The form was successfully submitted
Thank you.
URL adresa webu: https://www.vmagazin.sk/
Skóre udelené komisiou: 7
Posudok vypracoval/a: prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA; vstupná analýza Aneta Žugecová
Vmagazín má formu lifestylového magazínu, ktorý pokrýva široké množstvo tém. Portál uvádza, že „informácie sú sprostredkované prostredníctvom rôznych príspevkov, ktoré sú písané jednoducho a zrozumiteľne. Vmagazin.sk uľahčuje prístup k rozličným témam, a tak si každý nájde svoj bod záujmu.“
Webstránka je rozdelená na úvodnú stránku, kde sa nachádzajú nové a redakciou vybrané články a rubriky Zdravie, Recepty, Cestovanie, Zaujímavosti a Správy. Ako uvádzame nižšie v texte, okrem propagácie zdravého životného štýlu, tém mentálneho zdravia, receptov, recenzií na kozmetické produkty, horoskopov, či finančných rád obsahuje portál materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru a medicínske nezmysly, ktoré sú v rozpore s vedeckým poznaním.
Pod každým článkom je uvedené meno, fotografia a účty na sociálnych sieťach Michala Hardyna, ktoré dopĺňa krátka informácia o obsahu Vmagazínu. Pri niektorých článkoch je uvedený aj pseudonym autora.
Inde je uvedený ako autor Michal Hardyn, ktorý o sebe na sociálnych sieťach píše v mužskom rode, ale daný článok je napísaný v ženskom rode, čo môže naznačovať nejasnosti v uvádzaní autorov na webe.
Webová stránka nemá uvedeného vlastníka. Michal Hardyn, jediná osoba, ktorej meno sa nachádza na webe, je podľa Linkedinu zakladateľom viacerých českých startupov, medzi nimi aj digitálnej agentúry Stario, online vzdelávacieho portálu Vím Víc a cashbackového portálu Tipli.
Digitálna agentúra Stario, s. r. o. a Stario agency sú tiež uvedené v Zásadách spracovania osobných údajov a používania súborov cookies ako správcovia webu, ktorí spracovávajú osobné údaje používateľov stránky.
Článok Žena, ktorá objavila revolučný prírodný liek na rakovinu. Vláda ju potom umlčala, kvôli tomu, že pre ňu nebol ziskový zo 16.3.2019 obsahuje recept na údajný prírodný liek na rakovinu, ktorý mala objaviť Johanna Budwigová. Liek pozostávajúci z bežne dostupných potravín majú kvôli zisku pred onkologickými pacientami tajiť lekári, nemocnice a farmaceutické firmy. Na webe boli okrem toho publikované minimálne tri ďalšie články, ktoré prinášali informácie o „zatajovaných liekoch“ na rakovinu. Takéto články môžu mať závažné zdravotnícke následky u čitateľov, ktorí pod ich vplyvom odmietnu vedecky podloženú liečbu rakoviny, na čo upozornil aj portál Živé.sk.
Autor článku o údajnej objaviteľke „lieku na rakovinu“ J. Budwigovej píše ako o „brilantnej žene“, ktorá bola šesťkrát nominovaná na Nobelovu cenu. V databáze odborných biomedicínskych článkov PubMed sú pod menom J. Budwigovej len štyri články, ktoré boli uverejnené v menej známych časopisoch s relatívne nízkou kvalitou. Nominácie na Nobelovu cenu sa odtajňujú až po 50. rokoch, preto nie je možné overiť tvrdenie o jej šiestich nomináciách. O jej nomináciách však píšu len weby propagujúce alternatívnu liečbu a opisy jej knihy. Navyše, Budwigovej diéta, ktorá má byť alternatívnou liečbou rakoviny, nemá oporu vo vedeckých dôkazoch. Napriek tomu bol údajný „liek na rakovinu“ J. Budwigovej propagovaný na Vmagazíne štyrikrát.
Článok Prášok, ktorý je oveľa silnejší ako sóda bikarbóna. Lieči celé telo a odstraňuje bolesti do 2 minút zo 16.3.2019 obsahuje recept na domáci hojivý pleťový krém, ktorý by mal odstraňovať „úzkosť, zábudlivosť, svalové kŕče“ a „množstvo ďalších ochorení“. Autor neuvádza zdroj štúdie, ktorá by dokazovala účinky krému. Všeobecne formulované účinky údajného hojivého krému spĺňajú znaky šarlatánskeho obsahu. Lieky, ktoré sú na Slovensku používané, musia prejsť procesom registrácie a schvaľovania, aby boli jasné nielen vedľajšie nežiadúce účinky, ale aj účinnosť liečivej látky.
Ďalším mýtom, ktorý veda vyvrátila, ale stále sa nachádza na stránkach Vmagazínu, je teória „prekyslenia organizmu“. Venujú sa jej napríklad články Prekyslený organizmus – čo to znamená z 27.3.2023, Príznaky prekyslenia zo 14.3.2017 a Zásadité potraviny – zoznam, tabuľka, recepty z 12.2.2023.
Články tvrdia, že „acidózu“, teda stav, kedy „kyseliny a zásady v tele nie sú v správnom pomere“ možno meniť konzumáciou zásadotvorných potravín, ktorých zoznam je na webe uverejnený. Podľa portálu Lovci šarlatánov „teória prekyslenia neostáva iba pri základných faktoch z dietológie, ale ide ďalej, spája prakticky všetky existujúce zdravotné problémy s príjmom potravín, pričom využíva polopravdy, až nepravdy z pohľadu chémie, biológie, fyziológie a medicíny ako takej.“
Mýtus prekyslenia organizmu sa venovala aj relácia Slovenského rozhlasu. Podľa nej medicína pojem prekyslenie organizmu ani nepozná. Čo však môže nastať je tzv. metabolická acidóza. Sú to závažné klinické stavy s nevyhnutnou hospitalizáciou, ktoré väčšinou súvisia s cukrovkou či chorobami, ktoré sprevádza hnačka a zvracanie. Za normálnych okolností si ale telo pH reguluje samo.“
Aj vedecký konsenzus potvrdzuje, že konzumácia zeleniny a ovocia, ktoré web zaradil ku zásadotvorným potravinám, je zdravšia ako konzumácia sladených vôd a rafinovaného cukru, ktoré sú na zozname kyselinotvorných potravín, avšak nepravdivé tvrdenia o acidóze môžu negatívne ovplyvniť zdravie čitateľa. Čitateľ môže nadobudnúť presvedčenie, že únava, obezita, podváha, alebo alergie, ktoré ho trápia, sú dôsledkom „prekyslenia organizmu“ a nebude ich konzultovať s lekárom, aj keby mohli znamenať vážnejšie zdravotné problémy.
Články Detoxikácia vitamínmi z 10.6.2023 a Potrebujeme detoxikáciu? z 8.4.2023 opisujú výhody detoxikácie: „Detoxikácia má mnoho výhod, napríklad zvýšenie energie, lepšie trávenie a zlepšenie duševnej čistoty. Je však dôležité poznamenať, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali tvrdenie, že detoxikácia dokáže vyliečiť nejaké choroby alebo predchádzať chorobám.“ Detoxikácia má byť nástrojom, „ktorý pomáha telu zbaviť sa toxínov.“ Detoxikácia sa má podľa článkov vykonávať prostredníctvom rôznych techník a produktov, akými sú detoxikačné nápoje, diéty, čistiace procedúry, alebo pomocou vitamínov prirodzene obsiahnutých v zelenine a ovocí. Články neuvádzajú žiadne zdroje svojich tvrdení – neodvoláva sa na vedecké autority ani odborné štúdie.
Odborníci považujú detoxikačné techniky a produkty za neúčinné a vedecky nepodložené. „Organizmus vylučuje nepotrebné látky obličkami, potom so stolicou, načo teda slúži detox? Považujem to za nezmysel,“ povedal o detoxe profesor z Katedry športovej kinantropológie FTVŠ UK Dušan Hamar. Súhlasí s ním aj lekárka Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV: „Zdravé telo sa zbavuje toxínov každý deň a detoxikuje sa samo.“ Lekár Jozef Klucho dodáva, že ide o marketingový ťah: „Detox dokáže vyčistiť jedinú vec – peňaženku. Napíšte to tam veľkými písmenami, lebo toľko nezmyslov, čo sa píše o detoxe, je na neuverenie. Žiadny detox, nebodaj s dlhodobým efektom, neexistuje.“
Vmagazín sa prezentuje ako lifestylový magazín s pokrytím širokého spektra tém. Okrem receptov, tipov na zdravý životný štýl, motivačných článkov pokrývajú aj vysoko odborné medicínske témy.
Ani pri odborných medicínskych témach sa však autori neodvolávajú na relevantné zdroje, vedecké autority či štúdie. Na web sa tak dostanú aj rozšírené zdravotnícke mýty, zavádzajúce informácie, nepravdy, obsah šarlatánskeho charakteru a konšpiračné teórie.
Články propagujúce nevedecké liečebné postupy ohrozujú život čitateľov, ktorí môžu po ich prečítaní odmietnuť optimálnu liečbu založenú na odborných poznatkoch.
Z týchto dôvodov ho odborná komisia projektu Konšpirátori.sk zaradila na zoznam stránok so sporným obsahom.