy o ovplyvňovanie európskej politickej scény za znepokojivé, a že holandsko je pripravené “spraviť, čo je potrebné”. Premiér tiež povedal: “Toto ukazuje, aké veľké je riziko zahraničného vplyvu. Je to hrozba našej demokracii, našim slobodným voľbám, našej slobode reči, všetkému”.

Podobne reagoval aj belgický premiér De Croo na pôde národného parlamentu. Uviedol, že nemenovaní europoslanci boli platení za to, aby šírili ruskú propagandu. Podľa premiéra úzka spolupráca medzi českými a belgickými informačnými službami cielila na rozbitie ruskej propagandistickej siete.

Hovorkyňa Európskeho parlamentu Delphine Colard uviedla, že parlament sa zaoberá zisteniami českých inštitúcií týkajúcich sa Voice of Europe.

Dva mesiace po uvedení na český sankčný zoznam boli 27. mája 2024 Medvedčuk, Marčevskij a portál Voice of Europe zaradení aj na sankčný zoznam EÚ.